ADÜ’de ‘Siber Zorbalık Konferansı’ gerçekleştirildi

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) İrtibat Fakültesi ve Aydın Vilayet Emniyet Müdürlüğü işbirliğiyle ‘Siber Kabahat Nedir? AYDIN …

22.12.2021
ADÜ’de ‘Siber Zorbalık Konferansı’ gerçekleştirildi

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) İrtibat Fakültesi ve Aydın Vilayet Emniyet Müdürlüğü işbirliğiyle ‘Siber Kabahat Nedir?

AYDIN (rehberaydin.com) – Aydın Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) İrtibat Fakültesi ve Aydın Vilayet Emniyet Müdürlüğü işbirliğiyle ‘Siber Cürüm Nedir? İnançlı ve Şuurlu İnternet Kullanımı Siber Zorbalık Teknoloji Bağımlılığı’ isimli konferans gerçekleşti.

Konferansta Aydın Vilayet Emniyet Müdür Yardımcısı Tugay Barış Güneş, ‘Artan siber hatalar noktasında neler yapabiliriz?, Kendimizi nasıl koruyabiliriz?’ sorularının karşılığına cevap verdi. Günümüzde siber zorbalığın değerli olduğuna dikkat çeken Güneş, “Günümüzde teknoloji bağımlılığı ve siber zorbalık değerli bir husus bu bahiste kamuoyunu bilgilendirmek de epey kıymetli. Akademisyen ve öğrencilere ulaşarak bu manada Türkiye’ye bir örnek teşkil edebilmek amacımızdır” dedi.

“Bir esere para vermiyorsanız, eser sizsiniz demektir”

Türkiye’de 60 milyon insanın interneti etkin olarak kullandığını söz eden Siber Hatalarla Uğraş Şube Müdür Vekili Ümit Şahin ise konuşmasında “Ülkemizde son yapılan çalışmalara nazaran konutlarımızın yüzde 92’sinde internete ulaşma imkanı var ve pandemi ile birlikte artan internet üzerinden yapılan alışverişlerde de yüzde 44 oranında artış yaşandı. Bilhassa toplumsal medya hesapları üzerinden yapılan paylaşımlar ve uygulamalar indirilirken verilen ferdî bilgiler sayesinde bilgilerimizi elde edip berbat hedefler doğrultusunda kullananlara karşı dikkatli olmalıyız. Türkiye’de şuan 60 milyon insan interneti etkin olarak kullanıyor. Unutmamalıyız ki bir esere para vermiyorsanız eser sizsiniz demektir” sözlerini kullandı.

“Sosyal medya özgürlük alanı değildir”

Konferansta Siber Cürümlerle Çaba Şube Vazifelisi Uğur Bulut, sunumunda toplumsal medya üzerinden yapılan hakaret, şantaj, iftira terör propagandası, hesap hackleme, cinsel istismar, dolandırıcılık üzere davranışların siber hatalar kapsamına girdiğini belirterek, “Normal kaidelerde toplumsal medya hesaplarını çalmak mümkün değildir. Lakin kullanıcılara gönderilen geçersiz linkler aracılığıyla hesabınız çalınabilir. Bu sürecin kurtarılma oranı yüz şahısta sekiz kişidir. Ayrıyeten toplumsal medya bireylerin düşündüğü üzere bir özgürlük alanı değildir. Yapmış olduğunuz minimal seviyedeki paylaşımdan beğeniye kadar hepsinden mesul olduğunuzu unutmamanız gerekir” dedi.

“ADÜ TV ile bilinçlendirmeye çalışıyoruz”

Recep Tayyip Erdoğan Kütüphanesi Konferans Salonu’nda düzenlenen konferansa, Bağlantı Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yüksel Yalova, Aydın Vilayet Emniyet Müdür Yardımcısı Tugay Barış Güneş, İrtibat Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Özgür Seçim, Siber Hatalarla Çaba Şube Müdür Vekili Ümit Şahin, Kütüphane Daire Lideri Ögr. Gör. Özden Faydalıgül, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı. – AYDIN

aydın haberleri – Son Dakika Haberleri

Kaynak: Haberler.com

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.