Amazon yeni uygulama hazırlıyor: İşçiler ‘sendika,’ ‘zam,’ ‘tuvalet’ diyemeyecek

Amerikalı bir haber kuruluşu olan The Intercept, perakende şirketi Amazon’un çalışanları için geliştirmeyi planladığı bir iletileşme …

06.04.2022
Amazon yeni uygulama hazırlıyor: İşçiler ‘sendika,’ ‘zam,’ ‘tuvalet’ diyemeyecek

Amerikalı bir haber kuruluşu olan The Intercept, perakende şirketi Amazon’un çalışanları için geliştirmeyi planladığı bir iletileşme uygulamasının, “sendika,” “taciz,” “zam,” “haksızlık” ve “tuvalet” üzere şirketi eleştiren sözleri bloke edeceğini söyled…

Amerikalı bir haber kuruluşu olan The Intercept, perakende şirketi Amazon‘un çalışanları için geliştirmeyi planladığı bir iletileşme uygulamasının, “sendika,” “taciz,” “zam,” “haksızlık” ve “tuvalet” üzere şirketi eleştiren tabirleri bloke edeceğini söyledi.

Haberi, Amazon içi yazışmalara dayandıran The Intercept, firma yöneticilerinin Kasım 2021’de kelam gelimi edilen irtibat ağını oluşturmak için bir toplantı yaptıklarını söyledi.

Habere nazaran, toplantıda, bu platformun forum üzere işleyen Facebook yerine, flört uygulaması Bumble üzere çalışanlar ortasında birebir irtibat sağlayacağı belirtildi.

Toplantıdan sonra, Amazon yetkililerinin “kötü kelimeler” ismi altında bir liste oluşturdukları ve bu listeye örgütlenmiş işgücü ile ilgili bi sürü tabir ekledikleri belirtildi. Kelam Gelimi Edilen sözlerden kimilerinin şunlar olduğu söylendi: “Sendika, artırım, şikayet, tazminat, ahlak, adaletsiz, köle, efendi, özgürlük, çeşitlilik, adaletsizlik, adalet.”

AMAZON SÖZCÜSÜ: UYGULAMA HİÇ Fkent aydın haberleriLİYETE GEÇMEYEBİLİR

Amazon sözcüsü Barbara M. Agrait tarafından yapılan bir açıklamaya nazaran, kelam gelimi edilen uygulama hala onay etabında. Agrait, “Bu program daha hala onaylanmadı ve en büyük değişikliğe uğayabilir ya da fkent aydın haberleriliyete hiç geçmeyebilir. Gruplarımız her vakit çalışanların birbirleri ile bağlantıya geçmelerine yardımcı olmak için yeni yollar araştırıyor” formunda konuştu.

Amazon uzun bir müddettir ağır çalışma temposu nedeniyle eleştiriliyor, çalışanların tuvalete bile gitmelerine müsaade verilmediği sav ediliyordu.

Geçen hafta, şirketin New York deposunda çalışan çalışanlar, Amazon Personel Sendikası’nın (ALU) kurulması lehinde yüzde 55 oy kullandı. Oylama, Amazon’un 27 yıllık tarihinde sendikal örgütlenme uğraşının birinci başarılı örneği niteliğinde.

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.