44 ilde 484 gazeteye ‘Naylon’ operasyonu! Asgari basım şartına uymayanlara ilan cezası

Basın İlan Kurumu tarafından kısa mühlet içerisinde 44 vilayetteki 484 gazeteye ‘Naylon’ operasyonu düzenlendi. Kontroller kapsamında Minimum …

23.07.2022
44 ilde 484 gazeteye ‘Naylon’ operasyonu! Asgari basım şartına uymayanlara ilan cezası

Basın İlan Kurumu tarafından kısa mühlet içerisinde 44 vilayetteki 484 gazeteye ‘Naylon’ operasyonu düzenlendi. Kontroller kapsamında Minimum baskı adedi kaidesine uymayan ve gerçekte çalışmayan bireyleri fikir çalışanı takımında göstererek haksız çıkar elde eden gazetelerin ilan yayınlama hakları durduruldu.

Basın İlan Kurumu, gazetelere yönelik kontrollerini sıklaştırdı. Kurum tarafından son aylarda gerçekleştirilen kontrollere ait ayrıntılar aşikâr oldu.

DENETİMLER TEMMUZ AYINDA ARTTI

Birinci altı ayda 44 vilayette 484 gazeteyi planlı halde denetleyen kurum, temmuz ayında ise birçok gazeteye ani kontrol gerçekleştirdi. Kontroller sırasında gazeteci cemiyetleri ile Basın İlan Kurumu Genel Şurası Üyelerinin sahibi bulundukları gazetelerde mevzuata ters davranıldığının ortaya çıkması herkesi şok etti.

SELDEN GÜNLER SONRA HABER YAPMIŞLAR

Geçtiğimiz haziran ayında birçok vilayette sel baskınlarına ve can kayıplarına neden olan sağanak yağışların, görüldüğü vilayetlerdeki mahallî gazeteler tarafından günler sonra haber yapıldığını tespit eden Basın İlan Kurumu, gazete sayfalarının evvelce hazırlanmış ve basılmış olma ihtimalini değerlendirmeye aldı. Tıpkı günlerde farklı şube müdürlüklerinden emsal şikayetlerin gelmesi üzerine Denetim Hizmetleri Müdürlüğü, bağımsız gazeteci üyelerin de yer aldığı denetim konseyi üyelerini ani kontrol yapmak üzere çeşitli vilayetlerde görevlendirdi.

BASKI Skent aydın haberleriTİNDEN ÇOK EVVEL BASMIŞLAR

Kontrol konseyi üyelerinin gazete basımının yapıldığı matbkent aydın haberlerilarda gerçekleştirdiği kontrollerde kuşkuları ortadan kaldıran tablo ile karşı karşıya kalındı. Resmi İlan ve Reklam Yönetmeliği yeterince skent aydın haberlerit 17.00’dan evvel baskıya girmemesi gereken gazetelerin basılmış olduğu, paketlenerek dağıtım için hazır bekletildiği manzaralı kayda alındı. Günde en az 2 bin 400 adet basması ve satması gereken gazetelerin günlük yalnızca 250 adet basıldığı anlaşıldı. Karşılaşılan görüntü tek tek tutanakla kayıtlara geçirildi.

İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Konya ve Gaziantep üzere büyük kentlerde gerçekleştirilen kontrollerde mevzuata terslik tespit edilen gazetelerin Basın İlan Kurumu Genel Konseyi üyesi isimlere ilişkin olması ise kontrolü gerçekleştiren isimler kadar olayı işiten herkesi şaşırttı.

SAHİPLERİNE BAKILMADAN AYRINTILI İNCELEME YAPILDI

Kontrol Konseyi Ön Raporunu kıymetlendiren Basın İlan Kurumu Genel Müdürlüğü, kontrollerde mevzuata muhalif davrandıkları tespit edilen gazeteler hakkında, sahiplerinin kim olduğuna bakılmaksızın ayrıntılı inceleme yapılması ve sonuna kadar gidilmesi kararı aldı.

FİKİR EMEKÇİSİ ÜZERE GÖRÜNENLERİN VAZİFE YAPMADIĞITESPİT EDİLDİ

Karar üzerine; alandaki baskı kontrollerinde sorun görülen gazeteler, idari ve geriye dönük içerik incelemesine tabi tutuldu. Denetim Hizmetleri Müdürlüğü, karar gereği incelemesini tamamlamasının akabinde gazeteler hakkındaki katılaşmış Kontrol Raporunu tamamladı.

Hazırlanan raporda, 30 yıldır Ankara Gazeteciler Cemiyeti Başkanlığını ve Basın İlan Kurumu Genel Şura Üyeliğini yürüten Nazmi Alim’in gazetesi 24 Skent aydın haberlerit’in yalnızca 250 adet basıldığı, baskı sürecinin skent aydın haberlerit 17.00’dan evvel gerçekleştirildiği, prova baskısı savunmasının yersiz olduğu zira bağlanarak balya haline getirilmiş gazetelerin üzerine bayi etiketinin yapıştırıldığının tespit edildiği belirtildi. Gazetenin, tutulması mecburî olan defterleri tutmadığı ve takımında çalışıyor gösterilen fikir çalışanlarının aslında vazife yapmadığı kaydedildi.

Bir öteki Genel Heyet Üyesi Abdi Pehlivan’ın sahibi olduğu Sonsöz ile Abdi Pehlivan’ın kızı Bahar Pehlivan’ın sahibi olduğu Zafer gazeteleri hakkında ise, 24 Skent aydın haberlerit gazetesine misal biçimde erken bir skent aydın haberleritte, taban satış kuralının çok altında baskı yaptığı, yeniden tutulması mecburî olan defterleri tutmadığı ve takımındaki fikir personellerinin çalıştığının gösterir kanıta ulaşılamadığı vurgulandı.

İzmir Gazeteciler Cemiyeti ismine Lider Dilek Gappi Umdular’ın sahipliğini üstlendiği 9 Eylül’ün tutulması zarurî defterleri tutmadığı ve takımındaki fikir emekçilerinin fiilen misyon yapmadığının altı çizildi.

Umdular üzere Basın İlan Kurumu Genel Heyeti Üyesi olan Türkiye Gazeteciler Federasyonu Lideri Nuri Kolaylı’nın hükmî kişi temsilciliğini üstlendiği Bursa merkezli A Gazete’nin, 49 gün boyunca zarurî defterleri tutmadığı kaydedildi.

Daha evvel İdare Şurası Üyesi olarak da misyon yapan Genel Konsey Üyesi Mustafa Arslan’ın gazetesi Konya Yenigün’de ise, takımda gözüken fikir emekçilerinin fiilen vazife yaptığının tespit edilemediği ve 157 gün defter tutma zorunluluğunu yerine getirmediğinin anlaşıldığı vurgulandı.

RESMİ İLAN YAYINLAMA HAKLARI DURDURULDU

Arslan’ın ismi daha evvel de kısa çalışma ödeneği yoluyla haksız menfkent aydın haberlerit sağlandığı savları ile gündeme gelmişti. Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Lideri Yılmaz Karaca’nın “Kendine ilişkin gazeteye 6 ay boyunca kısa çalışma ödeneği uygulatmakla” suçladığı Arslan ise, “Gizli saklı bir şey yok” formunda yanıt vermişti.

Basın İlan Kurumu Genel Müdürlüğü, Denetim Müdürlüğü’nün Kontrol Raporu doğrultusunda; 24 Skent aydın haberlerit, Sonsöz, Zafer ve Konya Yenigün gazetelerine evvel mahsup uyguladı, akabinde da resmi ilan yayınlama haklarını durdurdu. 9 Eylül ve A Gazete hakkında ise, yaklaşık 1 milyon Türk Lirası mahsup uygulanmasına karar verdi.

Genel Müdürlük kararı bildiri edilen gazetelerin 10 gün içinde İdare Şurası’na itiraz hakları bulunuyor.

Her yıl 81 vilayette bine yakın gazeteyi rutin olarak kontrole tabi tutarken, gerekli gördüğü hallerde ani kontroller gerçekleştiren Basın İlan Kurumu, mevzuya ait ısrarlı sorularımızı ise karşılıksız bıraktı.

Denetim,Gazeteler,Gazete,Gün,Skent aydın haberlerit,Gazeteci,Kontrol,İlan,Görev,Baskı,Tespit,Karar,Zorunlu,Defter,Kurum,Üyesi,Tutma ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Güncel sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.