AB’nin Rusya’ya ambargo kararı petrol piyasalarını vuracak! Türkiye’deki akaryakıt fiyatları fırlayabilir

Rusya’nın Ukrayna savaşını başlatmasından sonra Avrupa Birliği’nin Moskova için öngördüğü 6. yaptırım paketi çerçevesinde, AB ülkelerinin Rus …

05.05.2022
AB’nin Rusya’ya ambargo kararı petrol piyasalarını vuracak! Türkiye’deki akaryakıt fiyatları fırlayabilir

Rusya’nın Ukrayna savaşını başlatmasından sonra Avrupa Birliği’nin Moskova için öngördüğü 6. yaptırım paketi çerçevesinde, AB ülkelerinin Rus petrolü ithalatını durduracağı açıklandı. Ambargonun uygulanması halinde petrolün varil fiyatının 180 dolara kadar yükselteceği kestirim ediliyor. Bu kapsamda Türkiye’deki akaryakıt ve motorin fiyatları 35-40 TL bandını görebilir.

Avrupa Birliği ( Ab ) Kurulu Lideri Ursula von der Leyen bugün, Avrupa Parlamentosu’nda Rusya’ya karşı uygulanması planlanan altıncı yaptırım paketinin ayrıntılı bilgilerını açıkladı.

“BUNDAN KAÇAMAYACAKSINIZ”

von der Leyen Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’inin Ukrayna’yı haritadan silmek istediğini lakin başarılı olamayacağını ve batmakta olan ülkenin Rusya olduğunu söyledi. Bucha ve Mariupol’de savaş hatası işleyen yüksek rütbeli Rus askerlerinin amaç alınacağını kaydeden von der Leyen, “Kim olduğunuzu biliyoruz, bundan kaçamayacaksınız” dedi.

Rusya’nın kıymetli ölçüde bankası olan Sberbank’ın SWIFT sisteminden çıkarılacağını söz eden von der Leyen, devlete ilişkin 3 büyük Rus televizyon kanalına yayın yasağı getirileceğini açıkladı.

PETROL İTHALATINA YASAK

Rusya’dan ham petrol alınımın 6 ay içinde, işlenmiş petrol eserlerinin alımının ise yıl sonuna kadar kademeli olarak sonlandırılacağını belirten von der Leyen, AB ve ortaklarının alternatif tedarik yollarının teminat altına alınacağını kaydetti. Ambargonun global pazara olan tesirlerinin en aza indirileceğini tabir eden AB Komitesi Lideri, “Böylece Rusya üzerindeki baskıyı en üst seviyeye çıkarırken, tıpkı vakitte kendimiz ve ortaklarımız üzerindeki ziyanı da en aza indiriyoruz. Ekonomimizin güçlü kalmasını sağlamak zorundayız” dedi.

2 ÜLKE KARŞI ÇIKIYOR

Öte yandan, Macaristan ve Slovakya Rusya’dan petrol alımının durdurulmasına karşı çıkıyor. Rus petrolüne en bağımlı iki ülke olan Slovakya ve Macaristan’a alternatif kaynaklar bulunması için daha uzun bir mühlet verilmesi bekleniyor. Avrupa Kurulunun yaptırım teklifinin yürürlüğe girmesi için birliğe üye ülkeler tarafından onaylanması gerekiyor.

VARİL FİYATINDA 180 DOLAR BEKLENTİSİ OLUŞTU

Avrupa’nın Rusya’ya petrol ambargosu uygulaması hâlinde petrolün varil fiyatının 180 dolara kadar çıkabileceği belirtiliyor. JP Morgan EMEA Yatırım Stratejileri Lideri Grace Peters, Bloomberg TV’ye verdiği bir mülakatta tam bir ambargonun yahut Rusya’nın tedariki kesmesinin petrol fiyatını 180 dolar düzeyine kadar çıkarabileceğini söz etmişti. 180 doların büyük bir maksat olmadığını belirten analistler, kelam gelimi edilen fiyat eşiğinin 2022 yılında geçilebileceğini vurguluyor.

TÜRKİYE’DEKİ AKARYAKIT FİYATLARINI VURABİLİR

Petrolün 180 dolar olması Türkiye’de akaryakıt ve motorinin litresinin 35-40 TL civarında bir fiyata satılması manasına geliyor.

BRENT PETROL YÜZDE 4 ARTTI

Türkiye’deki akaryakıt fiyatlarını etkileyen brent petrolün varil fiyatı 4 Mayıs 2022 Çarşamba günü yüzde 4 civarında artarak 110 dolara kadar yükseldi.

Petrol,Rusya,Fiyat,Von Der Leyen ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için İktisat sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.