Altında dikkatler Avrupa enflasyonunda

Altın fiyatları ABD enflasyon verisinin beklentilerin üzerinde gelmesiyle yükseldikten sonra altın yatırımcıları çarşamba günü açıklanacak Avrupa …

16.11.2021
Altında dikkatler Avrupa enflasyonunda

Altın fiyatları ABD enflasyon verisinin beklentilerin üzerinde gelmesiyle yükseldikten sonra altın yatırımcıları çarşamba günü açıklanacak Avrupa enflasyon verisine odaklandı.

Altın fiyatları, Çin’de ekonomik dataların iktisatta istikrara işaret etmesi ve yaklaşan Avrupa enflasyon verisi öncesinde 1.865 dolar civarında bulunuyor. Gram altın ise Dolar/TL ’nin rekor tazelemesi ve global altın fiyatlarındaki yüksek düzeylerle 600 TL’nin üzerinde bulunuyor.

Çin’de perakende satışlar ve sanayi üretimi datalarının beklentinin üzerinde gelmesiyle bir arada iktisadın tekrar istikrara kavuştuğuna dair beklentiler de artış kaydetti.

Yatırımcılar çarşamba günü öğle açıklanacak Euro Bölgesi enflasyon verisini yakından takip edecekler. Euro Bölgesi enflasyonu Eylül ayında yğzde 3,4 olarak gerçekleşirken Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin medyan beklentisi Euro Bölgesi’nde enflasyonun Ekim’de yüzde 4,1’e ulaşacağı istikametinde.

Ons altın fiyatı

Geçen haftaya 1.819 dolardan başlayan ons altın, ABD enflasyon verisi öncesinde kademeli bir halde yükselerek 1.830 doların üzerini görmüştü.

ABD enflasyon verisinin beklenenden yüksek gelmesi ve Fed’in yakın vakitte faiz artırmayacağına dair beklentilerden dayanak bulan ons altın, 1.865 dolara kadar tırmandıktan sonra haftayı yüzde 2,5’ten fazla yükselişle 1.870 dolar civarında kapatmıştı.

Kıymetli metal yeni haftaya düşüşle 1.857 dolar civarında başladıktan sonra hafif bir yükselişle salı günü 1.864 dolar civarında süreç görüyor.

Gram altın fiyatı

Gram altın, dolar/TL’nin cuma günü 10 düzeyine ulaşması ve global altın fiyatlarındaki yükselişle bir arada 600 TL’nin üzerini görmüştü. Gram altın, dolar/TL’nin yeni haftada da rekor tazelemesi ve global altın fiyatlarındaki yüksek seyirle 604 TL civarında bulunuyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.