Almanya’daki sığınmacı sayısı üç milyona yaklaştı

Almanya’da sığınmacı olarak kayıtlara geçirilenlerin sayısı 2. Dünya Savaşı sonrasının en yüksek düzeyine çıktı. Sol Parti milletvekili Clara …

05.09.2022
Almanya’daki sığınmacı sayısı üç milyona yaklaştı

Almanya’da sığınmacı olarak kayıtlara geçirilenlerin sayısı 2. Dünya Savaşı sonrasının en yüksek düzeyine çıktı. Sol Parti milletvekili Clara Bünger’in soru önergesine Federal Hükümet’in verdiği karşılığa nazaran Yabancılar Kayıt Merkezi’ndeki sığınmacıların …

Almanya’da sığınmacı olarak kayıtlara geçirilenlerin sayısı 2. Dünya Savaşı sonrasının en yüksek düzeyine çıktı. Sol Parti milletvekili Clara Bünger’in soru önergesine Federal Hükümet’in verdiği karşılığa nazaran Yabancılar Kayıt Merkezi’ndeki sığınmacıların sayısı Haziran sonu prestijiyle 2 milyon 900 bin şahsa ulaştı.

Bu sayı altı ay öncesine nazaran bir milyon bireyden fazla artışa tekabül ediyor. 2015-2016 yıllarındaki sığınmacı krizinde dahi ülkedeki sığınmacı sayısı bu sayıya ulaşmamıştı.

Rakamların artmasındaki değerli ölçüde etkenin, Şubat ayında Rusya’nın Ukrayna’ya açtığı savaş olarak gösteriliyor. 24 Şubat’taki işgalle birlikte Ukraynalılar ülkeyi terketmeye başladı. Alman makamları Haziran ayı sonuna dek Ukrayna’dan Almanya’ya 900 bin kişinin geldiğini duyurdu. Bu sayı an prestijiyle bir milyona ulaştı.

‘AFRİKA ÜLKELERİ VATANDAŞLARININ BAHTI DAHA DÜŞÜK’

Ukrayna’dan gelen göçmenlerin üçte ikisini bayanlar, üçte birini ise çocuk ve gençler oluşturuyor. Gelenlerin büyük çoğunluğunun Ukrayna vatandaşı, yalnızca yüzde 2,5’inin Ukrayna dışı ülkelerin vatandaşı olduğu belirtiliyor. Bu nedenle Almanya’da otomatik olarak oturum müsaadesi alamıyorlar. Soru önergesini veren Bünger’e nazaran Ukrayna’dan kaçan Vietnam, Rus, Suriye ve Moldova vatandaşları çoğunlukla Avrupa Birliği’nden (AB) muhafaza statüsü alabilirken Afrika ülkeleri vatandaşları bu durumdan çok daha az yararlanıyor. Bünger bu durumu eleştirerek, “Bu bu türlü kalamaz” dedi.

İstatistiklere nazaran Ukrayna’dan gelen göçmenlerin 170 bini Haziran ayı sonuna dek sığınma edilen talebinda bulunmadı. Uzmanlar bu nedenle gelenlerin tamamının Almanya’da olduğunun söylenemeyeceğini belirtiyor. Çatışma bölgelerinin değişmesi nedeniyle kimi ailelerin de Ukrayna’ya döndüğü iddia ediliyor.

‘MÜLTECİ SİYASETİNDE ÖRNEK OLMALI’

Soru önergesini veren Clara Bünger yaptığı açıklamada, Ukrayna’dan Almanya’ya kısa bir müddet içinde bir milyon insanın geldiğini söyleyerek, “Bu insanların alınması, dayanışmanın olduğu, bürokrasiden uzak bir iltica siyasetinin mümkün olduğunu gösteriyor” tabirini kullandı.

Bünger bunda Ukrayna’dan Almanya’ya gelen göçmenlerin resmi mülteci yurtlarında kalmaya zorlanmamasının da tesirli olduğu görüşünde. Bünger, meşakkatli iltica edilen talep inceleme süreçlerinden vazgeçildiğini, Ukrayna’dan gelenlerin yakınlarının ya da gönüllülerinin yanında barınmasına müsaade verildiğini, lisan kurslarına gidebilmelerine imkan sağlandığını, toplumsal yardımları kesintisiz biçimde alabildiklerini ya da çabucak çalışmaya başlayabildiklerini vurguluyor. Sol Parti milletvekili bu durumun insani bir iltica siyaseti için örnek teşkil etmesi gerektiğinin altını çiziyor.

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.