Ukrayna Başbakanı: Türkiye ordumuzu güçlendiriyor

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelensky, Türkiye ve Ukrayna ortasındaki işbirliğine dair resmi Twitter hesabından bir açıklama yaptı. Zelensky …

17.11.2021
Ukrayna Başbakanı: Türkiye ordumuzu güçlendiriyor

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelensky, Türkiye ve Ukrayna ortasındaki işbirliğine dair resmi Twitter hesabından bir açıklama yaptı. Zelensky, iki ülke ortasındaki bağlantıların derinleştiğini açıkladı.Zelensky “Ukrayna-Türkiye alakaları derinleşiyor. İliş…

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelensky, Türkiye ve Ukrayna ortasındaki işbirliğine dair resmi Twitter hesabından bir açıklama yaptı. Zelensky, iki ülke ortasındaki bağların derinleştiğini açıkladı.

Zelensky “Ukrayna-Türkiye bağlantıları derinleşiyor. İlgiler ordularınızı güçlendiriyor. İmzalanması beklenen hür ticaret mutabakatı ekonomik büyümeye de katkı sağlayacak. Telefon görüşmesi yaptığımız Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la Kiev’deki Stratejik Kurul toplantısında görüşmeyi bekliyorum”ifadelerini kullandı.

Erdoğan ve Zelensky son olarak bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanlığı’ndan dün akşam yapılan açıklamada Erdoğan ve Zelensky’nin ikili bahislerde görüş alışverişinde bulundukları belirtildi.

UKRAYNA SİHA ALIYOR

Ukrayna Savunma Bakanı Aleksey Reznikov, ordunun gereksinimleri için Türkiye’den yeni bir parti Bayraktar Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) satın alacaklarını belirtmişti.

Ukrayna’nın doğusundaki Donbas bölgesine ziyaretinin akabinde açıklamada bulunan Reznikov, “Ukraynalı ortaklarımız, Bayraktar üretiminde Ukrayna imali motorlar kullanacaklarını duyurdu. Önümüzdeki yıl bu araçlardan daha satın almayı planlıyoruz. Hali̇ Hazırda Görüleni̇n artık Ukraynalı Bayraktar olduğunun altını çiziyorum. Yani Türkiye’de üretilecek ancak Ukrayna’ya ilişkin olacak, Ukrayna ordusuna hizmet edecekler. Onlardan yararlanacağız, zira Birleşmiş Milletler Anlaşması’nın 51. unsuruna uygun olarak bağımsızlığımızı korumak zorundayız” açıklamasında bulunmuştu.

Ukrayna Genelkurmay Lideri Valeriy Zalujnıy da ordunun her an SİHA kullanmaya hazır olduğunu açıklamıştı. Zalujnıy, “Bu, bir yahut iki günün problemi değil, biz bunun için uzun mühlet hazırlıklar yaptık. SİHA kullanma taktiğini geliştiriyoruz, metot üzerinde çalışıyoruz. Önümüzde hala çok farklı çalışmalar var” demişti.

RUSYA RAHATSIZ

Ankara ve Moskova ortasındaki ikili alakalar Türkiye’nin Ukrayna’ya SİHA satışı yapmasının akabinde gerilmişti.

Rus yetkililer, geçen ay yaptıkları açıklamada bu adımın, Ukrayna’nın doğusundaki uzlaşmazlığı derinleştirme riski taşıdığını savunmuştu.

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, gazetecilere yaptığı açıklamada, Ukrayna’nın, Türk üretimi Bayraktar TB2 SİHA’larını ülkenin doğusunda Rusya’nın desteklediği kümelerin denetimi altındaki bölgede devreye sokmasına dikkat çekmişti.

Peskov “Böylesi silahların Ukrayna ordusunun eline düşmesi halinde, Ukrayna’nın doğusundaki bölgede kullanılabileceğini ve bunun da istikrarsızlık yaratabileceğini düşünüyoruz. Bu, Ukrayna’daki bu yurtiçi sorunun çözülmesine katkı sağlamaz” demişti.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.