Yüzünüzde eksik olmayan sivilcelerin nedeni belki de yediklerinizden değil! Hormonal sivilce nedir? Sebepleri nelerdir?

Sivilcelerinizi yıllarca denetim altında tuttuktan sonra apansız sivilce patlamalarıyla mı uğraşıyorsunuz? Nedeni yetişkin başlangıçlı hormonal …

05.09.2022
Yüzünüzde eksik olmayan sivilcelerin nedeni belki de yediklerinizden değil! Hormonal sivilce nedir? Sebepleri nelerdir?

Sivilcelerinizi yıllarca denetim altında tuttuktan sonra apansız sivilce patlamalarıyla mı uğraşıyorsunuz? Nedeni yetişkin başlangıçlı hormonal akne olabilir. Görünen o ki, gençlik yıllarımızdan sonra sivilcelerle uğraşmayı bırakmıyoruz: 20’li ve 30’lu yaş…

Sivilcelerinizi yıllarca denetim altında tuttuktan sonra birdenbire sivilce patlamalarıyla mı uğraşıyorsunuz? Nedeni yetişkin başlangıçlı hormonal akne olabilir. Görünen o ki, gençlik yıllarımızdan sonra sivilcelerle uğraşmayı bırakmıyoruz: 20’li ve 30’lu yaşlardaki bayanlar ortasında yaygın olan hormonal sivilce, yüzünüzün alt üçte birlik kısmında ortaya çıkma eğilimindedir ve iddia ettiğiniz üzere dalgalanan hormonlardan kaynaklanır.

HORMONAL AKNE NEDİR?

Hormonal akne, yetişkinlikteki hormonal değişimlerden kaynaklanan ve siyah nokta, beyaz nokta ve ağrılı kistler üzere her türlü lekeye neden olan sivilcedir. Tüm sivilcelere bir dereceye kadar hormonlar neden olsa da ve her yaştan ve cinsiyetten insan hormonal sivilceden muzdarip olabilir. Tipik olarak “hormonal akne” terimi, 20 yaş ortasındaki yetişkin bayanlarda görülen (veya kötüleşen) inflamatuar yetişkin sivilcelerini tabir eder. Yetişkin sivilceleri düşündüğünüzden çok daha yaygındır. Uzmanlar, ” Aslında, yetişkin bayanların %54’ü ve yetişkin erkeklerin %40’ı sivilceden muzdariptir ve birçoğunun gençliğinde sivilce geçmişi yoktur” diyor.

Hormonal sivilce ile uğraştığınıza dair değerli ölçüde iki belirti, sivilcelerinizin menstrüasyon sırasında berbatlaşması ve çene çizginiz, çeneniz ve alt yanaklarınız boyunca görünme eğiliminde olmasıdır. Fakat, tüm hormonal sivilce birebir görünmeyecektir. Dr. Garshick, “Hormonal akne ekseriyetle yüzün alt kısmında çene çizgisi boyunca daha koyu kırmızı, kistik çatlaklar olarak görünse de, beyaz nokta ve siyah nokta ile de karakterize edilebilir.

HORMONAL AKNE NEDEN OLUR?

Uzmanlar, “Hormonal sivilce, bir kişinin hormon düzeyi dalgalandığında ortaya çıkan sivilcedir” diyor. Östrojen, progesteron ve testosteron dalgalanmaları, çoğunlukla adet döngüleri, hamilelik ve menopoz sırasında sivilcelerin ortaya çıkmasına neden olur. Bu hormonal değişiklikler bedenin çok gözenek tıkayan sebum üretmesine neden olur ve bu da “iltrehberaydin.comba, cilt hücresi aktivitesinde değişikliklere ve saç köklerinde bakteri kolonizasyonuna yol açar ve bu kombinasyonla sivilceler ortaya çıkmaya başlar.

Hormonal akneye neden olan hormonal dalgalanmalar aşağıdakiler tarafından tetiklenebilir:

  • Hormonal değişiklikler: Adet, hamilelik, menopoz, PCOS
  • Yaşam biçimi: Gerilim, dert, diyet, uykusuzluk
  • İlaçlar: Doğum denetimini başlatmak yahut durdurmak, kimi destekler, testosteron tedavisi, steroidler

YETİŞKİN HORMONAL AKNE GEÇER Mİ?

Özellikle 20’li ve 30’lu yaşlarınızda hormonal sivilce ile yıllarca uğraşıyor olabilirsiniz ve sonra tekrar menopoza giriyor olabilirsiniz. Lakin yanlışsız tedavi planı ile hormonal akne oluşumlarını uzak tutmak mümkündür.

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.