ABD’de 10 kişiyi öldüren Buffalo saldırganı yerel terörizmle suçlandı

New York’un Buffalo kentinde 10 kişinin ömrünü yitirdiği atağın şüphelisi Payton Gendron’a, ‘nefret güdümlü mahallî terörizm’ suçlaması yönetildi …

02.06.2022
ABD’de 10 kişiyi öldüren Buffalo saldırganı yerel terörizmle suçlandı

New York’un Buffalo kentinde 10 kişinin ömrünü yitirdiği atağın şüphelisi Payton Gendron’a, ‘nefret güdümlü mahallî terörizm’ suçlaması yönetildi.Erie İlçe Mahkemesi’ne sunulan iddianamede Gendron hakkında ayrıyeten, nefret kabahati işlemek, silah bulundurma…

New York’un Buffalo kentinde 10 kişinin hayatını yitirdiği atağın şüphelisi Payton Gendron’a, ‘nefret güdümlü lokal terörizm’ suçlaması yönetildi.

Erie İlçe Mahkemesi’ne sunulan iddianamede Gendron hakkında ayrıyeten, nefret kabahati işlemek, silah bulundurmak ve cinayete teşebbüs suçlamaları da yer aldı.

Hareketi lokal terör suçlaması kapsamında bedellendirilen Gendron, kurbanlarını “algılanan ırkı yahut rengi nedeniyle” öldürmekten suçlanırken 18 yaşındaki beyaz ırkçı gencin bugün mahkemeye çıkarılacağı bilgisi paylaşıldı.

Gendron daha evvel de üç kişinin yaralandığı diğer bir silahlı atakla ilgili birinci derece cinayetle suçlanmıştı.

ABD Lideri Joe Biden, 17 Mayıs’ta gerçekleştirdiği Buffalo ziyaretinde akınla ilgili, “Burada olanlar apaçık bir terör, iç terör” sözünü kullanmıştı.

BUFFALO SALDIRISI

Buffalo kentinde 14 Mayıs Cumartesi öğlenden sonra bir süpermarkete düzenlenen silahlı atakta 10 kişi ölmüş, 3 kişi yaralanmış, saldırganın “Payton Gendron” isimli 18 yaşında beyaz bir erkek olduğu açıklanmıştı.

Yetkililer, kentin dışından gelen tetikçinin toplumsal medyadan canlı yayımladığı hücumda gaye aldığı 13 şahıstan 11’inin siyah olduğunu belirtmiş, polisin saldırgana ilişkin olduğu düşünülen ve internette yayımlanan ırkçı manifestoyu incelediği açıklanmıştı.

ABD medyasında, 180 sayfa olduğu belirtilen ve saldırganın yazdığına inanılan manifestoda, “siyasi seçkinlerin beyaz nüfusu azaltmak için göç ve başka siyasetleri kullandığı ve saldırganın mümkün olduğu kadar çok siyah kişiyi öldürmeyi planladığı” bilgilerinin yer aldığı belirtilmişti.

Hakim karşısına çıkarılan Gendron birinci duruşmada hakkındaki suçlamaları kabul etmediğini söylemişti.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.