Zelenskiy: 3 yerleşim birimi Rus güçlerinden geri alındı

Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenskiy, ikisi ülkenin güneyinde, biri de doğusunda olmak üzere 3 yerleşim ünitesinin Rus güçlerinden geri …

05.09.2022
Zelenskiy: 3 yerleşim birimi Rus güçlerinden geri alındı

Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenskiy, ikisi ülkenin güneyinde, biri de doğusunda olmak üzere 3 yerleşim ünitesinin Rus güçlerinden geri alındığını bildirdi.Rusya’nın 2014’te yasa dışı ilhak ettiği Kırım sorununa değinen Zelenskiy, “Ukrayna bayrağın…

Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenskiy, ikisi ülkenin güneyinde, biri de doğusunda olmak üzere 3 yerleşim ünitesinin Rus güçlerinden geri alındığını bildirdi.

Rusya’nın 2014’te yasa dışı ilhak ettiği Kırım sıkıntısına değinen Zelenskiy, “Ukrayna bayrağının ve özgür hayatın Kırım’a geri döneceğine inanıyorum. Tüm topraklarımızı ve halkımızı özgürleştireceğiz. Ukrayna ordusu, istihbarat servisimiz, özel servislerimiz bunun için gerekli adımları atıyor. Bu adımları duyabilirsiniz. İşgalciler şimdiden Kırım’dan kaçmaya başladılar. Bu onlar için gerçek seçim.” dedi.

Zelenskiy, ikisi Ukrayna’nın güneyinde, biri doğusunda olmak üzere 3 yerleşim bölgesinin Rus güçlerinden geri alındığını belirterek, Ukrayna güvenlik güçlerine teşekkür etti. Ukrayna Devlet Lideri, geri alınan yerleşim ünitelerinin neresi olduğuna ait bilgi vermedi.

Öte yandan, lokal basında yer alan bilgilere nazaran, Herson’daki Visokopilya köyü ile Donetsk’e bağlı Ozerne köyü Ukrayna güçleri tarafından geri alındı.

Ukrayna ordusu, 29 Ağustos’ta ülkenin güneyinde yer alan Herson bölgesinde Rus güçlerine yönelik karşı taarruz başlattığını duyurmuştu.

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.