Türkiye’nin Yunanistan’la sorun yaşadığı dönemde Ermenistan’dan çarpıcı hamle: Türklerle ilişkileri düzeltmek istiyoruz

Dünya Haberleri Türkiye ve Yunanistan ortasında yaşanan gerginlik, dünya kamuoyu tarafından da yakından takip ediliyor. Türkiye’nin hem Ege …

09.09.2022
Türkiye’nin Yunanistan’la sorun yaşadığı dönemde Ermenistan’dan çarpıcı hamle: Türklerle ilişkileri düzeltmek istiyoruz

Dünya Haberleri

Türkiye ve Yunanistan ortasında yaşanan gerginlik, dünya kamuoyu tarafından da yakından takip ediliyor. Türkiye‘nin hem Ege bölgesinde tesirini hissettirmesi hem de Rusya- Ukrayna savaşındaki arabulucu rolü, Ermenistan‘ı da harekete geçirdi.

“TÜRKİYE İLE İLGİLERİ DÜZELTMEK İSTİYORUZ”

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Rusya‘nın yardımıyla Türkiye‘yle münasebetleri düzeltmek istediklerini söyledi. Rusya‘nın Vladivostok kentinde Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in de katıldığı Doğu Ekonomi Forumu’nda konuşan Paşinyan, Türkiye ve Azerbaycan’la yürütülen görüşmelere değindi. Ermeni başkan, “Bu mevzuda Ermenistan‘ın stratejik müttefiki ve Azerbaycan’ın yakın ortağı pozisyonundaki Rusya’nın dayanağına güveniyoruz” diye konuştu.

NORMALLEŞME SÜRECİ BAŞLADI

Türkiye ve Ermenistan 2021’in Aralık ayında ilgileri olağanlaştırmak için özel temsilci atadıklarını açıklamıştı. Özel temsilciler birinci olarak 14 Ocak’ta Moskova’da bir ortaya geldi. Görüşmenin akabinde iki ülke ortasında direkt uçuşlar yine başlamıştı.

VİYANA’DA BİR ORTAYA GELDİLER

Türkiye ve Ermenistan Olağanlaşma Süreci Özel Temsilcileri Büyükelçi Serdar Kılıç ve Ermenistan Parlamentosu Lider Yardımcısı Ruben Rubinyan, temmuz ayında Avusturya’nın başşehri Viyana’da bir ortaya gelerek, her iki ülkeyi ziyaret eden üçüncü ülke vatandaşlarının Ermenistan ve Türkiye hududunda süratli geçişi konusunda

Türkiye,Ermenistan,Rusya ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Güncel sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.