ABD’den Zelenskiy’nin çağrısına ret: Rusya ile savaşa yol açar

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında, Rusya-Ukrayna savaşına ait değerlendirmelerde bulundu. ‘nin bugün …

04.03.2022
ABD’den Zelenskiy’nin çağrısına ret: Rusya ile savaşa yol açar

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında, Rusya-Ukrayna savaşına ait değerlendirmelerde bulundu. ‘nin bugün düzenlediği basın toplantısında ülkesinin üzerinde uçuşa yasak bölge oluşturulması davetinin anımsatılmas…

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında, Rusya-Ukrayna savaşına ait değerlendirmelerde bulundu. ‘nin bugün düzenlediği basın toplantısında ülkesinin üzerinde uçuşa yasak bölge oluşturulması davetinin anımsatılması üzerine Psaki, bu türlü bir şeyi planlamadıklarını kaydetti.

Psaki, “Ukrayna üzerinde uçuşa yasak bölge oluşturulması, bunun uygulanmasını gerektirir. Temelde Amerikan askerlerinin Rus uçaklarını düşürmesi gerekir ve bu da ABD ile Rusya ortasında direkt bir savaşa yol açabilir. Biz bundan kaçınmak istiyoruz.” dedi.

BEYAZ SARAY RUSYA’NIN BMGK’DEN ÇIKARILMASINI MUHTEMEL GÖRMÜYOR

Rusya’nın Ukrayna savaşı nedeniyle Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulundan (BMGK) çıkarılması davetlerine ait Psaki, “Biz şu an bunu muhtemel görmüyoruz.” değerlendirmesini yaptı. Psaki, Rusya’nın BMGK’nin 5 daimi üyesinden biri olduğuna işaret ederek “Rusya, BM Mukavelesi kapsamındaki sorumluluklarını yerine getirmiyor ve pozisyonunu berbata kullanıyor. Biz Rusya’yı izole etmeye ve yaptıklarından sorumlu tutmaya çalışıyoruz.” dedi.

BEYAZ SARAY RUS PETROLÜNE İTHALAT YASAĞINA YANAŞMIYOR

ABD’nin Rusya’ya ekonomik yaptırımlar kapsamında Rus petrolüne ithalat yasağı getirmesi davetlerine da cevap veren Psaki, bunun ABD’deki gaz fiyatlarını artıracağını belirtti. Psaki, “Biz Rusya’ya ekonomik baskı uygularken akaryakıt fiyatlarının da artmasını istemiyoruz.” tabirini kullandı.

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.