Viyana Yunus Emre Enstitüsünde “Kırkambar” fotoğraf sergisi düzenlendi

Viyana Yunus Emre Enstitüsünde, Türk ve Avusturya tarım kültüründe değerli yere sahip tahıl ambarları ve dünyada örneğine pek rastlanılmayan “arı …

29.03.2022
Viyana Yunus Emre Enstitüsünde “Kırkambar” fotoğraf sergisi düzenlendi

Viyana Yunus Emre Enstitüsünde, Türk ve Avusturya tarım kültüründe değerli yere sahip tahıl ambarları ve dünyada örneğine pek rastlanılmayan “arı serenlerinin” anlatıldığı fotoğraf standı açıldı.

Viyana Yunus Emre Enstitüsünde, Türk ve Avusturya tarım kültüründe değerli yere sahip tahıl ambarları ve dünyada örneğine pek rastlanılmayan “arı serenlerinin” anlatıldığı fotoğraf standı açıldı.

Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Avrupa Birliğinin mali takviyesi ile hayata geçirilen, Antalya Kültürel Miras Derneği koordinatörlüğünde, Antalya Büyükşehir Belediyesi, Elmalı Belediyesi, Avusturya’dan Diskeles Derneği paydaşlığıyla yürütülen Kırkambar Projesi’nde Viyana Yunus Emre Enstitüsü (YEE) de iştirakçi olarak yer alıyor.

Stantta, Türkiye’deki kırsal mimari öğelere dikkati çeken proje kapsamında kayıt altına alınan, bilhassa Antalya’nın Elmalı ilçesi sonlarındaki bal üretimi için yapılan arı serenlerinin bununla birlikte ayrıyeten, sedir ağacından çivi kullanılmaksızın geçme tekniği ile inşa edilmiş tahıl ambarlarına ilişkin fotoğraflar sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Fotoğraf standına Türkiye’nin Viyana Başkonsolosu Cafer Mert Özmert, Viyana YEE Müdürü Ayşe Yorulmaz ve davetliler katıldı.

Kırkambar Projesi Koordinatörü Dr. Selda Baybo, stant hakkına kent aydın haberleri muhabirine yaptığı açıklamada, kelam gelimi edilen proje kapsamında, Elmalı ilçesinin 60’a yakın mahalle ve köyünde kırsal mimarinin değerli örneklerinden tahıl ambarlarını işlediklerini tabir etti.

Baybo, “Serginin konusu, her iki kültürde ortak olarak kullanılan, yüzlerce yıldır buradaki çiftçilerin de kullandığı, konutlarıyla bir arada, kimi konutunun yanında, kimi altında konut üstünde ambar formunda örnekleri var, çiftçilerin hayatlarındaki en kıymetli kırsal mimari ögelerden bir tanesi tahıl ambarları.” halinde konuştu.

Dünyada birçok yerde bulunan tahıl ambarlarının “insanlığın ortak hafızası ve ortak mirası” olduğunu kaydeden Baybo, tahıl ambarlarının iki kültürü, Türkiye ve Avusturya’yı birbirine bağlayan bir öge olduğunu lisana getirdi.

Tahıl ambarlarının artık çağdaş tarımda muhtaçlık duyulmadığı için vakitle yok olduklarına işaret eden Baybo, Avrupa’da benzeri süreçlerin çok daha evvel yaşandığını, bununla bir arada kelam gelimi edilen kırsal mimarinin korunması ve yaşatılması emeliyle bilhassa Avusturya’da bu tahıl ambarlarının geçmişte çiftçilerin hangi şartlarda tarım yaptığı ve tahılları nasıl koruduğunu anlatan müzelere dönüştürüldüğünü kelamlarına ekledi.

ViyanaViyana Yunus Emre Enstitüsü

kent aydın haberleri / Aşkın Kıyağan – Yeni

Stant,Kültür,Türk,Viyana ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Kültür Sanat sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ETİKETLER: , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.