ABD Dışişleri’nden ‘nükleer müzakere’ açıklaması: İran’ın birkaç haftası var

ABD Dışişleri Bakanlığından bir yetkili, telekonferans usulü ile gazetecilere İran ile P5+1 ülkeleri ortasında 2015’te imzalanan ve İran’ın …

01.02.2022
ABD Dışişleri’nden ‘nükleer müzakere’ açıklaması: İran’ın birkaç haftası var

ABD Dışişleri Bakanlığından bir yetkili, telekonferans usulü ile gazetecilere İran ile P5+1 ülkeleri ortasında 2015’te imzalanan ve İran’ın nükleer programını engellemeye yönelik Ortak Kapsamlı Aksiyon Planı (OKEP) muahedesine dönüş müzakerelerinin seyrine…

ABD Dışişleri Bakanlığından bir yetkili, telekonferans metodu ile gazetecilere İran ile P5+1 ülkeleri ortasında 2015’te imzalanan ve İran’ın nükleer programını engellemeye yönelik Ortak Kapsamlı Aksiyon Planı (OKEP) muahedesine dönüş müzakerelerinin seyrine ait bilgi verdi.

Yetkili, müzakerelerde son etapta olduklarını ve İran’ın nükleer fkent aydın haberleriliyetlerine devam etmesinden ötürü bu sürecin vaktinin daraldığını belirtti.

“ARTIK MÜMKÜN OLMAYACAK”

Bunun bir varsayım, tehdit yahut öylesine verilmiş bir müddet olmadığını belirten yetkili, “İran’ın nükleer fkent aydın haberleriliyetlerindeki ilerleme suratı göz önüne alındığında, mutabakata varmak için yalnızca birkaç haftamız kaldı. Bu noktadan sonra ne yazık ki OKEP’e geri dönmek ve mutabakatın bize sağladığı nükleer silahların yayılmasını tedbire yararlarını geri getirmek artık mümkün olmayacak” diye konuştu.

Yetkili, 10 aylık çalışma sonucunda ABD ile İran ortasındaki temel farklılıkların listesini en büyük daralttığını belirterek, artık siyasi kararlar alma vakti olduğunu ve Tahran’ın muahedeye dönmek konusunda gerekli kararları almaya hazır olup olmadığına karar verme vakti olduğuna vurgu yaptı.

Müzakerecilerin, bu siyasi kararları almaya hazır olup olmadıklarını anlamak için ülkelerinin başkanları ile istişare etmek üzere başkentlerine döndüğünü aktaran yetkili, “Er ya da geç, ABD’nin OKEP’e dönüp dönmeyeceğini, İran’ın OKEP’e tam bir halde dönüp bu kapsamdaki yükümlülüklerini yerine getirip getirmeyeceğini yahut kriz ve tansiyonun yükseleceği farklı bir gerçeklikle karşı karşıya kalıp kalmayacağımızı göreceğiz” değerlendirmesinde bulundu.

“BEKLENMEDİK DURUMLA BAŞA ÇIKMAYA HAZIRIZ”

ABD’nin karşılıklı olarak nükleer mutabakata dönüp, diplomatik müzakere yoluyla İran’a yönelik mutabakat kapsamına giren yaptırımların kaldırılmasını istediğini tabir eden yetkili, “İran’ın bu yola girmemeyi seçmesinin çok mümkün olduğunu biliyoruz ve bu beklenmedik durumla başa çıkmaya hazırız” diye konuştu.

Yetkili, İran’ın nükleer silah elde etme mühleti konusunda elindeki bilgileri açıklamak istemediğini söz etti lakin silah üretiminde kullanılmak üzere kâfi fisil malzemeyi elde etme müddetini artık aylardan çok haftalar olarak tanım edilecek bir vakte indirgediğini bildirdi.

ABD’nin yaptırımların kaldırılması için gerekli her adımı atmaya hazır olduğunu kaydeden yetkili, İran’ın mutabakata dönmemeyi seçmesine ait şu sözleri kullandı:

“Aksi bir durumda reaksiyonmizi güçlendirmemiz gerekecek ve bu da daha fazla baskı manasına geliyor, ekonomik, diplomatik ve öbür türlü. Ve daha evvel de söylediğim üzere, bu arzuladığımız bir yol değil lakin hazır olduğumuz bir yol. İran’ın kararı buysa, gitmeye hazır olduğumuz bir yol. Çıkarlarımızın korunmasını ve İran’ın nükleer silah elde edememesini sağlamak için elimizdeki araçları kullanacağız.”

NE OLMUŞTU?

İran ile Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu 5 daimi üyesi ve Almanya, 2015’te İran nükleer silah programının önlenmesine yönelik OKEP’i imzalamıştı. Fakat, Eski ABD Lideri Donald Trump, 8 Mayıs 2018’de bu mutabakattan çekildiğini açıklamış ve İran’a ağır ekonomik yaptırımlar getirmişti.

20 Ocak 2021’de vazifesi devralan Demokrat Lider Joe Biden ise birinci icrkent aydın haberleritlarından biri olarak Dışişleri Bakanlığına İran nükleer mutabakatına dönüş için müzakereleri başlatma talimatı vermişti.

Nisan ayında başlayan müzakerelerden şimdi bir sonuç alınmış değil.

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.