Uzmanlardan dış ticaret açığı yorumu: Siz bir de mart ayını görün

Ticaret Bakanlığı’nın ; Türkiye’nin ihracatı ocak ayında yüzde 17 artışla 17,6 milyar dolar olarak kaydedilmişti. Bu gelişmeye uzmanlardan tepki …

03.02.2022
Uzmanlardan dış ticaret açığı yorumu: Siz bir de mart ayını görün

Ticaret Bakanlığı’nın ; Türkiye’nin ihracatı ocak ayında yüzde 17 artışla 17,6 milyar dolar olarak kaydedilmişti. Bu gelişmeye uzmanlardan tepki geldi. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) eski başekonomisti Hakan Kara, Ticaret Bakanlığı’nın açıkladı…

Ticaret Bakanlığı’nın ; Türkiye’nin ihracatı ocak ayında yüzde 17 artışla 17,6 milyar dolar olarak kaydedilmişti. Bu gelişmeye uzmanlardan tepki geldi. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) eski başekonomisti Hakan Kara, Ticaret Bakanlığı’nın açıkladığı datalarla ilgili toplumsal medyada açıklamalarda bulundu. Kara, “Bugün kimi manşetlerde ihracatın tüm vakitlerin rekorunu kırdığını yazmışlar. Asıl haber başlığı bu olmalıydı” diyerek Türkiye’nin dış ticaret açığının ‘yakın tarihin en yüksek açığı’ olduğunu belirten bir tablo paylaştı.

“SİZ BİR DE MARTTA GÖRÜN”

Ticaret Bakanlığı’nın ocak ayında yüzde 17’lik ihracat artışı haberiyle ilgili ekonomist İbrahim Turhan da açıklamalarda bulundu. Turhan, “2021 yılının birinci üç ayındaki toplam dış ticaret açığı 11 milyar USD olmuştu. Bu yıl yalnızca Ocak’ta açık 10,4 milyar USD. Siz bir de Mart’ta görün” dedi.

Turhan,” İktisadın başınıza nazaran oynayabileceğiniz bir şey olmadığını ne vakit anlayacaksınız?” paylaşımında bulundu.

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.