Ukrayna’da tansiyon yükseliyor: Çavuşoğlu’na ‘Endişeliyiz’ telefonu

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Bakan Sergey Lavrov’un Ukrayna’nın doğusunda tırmanan gerginlikle ilgili olarak Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nu …

20.11.2021
Ukrayna’da tansiyon yükseliyor: Çavuşoğlu’na ‘Endişeliyiz’ telefonu

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Bakan Sergey Lavrov’un Ukrayna’nın doğusunda tırmanan gerginlikle ilgili olarak Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nu telefonla aradığını açıkladı. Görüşmede Lavrov’un, Çavuşoğlu’na Ukrayna idaresini “Batılı ortaklarının teşviki…

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Bakan Sergey Lavrov’un Ukrayna’nın doğusunda tırmanan gerginlikle ilgili olarak Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nu telefonla aradığını açıkladı. Görüşmede Lavrov’un, Çavuşoğlu’na Ukrayna idaresini “Batılı ortaklarının teşvikiyle ülkenin güneydoğusunda tansiyonu tırmandırmakla” suçladığı ve “durumun tehlikeli bir biçimde istikrarsızlaşabileceğini” söylediği belirtildi.

DW Türkçe’de yer alan habere nazaran; Rus Dışişleri açıklamasında Lavrov’un, Türkiye’ye “Ukrayna ile Türkiye ortasındaki askeri ve teknik işbirliğiyle ilgili tasalarını olabildiğince önemli bir biçimde ele alması” daveti yaptığı söz edildi. Ukrayna ile Türkiye ortasındaki askeri ve teknik işbirliğinin Ukrayna’nın ‘militarizasyon’una katkı sağladığı belirtildi.

TÜRK SİHA’SIYLA RUS YANLISI AYRILIKÇILARIN ARACINI VURMUŞTU

Kiev, Türkiye’den Bayraktar TB2 tipi silahlı insansız hava aracı satın almış, ekim ayı başında da kendi topraklarında Türk SİHA’sı üreten bir fabrika kuracağını açıklamıştı. Anadolu Ajansı’nın 26 Ekim tarihli haberine nazaran de Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, Bayraktar TB2 SİHA ile Rusya yanlısı ayrılıkçıların kullandığı bir otobüsü vurduğu imgeleri kamuoyuyla paylaştı.

UKRAYNA’NIN DOĞUSUNDAKİ GERGİNLİK

Moskova ile Kiev ortasında Şubat 2014’te Ukrayna’nın doğusunda başlayan silahlı çatışmalar şimdiye kadar 13 binden fazla insanın hayatına mal oldu. Ukrayna’nın Donbas bölgesi ve Kırım, 2014’ten beri Rus ya da Rusya yanlısı ayrılıkçı güçlerin denetiminde bulunuyor.

Uzun müddettir çatışmaların azaldığı Donbas bölgesinde son günlerde tansiyon yine tırmanıyor. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken geçen hafta Rus askerlerinin Ukrayna hududundaki hareketliliğini lisana getirmiş ve Moskova’yı yeni bir işgale kalkışmama konusunda uyarmıştı. Toplumsal medyada da Rusya’nın Ukrayna hududuna askeri birlik, tank ve füze sevk ettiğini gösteren imgeler paylaşıldı.

PUTİN BATI’YI SUÇLUYOR

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ise gerginliğin tırmanışından Batı ülkelerini suçluyor. Putin Perşembe günü yaptığı açıklamada Batı’nın Ukrayna krizini Karadeniz’de tatbikatlar yaparak ve Rus hududu yakınında bombardıman uçakları uçurarak tırmandırdığını söyledi.

Ukrayna ordusu bugün askeri mevzilerinin Rusya yanlısı ayrılıkçılar tarafından tekrar top ateşine tutulduğunu ve bir askerinin öldüğünü açıkladı.

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.