3600 ek gösterge düzenlemesi kime nasıl yansıyacak, maaşlarda ne kadar artış olacak? İşte merak edilen soruların yanıtları

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 3600 ek gösterge düzenlemesinin ayrıntılarını dün yapılan Kabine toplantısının akabinde açıkladı. 5 milyon 300 bin memur …

07.06.2022
3600 ek gösterge düzenlemesi kime nasıl yansıyacak, maaşlarda ne kadar artış olacak? İşte merak edilen soruların yanıtları

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 3600 ek gösterge düzenlemesinin ayrıntılarını dün yapılan Kabine toplantısının akabinde açıkladı. 5 milyon 300 bin memur ve emeklisini kapsayacak ve tüm memurların göstergelerinde 600 puan artış sağlayacak düzenlemeyle, 3600 ek göstergeye çıkmış kamu vazifelilerinin emekli mkent aydın haberlerişı yüzde 21- 22 oranında yükselecek. Pekala ek gösterge düzenlemesi kime nasıl yansıyacak ve mkent aydın haberlerişlarındaki artış ne kadar olacak? İşte merak edilen tüm soruların karşılıkları.

3600 ek gösterge düzenlemesinin ayrıntıları dünkü Kabine Toplantısı`nın akabinde muhakkak oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, toplantı sonrası yaptığı açıklamada kamu çalışanlarına muştuyu verdi. Erdoğan, “Ek gösterge artışıyla çalışanı ve emeklisiyle tüm kamu görevlilerine verdiğimiz kelamı tutuyoruz. Kamu çalışanları lehine bir fedakarlıkta bulunarak, tüm memurlarımızın ek göstergelerinde 600 puanlık bir yükseltmeye gitmeyi kararlaştırdık” dedi.

“MÜDÜRLÜKLERDE DE DÜZENLEMELER YAPILDI”

Ankara Yıldırım Beyazıt Üni. Öğretim Vazifelisi Tarkan Varlıklı de düzenlemenin ayrıntılarını TRT Haber’de kıymetlendirdi. Daha evvel düzenlemenin yalnızca öğretmen, polis, din vazifelileri ve hemşireleri kapsayacağının bilindiğini söyleyen Güçlü, düzenlemeden tüm memurların yararlanacağının altını çizdi. Varlıklı, “Hiyerarşik sistemi bozan bir sistem olmaması için müdürlüklerde de düzenlemeler yapıldı” dedi.

Mkent aydın haberleriŞ VE İKRAMİYELER YILBAŞINDAKİ SAYILARA NAZARAN YÜKSELECEK

Buna nazaran, genel müdür yardımcılarının ek göstergesi 3600’den 4400’e çıkacak. Şube müdürü ve ilçe müdürü ek göstergeleri 2200’den 3000’e yükselecek. Düzenleme yeni yılda yürürlüğe girecek, mkent aydın haberleriş ve ikramiye meblağları yılbaşındaki sayılara nazaran yükselecek.

“EMEKLİ İKRAMİYELERİ YÜZDE 21-22 ARTACAK”

Zengin, 3600 ek göstergeye çıkmış kamu vazifelilerinin emekli mkent aydın haberlerişı ve ikramiyelerinin yüzde 21-22 oranında artacağı bilgisini verdi.

“YÜZDE 25’E YAKIN BİR ARTIŞ OLACAK”

Zengin, “Yani şöyle 3600 ek göstergede tazminat yansıtma oranları 3000’den 2200’den 3600 çıkınca yüzde 85’ten yüzde 145’e çıkıyor, hasebiyle 60 puanlık bir artış oluyor. Bu da emekli mkent aydın haberleriş ve ikramiyelerinde değerli bir artışa neden oluyor. 2200’den 3600 çıkan göstergelerde ise emekli mkent aydın haberlerişında yüzde 25’e yakın bir artış olacak” diye konuştu.

“AKTİF ÇALIŞMADA ÇOK KISMİ BİR ARTIŞ OLACAK”

Artışın memur mkent aydın haberlerişından çok emekli mkent aydın haberleriş ve ikramiyelerini etkileyeceğini söyleyen Varlıklı, “Aktif olarak çalışan memurların mkent aydın haberlerişları net 120 lira artacak. Esasen bu düzenlemenin bir mkent aydın haberleriş artış düzenlemesi olmadığı başından beri konuşuluyor. Çalışanların emekli oldukları takdirde, çalışırken aldıkları ile emekli olduklarında alacakları sayılar ortasındaki makası azaltan bir tesiri olması için yapıldı. Sonuç olarak etkin çalışmada çok kısmi bir artış olacak” dedi.

ÖRNEKLERLE Mkent aydın haberleriŞ ARTIŞI

Zengin, ayrıyeten mkent aydın haberleriş artışını örneklerle açıkladı; “Emekli mkent aydın haberlerişlarında ek göstergesi 3000 olan bir kamu vazifelisi şu anda 5 bin 627 lira mkent aydın haberleriş alıyor bu 3600 olduğu takdirde 6 bin 861 liraya çıkacak, 1234 liralık fark oradan devreye girecek. 2200 ek göstergesi olan kamu vazifelisi ise şu anda 5 bin 470 liradan 6 bin 861 liraya çıkacak, oradaki fark da 1391 lira olarak yansıyacak. Emekli ikramiyesi de 44 bin 500 ile 50 bin 500 lira ortasında değişecek.

İKRAMİYELERDE ARTIŞ NE OLACAK?

Zengin, “2200 ek göstergesi olan kamu vazifelisi 197 bin ikramiye alırken, 3000 göstergede 3000 bin lira, 3600 göstergede ise 248 bin lira alacak. Hasebiyle 3000 bin ek göstergeden 3600’e çıkınca 45 bin 500 liralık fark var. 2200’den 3600’e çıkarken ise 50 bin 150 liralık bir fark kelam gelimi edilen” sözünü kullandı.

Bu kapsama bütün kamu görevlilerin alınmasının değerli bir şey olduğunu söyleyen Varlıklı, “Bu düzenleme Cumhuriyet tarihinde çok görülebilecek bir düzenleme sayılmaz. Elbette farklı beklentiler olabilir” dedi.

Herkesin bu düzenlemenin hayata geçtikten sonra, evvelki durumundan daha ilerde bir noktada olacağını tabir eden Varlıklı, “Hiç göstergesi olmayanın bile artık 600 göstergesi olmuş olacak. Yani o sistem içerisinde kendini görmüş olacak” dedi.

TEMMUZ ARTIRIMI NE OLACAK?

Zengin yapılacak artırım oranlarına ait ise şöyle konuştu; “Memur ve memur emeklilerinin yılda iki artırım dilimi var; ocak ve temmuz ayı. Artırımlar toplu kontrata nazaran alınıyor. Kamu görevlilerine yüzde 30,95 artırım verilmişti. Ocak ayında toplu kontrata nazaran yüzde 7,5 artırım aldılar. İkinci artırım dilimleri de yüzde 7. Yüzde 7’nin de TÜFE aşan kısmı da enflasyon farkı olarak verilecek. Ancak yaklaşık olarak 5 aylık enflasyon farkı ve artırımla birlikte yüzde 35,14 artırım alacaklar. Artı olarak üzerine haziran ayı enflasyonu eklenecek.

Zengin, ayrıyeten şu bilgileri de verdi:

Kamu çalışanları dar ve sabit gelirliler için çalışmalar yapıldığını söylediler. Net bir şey söylemek için erken bu nedenle haziran ayı enflasyonunun bekleneceğini, ortaya çıkacak tabloya nazaran de adım atılacağını düşünüyorum. Emekçi ve Bağkur emeklileri içi bu sayı yüzde 35,64 yani yarım puan fazla.”

Zengin,Düzenleme,Lira,Ek Gösterge,3600,Kamu,Zam,Fark,Emekli,Mkent aydın haberleriş,Artış,Memur,Çalışan,3000,Gösterge,Emekli Mkent aydın haberleriş,Görevlileri,Müdür,Olacak ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Ekonomi sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.