Uzmanlar uyarıyor: Biberon çürüğüne dikkat

Denizli Ağız ve Diş Sıhhati Hastanesi Pedodonti Uzmanı Dt. Hatice Polat, çocuk ağız sıhhatinde, 0 ile 3 yaş ortası diş tabibi denetimlerinin …

26.01.2022
Uzmanlar uyarıyor: Biberon çürüğüne dikkat

Denizli Ağız ve Diş Sıhhati Hastanesi Pedodonti Uzmanı Dt. Hatice Polat, çocuk ağız sıhhatinde, 0 ile 3 yaş ortası diş tabibi denetimlerinin sistemli yapılmasının değerli olduğunu belirterek günümüzde çocuklarda ‘biberon çürüğü’ diye bilinen erken çocukluk ç…

Denizli Ağız ve Diş Sıhhati Hastanesi Pedodonti Uzmanı Dt. Hatice Polat, çocuk ağız sıhhatinde, 0 ile 3 yaş ortası diş doktoru denetimlerinin nizamlı yapılmasının değerli olduğunu belirterek günümüzde çocuklarda ‘biberon çürüğü’ diye bilinen erken çocukluk çağı çürüğü görülme oranının büyük ölçüde arttığını söyledi.

Çocuklarda diş çürüğü, travma yahut öteki bir sebeple ağrı şikayeti olmadıkça birinci diş tabibi ziyaretinin çoklukla okul çağında yapıldığını söz eden Polat, bebeklikte birinci süt dişinin sürmesinden itibaren 6 ay içinde diş doktoru denetimlerine başlanması gerektiğini vurgulayarak kelamlarına şöyle devam etti:

“Günümüzde diş doktoru ziyaretlerinde, 0-3 yaş ortası çocuklarda ‘biberon çürüğü’ diye bilinen erken çocukluk çağı çürüğü görülme oranının büyük ölçüde arttığı gözlenmiştir. Biberon çürüğü pek çok etkene bağlı olmakla birlikte esas sebepleri; sık gece beslenmesi, bebeğin emzirerek uyutulması, süte tatlandırmak için ek şekerli besin eklenerek bebeğin biberonla beslenmesi, ek besin olarak şekerli ve yapışkan besinlerin tercih edilmesi ve ağız bakımında eksikliktir. Bunlara ek olarak bebeğin çürük yapan bakterilerle birinci tanışması sıklıkla anne yahut bakıcının bebekle birebir kaşığı kullanması, öpme ve ağız bölgesindeki öteki temaslarla gerçekleşmektedir.”

BİBERON ÇÜRÜĞÜ NASIL ÖNLENİR?

Çocuklarda biberon çürüğünün önlenmesi, yanlışsız ağız ve diş bakımının nasıl yapılması gerektiği konusunda tekliflerde bulunan Polat, şu kelamları kaydetti:

“Biberon çürüğü, anne yahut bakıcının ağız içi bakteri transferine sebep olacak şeylerden kaçınması, biberonla yahut anne sütü ile gece beslenmesinin azaltılması, şeker içerikli yiyecek ve içeceklerin günde 3 seferden fazla verilmemesi ve ek besin olarak şeker içerikli besinlerin tercih edilmesinden kaçınılması ile önlenebilmektedir. Önerilen ağız bakımı ise bebeklerde birinci süt dişinin sürmesinden itibaren her beslenmeden sonra nemli bir tülbent yahut gazlı bez ile dişlerin silinmesi, daha sonraki devirde ise silikon parmak fırçalar ile dişlerin fırçalanması biçimindedir. Yüksek çürük riskine sahip olduğu düşünülen 3 yaş altı çocuklarda tabibin önerdiği florürlü diş macunu da ağız bakımına ek edilmelidir.”

Pedodonti Uzmanı Dt. Hatice Polat, 0 ile 3 yaş ortasında yapılan muayene ile çürük riski yüksek çocuklarda, erken müdahale ile diş çürüğü oluşması yahut mevcut çürüğün tedavisinden sonra çürüklerin ilerlemesi ve tekrarlamasının önlenebildiğini vurguladı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.