ADSYB’den ‘Düve desteği’ açıklaması

AYDIN (rehberaydin.com) – Aydın İli Damızlık Sağır Yetiştiricileri Birliği (ADSYB) Teknik İşler Şube Müdürü Seda Emine Payık, Tarım ve Orman …

21.12.2021
ADSYB’den ‘Düve desteği’ açıklaması

AYDIN (rehberaydin.com) – Aydın İli Damızlık Sağır Yetiştiricileri Birliği (ADSYB) Teknik İşler Şube Müdürü Seda Emine Payık, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından düve alım dayanaklarında adet ve takviye ölçülerinde artış yapıldığını açıkladı.

AYDIN (rehberaydin.com) – AYDIN (rehberaydin.com) – Aydın İli Damızlık Sağır Yetiştiricileri Birliği (ADSYB) Teknik İşler Şube Müdürü Seda Emine Payık, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından düve alım dayanaklarında adet ve takviye ölçülerinde artış yapıldığını açıkladı. Payık, geçen yıl 20 başa kadar olan takviye ölçüsünün bu yıl 50 başa, yüzde 40 oranında olan takviye ölçüsünde düve fiyatlarının hamile düve fiyatlarının 14 bin TL’den 20 bin TL’ye yükseltildiğini kaydetti.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 2021 yılı 31682 sayılı Hayvancılık Desteklemeleri Uygulama Bildirisi kapsamında yüzde 40 hibeli düve alım dayanağı hakkında bilgi veren Aydın İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği (ADSYB) Teknik İşler Şube Müdürü Seda Emine Payık “Bakanlığımız tarafından TÜRKVET’e kayıtlı işletmesi olan yetiştiriciler; işletmelerindeki 8 ay ve üzeri dişi hayvan sayısını en fazla 50 başa tamamlayacak biçimde desteklenecek olup, düve alım bedelinin yüzde 40’ı hibe olarak verilecektir” dedi.

Düve/manda alım dayanağı mürackent aydın haberlerit kuralları hakkında bilgi veren Birlik Müdürü Payık, “Yetiştiricinin işletmesinin, kararın yayım tarihi 11 Kasım 2021 itibariyle TÜRKVET’e kayıt edilmiş olması ve işletme kapasitesinin takviye talep edilen hayvan sayısı ile uyumlu olması gerekmektedir. Bir işletme; kapasitesini 50 başa tamamlayacak biçimde desteklemeden yararlandırılır. Bu kapsamda desteklemeden yararlandırılacak düveler etçi ırklarda Angus, Charolais, Limousin, Hereford, Belgium Bleu, Kombine Irklarda Simental (Fleckvieh), Brown Swiss, Mondbeliard, sütçü ırklarında ise, Jersey (karadeniz bölgesindeki iller), Holstein. Dayanak ölçüsü, düve/manda alım bedelinin yüzde 40’ı kadar olup düve/manda başına desteklemeye temel bakanlıkça belirlenen desteklemeye temel 2021 yılı hamile düve fiyatı 20 bin TL baş ve 8-15 aylık boş dişi sığır fiyatı 12 bin TL baş, damızlık hamile manda fiyatı 16 bin TL baş, 8 – 15 aylık damızlık boş dişi manda fiyatı 10 bin TL baş olarak belirlenmiştir” dedi.

Düvelerin; düve yetiştirici merkezlerinden, hastalıktan ari işletmelerden, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğünden, Damızlık Sığır Yetiştirici Birlikleri, Damızlık Manda Yetiştirici Birlikleri, Tarım Kredi Kooperatifleri ve iştirakleri ile yetiştirici/üretici örgütlerinden temin edilebileceğini kaydeden (ADSYB) Teknik İşler Şube Müdürü Seda Emine Payık, “Düve alım dayanağına gerçek/tüzel bireyler yalnızca bir işletmesi için başvurabilir” dedi.

Edi̇len Talepların, işletme sahibi tarafından dilekçe ile 28 Ocak 2021 tarihine kadar Vilayet ve İlçe Tarım müdürlüklerine şahsen yapılacağı belirtildi.

“Birliğimize ilişkin düve merkezinden faydalanabilirler”

Ayrıyeten 2018 yılında Tarım ve Orman Bakanlığı’nın takviyesi ile Aydın’da kurulan Birliğe ilişkin Damızlık Düve Merkezi’nin yalnızca damızlık düve yetiştirmeyip birebir vakitte ulusal iktisada de değerli katkı sağlama çabasında olduğunu belirten Birlik Müdürü Payık, “Geçen yıl hibe almaya hak kazanan yetiştiricilerimizin ağır ilgisi ile karşılaştık. Birlik Düve Merkezinde; üyelerimizin işletmelerinden ‘6 -15 ay ortası baba kaydı bulunan, birebir ırk sperma ile tohumlanmış, melez olmayan saf ırk (Holstein, Simental, Montofon, Montbeliarde) seçilerek alınan ham düveler, Birliğimiz işletmesinde testleri ve aşıları yapılıp, kaliteli sperma ile tohumlanıp, uzman teknik çalışanımız nezaretinde bakım ve beslemeleri yapıldıktan sonra satılmaktadır. Yüzde 40 hibe kapsamında da edilen talepları kabul edilen ve Birliğimiz düve merkezini seçen yetiştiricilerimize geçen yıllarda olduğu üzere satışlara devam edilecektir” dedi.

Bu ortada desteklemeye temel alınacak sayıların; hamile düvelerde 14 bin TL’den 20 bin TL’ye boş düvede 8 bin TL’den 12 bin TL’ye, hamile mandada 12 bin TL’den 16 bin TL’ye, boş manda 7 bin TL’den 10 bin TL’ye yükseltildiği belirtildi. – AYDIN

aydın haberleri – İktisat Haberleri

Kaynak: Haberler.com

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.