Uzman isimden vahim tabloyu açıkladı: Vergi, harç ve cezalara rekor zam yolda

Artan enflasyona bağlı fahiş artırımlar vatandaşın belini bükmeye devam ederken vergi uzmanı Ozan Bingöl, vergi, harç ve cezalara rekor artırım …

05.09.2022
Uzman isimden vahim tabloyu açıkladı: Vergi, harç ve cezalara rekor zam yolda

Artan enflasyona bağlı fahiş artırımlar vatandaşın belini bükmeye devam ederken vergi uzmanı Ozan Bingöl, vergi, harç ve cezalara rekor artırım beklentisi olduğunu açıkladı. Üretici fiyat endeksi (ÜFE) temmuzda bir evvelki yılın birebir ayına nazaran yüzde 144,61, on ik…

Artan enflasyona bağlı fahiş artırımlar vatandaşın belini bükmeye devam ederken vergi uzmanı Ozan Bingöl, vergi, harç ve cezalara rekor artırım beklentisi olduğunu açıkladı. Üretici fiyat endeksi (ÜFE) temmuzda bir evvelki yılın birebir ayına nazaran yüzde 144,61, on iki aylık ortalamalara nazaran yüzde 97,30 artarken, ÜFE’ye endeksli vergi, harç ve cezalara da yeni yılda gelecek tarihi bir artırım, vatandaşın halrehberaydin.comzırda yönetim etmekte zorlandığı ekonomik durumunu daha da tabana vuracak.

Ozan Bingöl’ün hesaplamasına nazaran, önümüzdeki üç ayda üretici enflasyonu sıfır bile olsa 2023 vergi ve ceza artışlarına temel teşkil edecek 2022 yılı yine değerleme oranı (YDO) yüzde 118,92 olacak.

‘REKOR POTANSİYELİ ÇOK YÜKSEK, VATANDAŞ VERGİLER ALTINDA EZİLECEK’

Bingöl, mevzuya ait şöyle konuştu:

“Yüksek enflasyon devirlerinde Yine Değerleme Oranı toplumun her kesitini direkt ve değerli seviyede etkileyen bir nitelik kazanmaktadır. Bilhassa bu yıl pek çok kişi yine değerleme oranı kavramı ile daha yakından tanışmak zorunda kalacaktır. Zira, vergi, ceza, harç, tarife ve gibisi kalemlere ait maktu meblağlardaki yıllık artışlarda yine değerleme oranı temel alınmaktadır.

2022 yılı tekrar değerleme oranı 1984 yılından beri uygulanan ve hesaplanan bu oran açısından yeni rekora ulaşma potansiyelini fazlası ile bünyesinde taşıyor. Mevcut mevzuat ve bilgiler ışığında, 2022 yılı için gerçekleşecek bu kadar yüksek tekrar değerleme oranı vatandaşın MTV, emlak vergisi ve öbür vergi kalemleri ile harç ve trafik cezaları başta olmak üzeri başka pek çok idari para cezası ve yüksek araç muayene fiyatları altında ezilmesi manasına gelecektir. Yüksek YDO ile vergi ve cezaları yüksek oranda artırmak birebir vakitte 2022 yılının yüksek enflasyonunun bir kısmını 2023 yılına sürüklemek yahut bulaştırmak sonucunu da doğuracaktır.”

EN YETERLİ SENARYODA DA EN BERBATINDA DE PEK FARK YOK

Önümüzdeki üç aylık devirde işlerin çok yolunda gittiği ve her ay yüzde -2 enflasyonun olduğu en optimist senaryo ile işlerin çok daha kötüleştiği ve her ay aylık yüzde 5 enflasyon oranlarının yaşandığı en karamsar senaryo ile hali hazırda görülenin ortasındaki başka oranlara nazaran yapılan simülasyona nazaran ortaya çıkması beklenen 2022 yılı yine değerleme oranlarını hesaplayan Bingöl, şöyle devam etti:

“Yaptığımız simülasyona nazaran önümüzdeki ağustos, eylül ve ekim aylarının hepsinde enflasyon oranı sıfır oranında gerçekleşse bile 2022 yılı yine değerleme oranı yüzde 118,92 olacaktır. En makus senaryoda ise YDO yüzde 122,27 olmaktadır. Hasebiyle önümüzde yüzde 114,71 ila yüzde 124,17 ortasında çok yüksek oranda yine değerleme sayıları kelam gelimi edilen olacaktır.”

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.