Akar krizin aşılması için Yunanistan’ı örnek gösterdi: S-400 meselesine S-300’lü formül

Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar, TBMM Plan ve Bütçe Komitesinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliği, teşviki ve dayanağıyla …

16.11.2021
Akar krizin aşılması için Yunanistan’ı örnek gösterdi: S-400 meselesine S-300’lü formül

Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar, TBMM Plan ve Bütçe Komitesinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliği, teşviki ve dayanağıyla savunma endüstride büyük atılımların gerçekleştirildiğini, yerlilik ve ulusallık oranının yüzde 80’ler düzeyine yaklaş…

Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar, TBMM Plan ve Bütçe Komitesinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliği, teşviki ve dayanağıyla savunma endüstride büyük atılımların gerçekleştirildiğini, yerlilik ve ulusallık oranının yüzde 80’ler düzeyine yaklaştığını belirtti.

Akar, F-16 tedariki ve mevcut F-16 savaş uçaklarının bir kısmının modernize edilmesi dahil birtakım mevzuları görüşmek üzere askeri bir heyetin ABD’ye gittiğini açıkladı.

Modernizasyon çalışmalarının tüm süratiyle devam ettiğini söz eden Akar, “Geçmişte piyade tüfeğimizi dahi yurt dışından tedarik ederken, artık ulusal piyade tüfeklerimizi, akıllı hassas mühimmatımızı, ÇNRA’larımızı, Fırtına obüslerimizi, İHA/SİHA/TİHA’larımızı, ATAK helikopterlerimizi, fırkateynlerimizi ve savaş gemilerimizi tasarlayıp inşa, imal ve ihraç düzeyine gelmiş bulunuyoruz.” diye konuştu.

Yerli ve ulusal silah sistemlerinin harekat alanında elde ettiği muvaffakiyetlerin tüm dünyanın dikkatini çektiğini, ulusal savunma sanayi eserlerine olan talebi artırdığını lisana getiren Akar, tüm dünyanın dikkatini çeken bir düzeye ulaşılmasına karşın daha kat edilmesi gereken uzaklıkların olduğu şuuruyla hareket ettiklerini söyledi.

‘S-300 NASIL KULLANILIYORSA S-400 DE KULLANILABİLİR’

S-400 konusunda Türkiye’ye reaksiyon gösteren NATO ülkeleri, yıllardır S-300 kullanan Yunanistan’a sessiz kalması nedeniyle eleştiriliyor.

Akar, Türkiye’nin 1990’lı yılların başından itibaren uzun menzilli bölge hava ve füze savunma sistemi tedarik çalışmalarını sürdürdüğüne dikkati çekerek, “Bu çerçevede tedarik prensiplerimize uygun olan S-400 sisteminin tedarik mukavelesi 11 Nisan 2017 tarihinde imzalanmıştır. S-400 bir savunma sistemi olup, S-300, NATO ittifakı içinde nasıl kullanılıyorsa, S-400 sistemi de bizde tıpkı halde kullanılacaktır, kullanılabilir.” dedi.

F-35 PROJESİ

Türkiye’nin, tüm sorumluluklarını yerine getirmesine karşın S-400 münasebet gösterilerek F-35 tedarikinin engellendiğini lisana getiren Akar, “Bu gelişmeler üzerine Türk ve ABD heyetleri, 27 Ekim 2021’de Ankara’da bir ortaya gelmiştir. Bu görüşmede Türkiye’nin uğradığı zararın nasıl telafi edileceği de dahil olmak üzere, F-35 için yaptığımız harcamaların geri ödenmesine yönelik görüş ve taleplerimiz iletilmiştir. Mali konularda detaylı olarak müzakerelerde bulunmak üzere, 2022 yılı başlarında ABD’de tekrar bir ortaya gelinmesi konusunda taraflar mutabık kalmışlardır.” diye konuştu.

Bunun yanı sıra yeni F-16 tedariki ve mevcut F-16 savaş uçakların bir kısmının modernize edilmesi için resmi talebin Yabancı Askeri Satışlar çerçevesinde 30 Eylül’de ABD’ye iletildiğini tabir eden Akar, şunları söyledi:

“ABD idaresinin hususa olumlu yaklaşabileceğini düşünüyoruz. Lakin süreç Kongre onayına tabi olacağından, gelişmeleri yakından takip ediyoruz. ABD’nin halinin olumsuz olması durumunda Türkiye, içinde bulunduğu tehdit ortamında güvenliğini sağlayabilmek için zarurî ve doğal olarak öteki alternatifleri kıymetlendirmek durumunda kalacaktır. Bu ve gibisi meseleleri görüşmek üzere temaslarımız sürmekte olup, şu anda da Bakanlığımızdan bir heyet ABD’de bulunmaktadır.”

“MEHMETÇİĞİN TEK BEKLENTİSİ…”

Hudut güvenliğine ait de değerlendirmelerde bulunan Akar, “Kaçakçı, terörist ve yasa dışı girişler engellenerek, işçi ve gereç desteği yapılarak, her türlü hava ve arazi kaidelerinde ileri teknolojiye sahip gözetleme sistemleri kullanılarak sağlanmaktadır. Hudutlarımız, Cumhuriyet tarihimizin en ağır önlemleriyle korunmaktadır.” diye konuştu.

Suriye hududunda Ulusal Savunma Bakanlığı, İran hududunda ise İçişleri Bakanlığı tarafından Hudut Fiziki Güvenlik Sistemi projelerinin yürütüldüğünü lisana getiren Akar, “1 Ocak’tan itibaren hudutlarımızda 261 bin 137 göçmenin geçişi engellenmiş, yakalanan 98 bin 763 sistemsiz göçmen ile 406 terörist kolluk kuvvetlerine teslim edilmiştir. ‘Hudut namustur’ anlayışıyla, yüksek bir moral ve motivasyonla, gerektiğinde canını ortaya koyarak misyon yapan Mehmetçiğin tek beklentisi, kahramanlık ve fedakarlığına hürmet gösterilmesidir.” dedi.

Doğal afet ve acil durumlarda ilgili kurumlarla koordineli olarak uçak, helikopter, işçi, araç, gereç ve ekipman takviyesi acilen sağlandığını belirten Akar, “TSK’da bulunan hava araçlarının çift gayeli olarak kullanılması için Tarım ve Orman Bakanlığı ile gerekli uyum yapılmaktadır. TSK, güvenliğimizin sağlanmasında olduğu üzere doğal afetler ve acil durumlarda da tüm imkanlarıyla asil milletimizin buyruğundadır.” tabirini kullandı.

Makina ve Kimya Sanayisi Kurumunun yapılan yasal düzenleme ile daha dinamik, faal, güçlü ve rekabetçi bir yapıya kavuşturulduğunu, Makine ve Kimya Sanayisi Anonim Şirketine (MKE A.Ş.) dönüştürüldüğünü hatırlatan Akar, “Bu süreçte, öbür kamu kurumlarına ve Bakanlığımıza bağlı ünitelere geçmek isteyen emekçilerimizin ve çalışanlarımızın hakları korunarak geçiş imkanı sağlanmış, hiçbir çalışanımız mağdur edilmemiştir. Bu dönüşüm ile şirketimiz, TSK’nin gereksinimlerini karşılamanın yanı sıra dost ve müttefiklerimizin de gelişen ve artan gereksinimlerine yanıt verebilecektir. Bu halde şirketimizin memleketler arası pazarda da aktif bir pozisyona ulaşacağına inanıyoruz” diye konuştu.

ASKERİ SIHHAT HİZMETLERİ

Askeri sıhhat hizmetlerine de değinen Akar, sıhhat hizmet dayanağının, hudut ötesi ve muharebe çizgisinde askeri sıhhat çalışanı, geri bölgede ise Sıhhat Bakanlığı işçisi tarafından verildiğini belirtti. Akar, “Operasyon alanlarında ve yurt içinde askeri sıhhat hizmet dayanağının geliştirilmesi gayesiyle Sıhhat Bakanlığı ile yakın uyum içerisinde çalışmalarımız sürdürülmektedir.” dedi.

Koronavirüs ile çabanın de titizlikle ve ağır bir biçimde devam ettiğini belirten Akar, “Başta operasyon bölgeleri olmak üzere tüm birlik ve kurumlarımızdaki faaliyetler salgın kurallarına karşın hiçbir aksaklığa meydan verilmeden planlandığı biçimde devam etmektedir.” açıklamasında bulundu.

Ülkenin ve milletin güvenliğinin sağlanmasındaki başarıda en büyük hissenin şehit ve gazilerde olduğunu vurgulayan Bakan Akar, şunları kaydetti:

“Ne yaparsak yapalım, aziz şehitlerimize, kahraman gazilerimize ve onların değerli ailelerine olan minnet borcumuzu tam manasıyla ödeyemeyiz. Bu türlü olmakla birlikte dünyada öteki hiçbir millette emsali görülmemiş bir vefa ve minnet hissiyle şehitlerimizin aziz anısına, gazilerimize ve onların emaneti bedelli ailelerine sahip çıkmakta, sıkıntıda ve kıvançta hep yanlarında olmaktayız. Bu şuurla Bakanlığımız ile Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı başta olmak üzere ve devletimizin tüm kurumları, şehitlerimizin kıymetli aileleri ve gazilerimize sağlanan hakların geliştirilmesi için azami çabası göstermektedir.”

Akar kelamlarını, “Türk Silahlı Kuvvetleri, binlerce yıllık ulu tarihimizden süzülüp gelen ulusal, manevi ve mesleksel bedelleriyle, aklın ve bilimin ışığında, Anayasa çerçevesinde ve yasalar doğrultusunda, Sayın Cumhurbaşkanımız ile sıralı amir ve kumandanların buyruk ve komutasında, milletinin buyruğunda misyonunun başındadır. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın. Peygamber ocağı olarak da bilinen kahraman ordumuz; asil milletimizin sevgisi, itimadı ve duasından aldığı ilhamla, her türlü tehdit ve tehlikeye karşı ‘ölürsem şehit, kalırsam gazi’ anlayışı içerisinde, ciddiyet ve içtenlikle vazifesini yerine getirmekte azimli ve kararlıdır.” tabirleriyle tamamladı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.