10 yıl sonra bir ilk! Hayfa limanına demirleyen Türk savaş gemisi, İsrail’de gündem oldu

Dünya Haberleri Türkiye- İsrail sınırında sıcak bir gelişme yaşandı. Mavi Marmara sonrasında bağların kopma noktasına geldiği Ankara-Tel Aviv …

04.09.2022
10 yıl sonra bir ilk! Hayfa limanına demirleyen Türk savaş gemisi, İsrail’de gündem oldu

Dünya Haberleri

Türkiye- İsrail sınırında sıcak bir gelişme yaşandı. Mavi Marmara sonrasında bağların kopma noktasına geldiği Ankara-Tel Aviv ortasında kısa bir mühlet evvel başlayan olağanlaşma eforları devam ederken, İsrail‘in Hayfa limanına demirleyen bir Türk savaş gemisi ülke gündeminde adeta bomba tesiri yaptı.

NATO TATBİKATI İÇİN BÖLGEDE

Türk savaş gemisi F-247 TCG Kemalreis, ABD donanmasına ilişkin USS Forrest Sherman ile birlikte Hayfa limanına demirleyerek “10 yıl sonra İsrail limanlarına demirleyen birinci Türk savaş gemisi” oldu. TCG Kemalreis’in bir NATO tatbikatı kapsamında bölgede olduğu belirtilirken, İsrail medyası ise bu duruma geniş yer ayırdı.

BİRKAÇ GÜN DAHA LİMANDA KALACAK

İsrail merkezli i24 TV’ye konuşan İsrailli yetkililer, “İsrail, NATO ile işbirliği yapıyor ve NATO’yu destekliyor” açıklamasını yaparken Türk savaş gemisinin birkaç gün limanda kalacağını da aktardı. TCG Kemalreis’in yakıt ikmali yapacağı ve “varlığını göstereceği”ni açıklayan İsrailli yetkililer bu ziyaret ile ilgili öbür ayrıntıları da kamuoyu ile paylaştı.

“TÜRK DENİZCİLERİN PASAPORTU YOK, GEMİDEN ÇIKMAYACAKLAR”

İsrail medyası, TCG Kemalreis’in 2010’dan beri İsrail limanlarına demirleyen birinci gemi olduğuna dikkat çekerken İsrailli yetkililerden mevzuyla ilgili yeni bilgiler de geldi. Walla isimli İsrail haber sitesine konuşan birtakım yetkililer, “Türk denizcilerin pasaportu yok, hasebiyle gemiden çıkmayacaklar. Ayrıyeten karaya çıkmak üzere bir istekleri de yok” dedi. Bu yetkili, ABD’li denizcilerin vize muafiyeti olduğuna da dikkat çekerek pasaporta gerek duymadan İsrail’e giriş yapabileceklerini söyledi.

“BİR GÖRÜŞME YA DA TATBİKAT PLANI YOK”

Öte yandan İsrail medyası, Türkiye ile İsrail’in geçen ay diplomatik bağlantıları tekrar başlatma kararı aldığına dikkat çekerken, “İsrail idaresi şu an Ankara ile askeri işbirliğini yine başlatmayı planlamıyor. Münasebetiyle Kemalreis mürettebatı ile İsrail donanması ortasında bir ziyaret, görüşme ya da tatbikat planı yok” yorumunu yaptı. Geminin salı günü bölgeden ayrılması bekleniyor.

İsrail,Gemi,Türk,Kemalreis ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Güncel sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ETİKETLER: , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.