TÜSİAD: Atılan adımlar doğruysa enflasyon neden şiddetli yükseliyor?

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD), TÜİK’in açıkladığı enflasyon sayılarıyla ilgili bir açıklama yaptı. TÜİK’in yıllık %36,08 …

06.01.2022
TÜSİAD: Atılan adımlar doğruysa enflasyon neden şiddetli yükseliyor?

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD), TÜİK’in açıkladığı enflasyon sayılarıyla ilgili bir açıklama yaptı. TÜİK’in yıllık %36,08 olarak verdiği sayıları pahalandıran TÜSİAD Lideri Simone Kaslowski, “Bu hafta başında ülkemizde açıklanan yü…

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD), TÜİK‘in açıkladığı enflasyon sayılarıyla ilgili bir açıklama yaptı. TÜİK’in yıllık %36,08 olarak verdiği sayıları pahalandıran TÜSİAD Lideri Simone Kaslowski, “Bu hafta başında ülkemizde açıklanan yüksek enflasyon sayıları da attığımız adımları tekrar gözden geçirmemiz gerektiğini net formda ortaya koymakta. Enflasyon ile uğraşta nitekim gerçek adımları mı atıyoruz? Bunlar yanlışsız adımlar ise neden enflasyon bu derece şiddetli yükseliyor” dedi.

TÜSİAD ve Koç Üniversitesi paydaşlığı ile oluşturulan Ekonomik Araştırma Forumu (EAF), “2002’ye Girerken Türkiye Ekonomisi” panelini bugün online olarak yaptı. Panelin açılışında konuşan TÜSİAD İdare Heyeti Lideri Simone Kaslowski, yeni iktisat programına atıfta bulundu. Kaslowski, günlük ve haftalık bahislere odaklanırken küresel gidişattaki ana fotoğrafın kaçırılmaması gerektiğini vurguladı. Kaslowski, şunları söyledi:

“HER ALANDA EZBERLERİMİZİ BOZMAMIZ GEREKECEK”

Dünya düşündüğümüzden de süratli dönüşüyor. 2020 yılı başında Covid-19 hayatımızda girdiğinde eminim ki hiçbirimiz, bu değişimin bu kadar süratli olacağının farkında değildik. İçinden geçtiğimiz sürece ahenk sağlamamız için bugüne kadar öğrendiklerimizi bir kenara bırakıp yine düşünmemiz, tekrar tekrar akıl yürütmemiz ve stratejileri geliştirmemiz gereken bir devirdeyiz. Bu dönüşümü her kim süratli kavrar, süratli yaparsa bu süreçte ön plana çıkma talihi artacaktır. Her alanda ezberlerimizi bozmamız gerekecek.

“DÜNYA KIYMETLİ BİR ENFLASYON RİSKİYLE KARŞI KARŞIYA”

Ülke olarak, günlük, haftalık hususlara odaklanmak durumunda kalırken küresel gidişattaki ana resmi kaçırmamalıyız. 2022’de hala arz taraflı düşünceler şiddetli biçimde sürerken dünya tekrar değerli bir enflasyon riskiyle karşı karşıya. Ekonomiler ısınıyor ve global para siyasetinin var olan risklere verebileceği karşılıklar kısıtlı. Münasebetiyle tüm bu siyaset dizaynlarında süreci öngörmek zorlaşırken yanılgı yapma riski de artabilir. Ne ülkemizin ne de global iktisadın enflasyon riskinin de azımsanmamasının gerektiğini bir periyotta geçmekteyiz.

“ENFLASYON SAYILARI ATTIĞIMIZ ADIMLARI GÖZDEN GEÇİRMEMİZ GEREKTİĞİNİ ORTAYA KOYDU”

Bu hafta başında ülkemizde açıklanan yüksek enflasyon sayıları da attığımız adımları tekrar gözden geçirmemiz gerektiğini net halde ortaya koymakta. Enflasyon ile uğraşta hakikaten doğru adımları mı atıyoruz? Bunlar yanlışsız adımlar ise neden enflasyon bu derece şiddetli yükseliyor? Evet, bugün baktığımızda ihracatımız, 2021 yılını son derece yüksek, 225 milyar dolar düzeyinde tamamladı. Geride bıraktığımız yıl gerçek bazda yüzde 10’un üzerinde büyüme kaydettik. Ama önümüze baktığımızda var olan şartlar, öngörülebilirliği ve yatırım ortamını ne kadar destekliyor? Bu süreç ne kadar sürdürülebilir? Son periyotta attığımız adımlar, bizi dilek ettiğimiz noktaya getirdi mi?

Dolarizasyon artarak devam ediyor. Kısa vadeli süreksiz tahlillere yönelirkönemli ölçüde resmi kaçırmıyor muyuz? Faiz indirimi yaptığımız halde neden piyasa faizleri ya da kredi faizleri düşmüyor? Bilakis yükseliyor. Geride baktığımız bu son 3 aylık süreç bize neler öğretti? Vakit çok değerli. Ülke olarak bu vakti daha gerçek kullanma maliyeti artık eskisinden de yüksek.

“ODAKLANDIĞIMIZ NOKTA KÜRESEL İKTİSADİ GERÇEKLERLE ÖRTÜŞMÜYOR”

Pek çok konuşmamda söz ettiğim üzere; ülke olarak odaklanmamız gereken, hür piyasa işleyişine sadık kalarak verimlilik artışı ile katma bedeli yüksek teknolojiye dayalı yeşil dönüşümü destekleyen üretim ortamına kaymaktır. Bu, zati beraberinde ihracat artışını da getirecektir. Odaklandığımız nokta bugünkü küresel iktisadi gerçeklerle kâfi ölçüde örtüşmüyor. Uyguladığımız yollar bizi temennilerimize ulaştırmadığı takdirde, her seferinde yeni sistemlerle gelmek yahut daha liberal piyasa işleyişinden ödün vermek mecburiyetinde kalırız. Bu, tıpkı vakitte rekabetçi piyasa işleyişini bozarken verimliliğe de hasar verir. Unutmayalım ki bu metot, kısa vadede süreksiz tahlil sunuyor üzere gözükmekle bir arada öngörülebilirliğe de ziyan vermekte. Gün sonunda iktisatta erişmek istediğimiz refah artışından da ülkemizi uzaklaştırmaktadır.

“UMARIM 2022 HEDEFLEDİĞİMİZ TÜRKİYE ANLAYIŞINI HAYATA GEÇİRDİĞİMİZ BİR YIL OLUR”

Fakat ve lakin insanımızın yetkinliklerini, bilim, teknoloji, inovasyonu, demokrasiden iktisada tüm alanlarda kurumları ve kuralları güçlendiren bir kalkınma anlayışının sürdürülebilir olacağına inanıyoruz. Amacımız, ekonomik olarak gelişmiş, memleketler arası alanda saygın, toplumsal olarak eşitlikçi ve adil, yeni yeşil dönüşümü başarmış, çevreci bir Türkiye olmaktır. Umuyorum ki 2022, bu alanlarda gerçek adımlar attığımız ve bu anlayışı hayata geçirdiğimiz bir yıl olur.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.