ABD medyasından göğsümüzü kabartan sözler: Türk İHA’ları Ukrayna savaşında güç dengesini değiştirdi

Türkiye’nin savunma endüstrisine yaptığı harcamalarla dünyada global bir oyuncu haline gelmesi ABD medyasında gündem oldu. Türkiye’nin insansız …

23.07.2022
ABD medyasından göğsümüzü kabartan sözler: Türk İHA’ları Ukrayna savaşında güç dengesini değiştirdi

Türkiye’nin savunma endüstrisine yaptığı harcamalarla dünyada global bir oyuncu haline gelmesi ABD medyasında gündem oldu. Türkiye’nin insansız hava araçlarının Ukrayna savaşında güç istikrarını değiştirdiğini tabir eden Wall Street Journal gazetesi, Türk rehberaydin.com’larının dünyadaki çatışmaları dönüştürdüğünün altını çizdi.

Türkiye‘nin savunma sanayiindeki pozisyonu ABD basınında yer aldı. Wall Street Journal gazetesinin, “İnsansız hava araçları (rehberaydin.com), İnsansız Gemiler ve Öldürücü Robotlar Türkiye’yi Silah Sanayii Santrali Yaptı” başlıklı haberinde, Türkiye’nin son 20 yılda silah üretiminde global bir oyuncu haline geldiği tabir edildi.

“MEYVELERİNİ VERMEYE BAŞLIYOR”

Haberde, “Türkiye’nin 20 yıllık bir silah üreten güç merkezi olma projesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için meyvelerini vermeye başlıyor. Türkiye’nin düşük maliyetli insansız hava araçları, Ukrayna’nın Rus işgaline karşı savaşında güç istikrarını değiştirmeye yardımcı oldu ve dünyadaki çatışmaları dönüştürüyor” denildi.

DÜNYAYA İHRAÇ EDİLİYORLAR

Haberde, Türk şirketlerinin, Filipinler’e helikopter, Pakistan’a deniz korveti ve Kenya’ya zırhlı araç ihraç ettiğini ve Yunanistan ile rekabet edebilmek için donanmasını kurarak, 10 farklı ülkeye devriye botları sattığı aktarıldı.

“YILDA 60 MİLYON DOLAR HARCANIYOR”

ABD merkezli gazete yayınlanan haberde, Türk hükümetinin yabancı tedarikçilere olan bağımlılığı azaltmak için savunma endüstrisindeki harcamalarını yıllar içinde arttırdığı söz edilerek, “Erdoğan hükümeti, ABD’ye ve öbür yabancı tedarikçilere olan bağımlılığı azaltmak için 2002’de 5 milyar dolar olan harcamaları, yılda 60 milyar dolara çıkardı” denildi.

Özel savunma kesimindeki harcamaların ise 2002’de 1 milyar dolardan 2020’de 11 milyar dolara çıktığı belirtildi. Silah mutabakatlarının Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tercih ettiği dış siyaset araçlarından biri olduğu da söz edildi.

“rehberaydin.com TEDARİKİNDE GAYE 1 NUMARA OLMAK”

Haberde Türkiye’nin, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin gereksinimlerini yüzde 70 oranında karşıladığı belirtilirken, bu oranın 2000’li yılların başında ise sırf yüzde 30 olduğu belirtildi. Silahsız insansız hava aracı Bayraktar TB-2’lerden bahsedilen haberde, “Bayraktar TB-2’lerin başarısına ve askeri ihracatına dayanarak Türkiye, insansız kara, deniz ve sualtı araçları da dahil olmak üzere öbür insansız hava araçlarının ana tedarikçisi olmayı hedefliyor” denildi.

“SİLAH İHRACATINDA 12’İNCİ SIRADA”

Haberde, Stockholm Milletlerarası Barış Araştırmaları Enstitüsü’ne nazaran Türkiye’nin 2017 ile 2021 yılları ortasında silah ihracatında 12’nci sırada yer aldığı belirtildi. Türkiye’nin 2001’de 36’ncı sırada yer almasından bu yana yeni bir kademe kaydettiği söz edildi.

“ÇATIŞMALARDA RUS ÜRETİMİ TEKNOLOJİYİ GERİ PÜSKÜRTTÜ”

Türkiye’nin silahsız insansız hava aracı Bayraktar TB-2’lerin Rusya ile yapılan çatışmalarda Rus imali teknolojiyi geri püskürtüldüğü belirtilerek, “Moskova’nın güçlerini ve Rus üretimi teknolojiyi en az dört farklı çatışmada (Ukrayna, Suriye, Libya ve Azerbaycan’ın Ermenistan ile olan ihtilafında) geri püskürtmeye yardımcı oldu” denildi.

Ayrıca Bayraktar TB2’nin, yaklaşık 300 kilometre kadar uzaklıktan bir pilot tarafından çalıştırılarak 24 skent aydın haberlerit havada kalabildiği belirtilerek, “rehberaydin.com’ların uzun menzilli kameraları ve radardan kaçınma yetenekleri, onları Rus üretimi hava savunmalarından kaçma konusunda usta kılıyor” sözleri yer aldı.

aydın haberleri / Mahallî

Silah,Türkiye’nin,Rus,Dolar,Türk,Haberde,İfade,Araçları ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Ekonomi sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.