YÖK Başkanı Özvar: Türkiye’de 198 ülkeden gelen 300 binden fazla öğrenci var

Ankara’da ‘Yükseköğretimde Uluslararasılaşma ve Türkiye’deki Üniversitelerin Uluslararası Görünürlüğü Çalıştayı’na katılan YÖK Başkanı Prof. Dr …

YÖK Başkanı Özvar: Türkiye’de 198 ülkeden gelen 300 binden fazla öğrenci var

Ankara’da ‘Yükseköğretimde Uluslararasılaşma ve Türkiye’deki Üniversitelerin Uluslararası Görünürlüğü Çalıştayı’na katılan YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, dünya genelinde 2000 yılında 2,1 milyon olan toplam uluslararası öğrenci sayısın 2021 yılında üç katına çıkarak 6,3 milyonu geçtiğini belirterek, şunları söyledi:

– Uluslararasılaşmanın ve öğrenci hareketliliğinin gittikçe arttığı bir dünyada üniversitelerimiz fevkalade ilgi görmekte ve uluslararası öğrenci sayılarımız gün geçtikçe artmaktadır. Türkiye’de 2000 yılında yaklaşık 18 bin kayıtlı uluslararası öğrenci var iken, 2022 yılı itibarıyla 198 ülkeden gelen 300 binden fazla uluslararası öğrenciye sahip olmanın gururunu yaşamaktayız.

TR-YÖS SINAVI BAŞLAYACAK

– Yakın gelecekte bu gurur verici artışı daha da ileri taşıyarak, üniversitelerimizi başarılı uluslararası öğrencilerin ve nitelikli araştırmacıların daha çok tercih edeceği kurumlara dönüştürmenin gayreti içindeyiz. UNESCO İstatistik Enstitüsünün verilerine göre, 2000 yılında tüm dünyada eğitim gören uluslararası öğrenci sayısının sadece yüzde 0,83’ü Türkiye’de eğitim görürken, güncel verilere göre, tüm dünyadaki uluslararası öğrenci sayısının yüzde 2,9’una Türkiye ev sahipliği yapmaktadır. Türkiye artık uluslararası öğrenciler için hedef ülkelerin başında gelmektedir.

– İlk defa Ocak 2023’de uygulanacak Türkiye Yurt Dışından Öğrenci Kabul Sınavını (TR-YÖS) başlatıyoruz. Türkçe, Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça dillerinde yapılacak olan sınav, farklı ülkelerden adaylara Türkiye’deki yükseköğretim kurumlarına başvurularında yeni bir kolaylık sağlayacak. Yükseköğretim Kurulu olarak TR-YÖS’ün yükseköğretim kurumlarımız tarafından kullanılmasını tavsiye ediyoruz. Bu yıl yurt dışında 23 farklı ülkede yapılacak sınavın, uluslararası öğrenci seçim sürecinde standartlaşmaya katkı yapmasını umuyoruz. (DHA)

Uluslararası Öğrenci,Türkiye,Yılı ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Eğitim sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Kaynak: https://www.sozcu.com.tr/2022/egitim/son-dakika-yok-baskani-ozvar-turkiyede-198-ulkeden-gelen-300-binden-fazla-ogrenci-var-7505311/

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.