50+1’e Dokunulmayacak, AYM’ye Kısıtlama… Sürpriz Görüşmeden Hangi Sonuçlar Çıktı?

Evvelki günkü Erdoğan-Bahçeli görüşmesinde yeni anayasa çalışmalarının ele alındığı, iki önderin 50+1 dahil Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin …

19.11.2021
50+1’e Dokunulmayacak, AYM’ye Kısıtlama… Sürpriz Görüşmeden Hangi Sonuçlar Çıktı?

Evvelki günkü Erdoğan-Bahçeli görüşmesinde yeni anayasa çalışmalarının ele alındığı, iki önderin 50+1 dahil Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin özüne dokunmama konusunda hemfikir olduğu tabir edildi. Milliyet’ten Ayşegül Kahvecioğlu’nun haberine nazaran, Cu…

Evvelki günkü Erdoğan-Bahçeli görüşmesinde yeni anayasa çalışmalarının ele alındığı, iki başkanın 50+1 dahil Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin özüne dokunmama konusunda hemfikir olduğu söz edildi.

50+1'E Dokunulmayacak, Aym'Ye Kısıtlama... Sürpriz Görüşmeden Hangi Sonuçlar Çıktı? 1

Milliyet’ten Ayşegül Kahvecioğlu’nun haberine nazaran, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile MHP Genel Lideri Devlet Bahçeli’nin, yüzde 50+1 tartışması sürerken evvelki gün gerçekleştirdikleri görüşmede, AK Parti’nin 100 başlık halinde hazırladığı anayasa çalışması ile ilgili kimi ayrıntıların konuşulduğu öğrenildi. Erdoğan ve Bahçeli’nin resmi programlarında yer almadığı için “sürpriz” nitelemesiyle karşılanan görüşmenin aslında planlı olarak gerçekleştirilen “anayasa” buluşmalarından biri olduğu öğrenildi. Edinilen bilgiye nazaran, AK Parti’nin 100 başlık halinde hazırladığı anayasa çalışması Cumhur İttifakı ortağı iki partinin uzlaşısıyla unsurlara dönüştürülmeye başlandı.

50+1 değiştirilmeyecek

50+1'E Dokunulmayacak, Aym'Ye Kısıtlama... Sürpriz Görüşmeden Hangi Sonuçlar Çıktı? 2

Yeni çalışmanın yüzde 50+1 de dahil, yeni sistemin özüne dokunacak rastgele bir değişiklik içermediği kaydediliyor. AK Parti’nin yeni anayasa çalışmasında tüm anayasal kurumların “sivil bakış açısıyla” yine tanımlanacağına işaret edilirken, birtakım kurumların işleyişini etkileyecek kıymetli düzenlemelerin de gündemde olduğu belirtiliyor. Bu kapsamda YÖK’ün yetkilerinde birtakım değişiklikler yapılması planlanıyor. YÖK’ün “teknik koordinasyonu” üstleneceği belirtilen yeni modelde, konseyin, sadece mali denetim ve meslek planlaması misyonlarını yürütmesi; üniversitelerde misyon yapan dekanların atamasının ise YÖK yerine cumhurbaşkanı tarafından gerçekleştirilmesi öngörülüyor.

AYM’ye kısıtlama

50+1'E Dokunulmayacak, Aym'Ye Kısıtlama... Sürpriz Görüşmeden Hangi Sonuçlar Çıktı? 3

Yeni anayasa çalışmalarında yargı kurumlarının sayısı ve yapısına ait bir değişikliğe gidilmesi beklenmiyor. Fakat AYM’nin “süper temyiz merci” üzere çalıştığı tezini savunan Cumhur İttifakı ortakları, yüksek mahkeme için “daha katı ve hudutları belli” bir misyon tarifi yapılacağına işaret ediyor. Kurmaylar, “AYM, ferdi edilen taleplara yönelik ihlâl kararlarında, ‘Şunu yap, bu türlü yap, tahliye et’ üzere yorumlarda bulunabiliyor. Artık yönlendirme değil yalnızca tespit yapacağı bir düzenleme planlanıyor. AYM’ye ‘Sen muhteşem temyiz merci değilsin’ denilecek” yorumunu yapıyor.

Kaynak: Onedio

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.