ABD’yi geçen Çin dünyanın en zengin ülkesi oldu

McKinsey & Co.’nun yaptığı araştırmada, dünya gelirinin yüzde 60’ından fazlasına sahip 10 ülkenin bilanço sayıları incelendi.Araştırmaya nazaran …

17.11.2021
ABD’yi geçen Çin dünyanın en zengin ülkesi oldu

McKinsey & Co.’nun yaptığı araştırmada, dünya gelirinin yüzde 60’ından fazlasına sahip 10 ülkenin bilanço sayıları incelendi.Araştırmaya nazaran, dünya çapındaki net servet 2000 yılında 156 trilyon dolarken, bu sayı 2020 yılında 514 trilyon dolara yüks…

McKinsey & Co.’nun yaptığı araştırmada, dünya gelirinin yüzde 60’ından fazlasına sahip 10 ülkenin bilanço sayıları incelendi.

Araştırmaya nazaran, dünya çapındaki net servet 2000 yılında 156 trilyon dolarken, bu sayı 2020 yılında 514 trilyon dolara yükseldi.

Çin, bu artışın yaklaşık üçte birinde hisse sahibi oldu. Çin’in serveti, 2001’de Dünya Ticaret Örgütü’ne (DTÖ) katıldığı sıralarda 7 trilyon dolardı; bugün ise 120 trilyon dolara yükseldi.

Böylece Çin, ABD’yi geçerek dünyanın en varlıklı ülkesi haline geldi.

Araştırmada, dünyanın değerli ölçüde ekonomileri olan hem ABD hem de Çin’de, servetin üçte ikisinden fazlasının en varlıklı yüzde 10’un elinde olduğu ve bu zenginlerin hisselerini artırmayı sürdürdükleri belirtildi.

McKinsey Küresel Enstitüsü’nün ortaklarından Jan Mischke, yaptığı açıklamada, “Artık hiç olmadığımız kadar zenginiz” dedi.

McKinsey’in hesaplamalarına nazaran global servetin yüzde 68’i gayrimenkulde depolanıyor.

Araştırmaya nazaran, global servette son 20 yılda yaşanan bu keskin artış, global gayri safi yurtiçi hasıladaki artışı geride bıraktı ve düşen faiz oranlarıyla emlak fiyatlarının yükselmesiyle körüklendi.

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.