Yörük Ali Efe’nin müze evi vefatının 71. yılında yeniden ziyarete açılıyor

Milli Çaba yıllarında düşmana karşı gösterdiği kahramanlık münasebetiyle “Efeler Efesi” ismiyle anılan Yörük Ali Efe, vefatının 71. yılında …

23.09.2022
Yörük Ali Efe’nin müze evi vefatının 71. yılında yeniden ziyarete açılıyor

Milli Çaba yıllarında düşmana karşı gösterdiği kahramanlık münasebetiyle “Efeler Efesi” ismiyle anılan Yörük Ali Efe, vefatının 71. yılında memleketi Aydın’da gururla anılıyor.

Milli Gayret yıllarında düşmana karşı gösterdiği kahramanlık münasebetiyle “Efeler Efesi” ismiyle anılan Yörük Ali Efe, vefatının 71. yılında memleketi Aydın‘da gururla anılıyor.

Aydın‘ın Sultanhisar ilçesi Kavaklı köyünde 1895 yılında dünyaya gelen Yörük Ali Efe, 19 yaşında Aydın dağlarındaki Alanyalı Molla Ahmet Efe’nin zeybek kümesine katıldı.

Kısa müddette herkesin itimadını ve sevgisini kazanan Yörük Ali Efe, Alanyalı Molla Ahmet Efe’nin hayatını kaybetmesinin akabinde kümenin başına geçti.

İzmir, Aydın ve Nazilli’nin düşman işgalinden kurtarılması için gayrette yer alan Yörük Ali Efe, 16 Haziran 1919’da Batı ve Güney Anadolu’da tertipli, şuurlu ve ulusal şuurla düşmana yapılan birinci baskın olarak tarihe geçen Malgaç Demiryolu Köprüsü yanındaki tam teçhizatlı düşman karakoluna baskını gerçekleştirdi. Yörük Ali Efe, yaptığı baskınlarla düşmanı büyük ziyana uğrattı.

İzmir’de 1951’de geçirdiği tramvay kazasında bacaklarını kaybeden Yörük Ali Efe, tedavi için gittiği Bursa’da 23 Eylül 1951’de hayatını kaybetti.

Yörük Ali Efe‘nin bir periyot karargah olarak da kullanılan, daha sonra müzeye çevrilen meskeni, Aydın’ın Yenipazar ilçesinde bulunuyor. Müzede, Yörük Ali Efe‘nin kıyafetleri, silahları, yazışmaları, mektupları ve o periyoda ilişkin eşyaları sergileniyor.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Doç. Dr. Umut Tuncer, kent aydın haberleri muhabirine, bu sene tadilattan geçirdikleri Yörük Ali Efe Müzesi’nin bugünden itibaren ziyarete açılacağını söyledi.

Yörük Ali Efe ve devrine ilişkin tüm yepyeni yapıtların müzede yer aldığını aktaran Tuncer, “Müzede çok kapsamlı bir tadilat çalışmasını da tamamlamış olduk. Yaklaşık 1 milyon lira fiyatındaki bu tadilatla konutun tüm ıstırap ve risk taşıyan noktalarında müdahale gerçekleştirildi. Bugün Yörük Ali Efe yaşasa ve anahtarıyla gelip kapısını açsa meskeni bıraktığı günkü üzere kullanabilirdi. Müzeye ziyarete gelen turistlerimize, kültürün peşinde koşanlara hoş bir an yaşatıyoruz. Bilhassa kurtuluş uğraşının o hazzını, dokusunu ve hissini hissetmek isteyenleri kesinlikle bekliyoruz.” diye konuştu.

Malgaç baskını

Yörük Ali Efe’nin Ulusal Uğraş devrinin kıymetli isimlerinden olduğunu belirten Tuncer, bilhassa Malgaç baskınının kesinlikle hatırlanması gerektiğine işaret etti.

O devir Yunan ordusunun Ege’nin iç bölümlerine ilerlediğini vurgulayan Tuncer, şöyle konuştu:

“Yunan ordusu ilerledikçe şiddeti artan sistematik bir soykırım f kent aydın haberleri liyeti yürütmeye başlıyor. Bunda da Aydın en çok etkilenen, 100 bine yakın şehit verdiğimiz ilimiz oluyor. Yörük Ali Efe’nin kahramanca direnişi, Malgaç baskını ile bir dönüm noktası olarak ortaya çıkıyor. Demir yoluyla Nazilli’ye kadar ikmal yapmak isteyen ağır silahla donatılmış Yunan müfrezesini ve oradaki karakolu Yörük Ali Efe ve silah arkadaşları yok etmeyi başarıyor.”

Tuncer, Yörük Ali Efe’nin unutulmaz bir paha ve Ulusal Gayret kahramanı olduğuna dikkati çekerek, Yenipazar Kaymakamlığı ve Yenipazar Belediyesi iş birliğiyle müzenin bahçesinde anma aktifliği gerçekleştirileceğini kelamlarına ekledi.

Kaynak: kent aydın haberleri / aydın’da son dakika haberleri – Yeni

Yörük Ali Efe,Baskın,Aydın,Yörük Ali Efe,Tuncer,Dönem,Düşman,Mücadele ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.