Uzman öğretmenlik sınavı saat kaçta, kaç dakika sürüyor?

Eğitimlerini tamamlayanların uzman öğretmen ve başöğretmen olabilmeleri için girecekleri sınav için geri sayım başladı. Sınavı giriş belgesi …

Uzman öğretmenlik sınavı saat kaçta, kaç dakika sürüyor?

Eğitimlerini tamamlayanların uzman öğretmen ve başöğretmen olabilmeleri için girecekleri sınav için geri sayım başladı. Sınavı giriş belgesi erişime açıldığı geçtiğimiz günlerde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından duyuruldu.

UZMAN ÖĞRETMENLİK SINAVI NE ZAMAN, SAAT KAÇTA?

Uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik sınav 19 Kasım 2022’de yapılacak. Sınav saat 10.00’da merkezi sistemle tek oturum şeklinde yapılacak.

UZMAN ÖĞRETMENLİK SINAVI KAÇ DAKİKA?

Sınavda beşer seçenekli 100 soru sorulacak ve sınav süresi 150 dakika olacak.

Sınav giriş belgesi ile kimlik kontrollerinin ve salonlara yerleştirmenin zamanında yapılabilmesi için adaylar saat 9.30’da sınava katılacakları binada hazır bulunacak.

Sınavın değerlendirilmesi 100 puan üzerinden yapılacak. Yanlış cevaplar, doğru cevap sayısını etkilemeyecek. 70 ve üzeri puan alanların başarılı sayılacağı sınavda, her soru eşit puan ağırlığına sahip olacak.

Uzman Öğretmenlik Sınavı Saat Kaçta, Kaç Dakika Sürüyor? 1

UZMAN ÖĞRETMENLİK SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Sınav sonuçları, 12 Aralık 2022’de ilan edilecek.

Milli Eğitim Bakanlığınca, 3 Şubat 2022 tarihli 7354 sayılı Öğretmenlik Meslek Kanunu’na dayanılarak hazırlanan “Aday Öğretmenlik ve Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yönetmeliği”ne göre, öğretmenlik, adaylık döneminden sonra öğretmen, uzman öğretmen ve başöğretmen olmak üzere üç kariyer basamağına ayrıldı.

Uzman öğretmenliğe, yazılı sınav başvuru tarihinin son günü itibarıyla öğretmenlikte adaylık dahil en az 10 yıl hizmeti bulunan ve uzman öğretmenlik eğitim programını tamamlayan öğretmenler başvuru yaptı.

Başöğretmenliğe ise uzman öğretmenlikte en az 10 yıl hizmeti bulunan, başöğretmenlik eğitim programını tamamlayan öğretmenler başvurdu.

Lisansüstü eğitimini tamamlayan öğretmenler, uzman öğretmen unvanı için öngörülen, doktora eğitimini tamamlayan uzman öğretmenler ise başöğretmen unvanı için öngörülen yazılı sınavdan muaf tutuldu.

UZMAN ÖĞRETMENLİK SINAVI GİRİŞ BELGESİ

GİRİŞ BELGESİ ERİŞİME AÇILDI

Bakanlığın internet sitesinde yer alan açıklamada, sınav giriş belgelerinin “basvuru.meb.gov.tr” adresinde erişime açıldığı belirtildi.

Açıklamada, uzman ve başöğretmenlik sınavına katılacak öğretmenlerin, MEBBİS ve e-Devlet şifreleri ile sisteme girerek belgelerine erişebilecekleri bildirildi.

Sınav,Uzman Öğretmen,Öğretmen,Eğitim,Başöğretmen,Tamamlayan,Giriş ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Eğitim sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Kaynak: https://www.sozcu.com.tr/2022/egitim/uzman-ogretmenlik-sinavi-saat-kacta-kac-dakika-suruyor-7487518/

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.