Türk Dermatoloji Derneği Başkanı Yılmaz’dan “medikal estetik kursları”yla ilgili değerlendirme Açıklaması

Türk Dermatoloji Derneği (TDD) Lideri Prof. Dr. Ertan Yılmaz, medikal estetik uygulamalarının önemli eğitim ve uzmanlık gerektirdiğini belirterek …

26.09.2022
Türk Dermatoloji Derneği Başkanı Yılmaz’dan “medikal estetik kursları”yla ilgili değerlendirme Açıklaması

Türk Dermatoloji Derneği (TDD) Lideri Prof. Dr. Ertan Yılmaz, medikal estetik uygulamalarının önemli eğitim ve uzmanlık gerektirdiğini belirterek, ehil ellerde yapılmayan müdahalelerin önemli yan tesirlere, kalıcı izlere neden olabildiğini söyledi.

Türk Dermatoloji Derneği (TDD) Lideri Prof. Dr. Ertan Yılmaz, medikal estetik uygulamalarının önemli eğitim ve uzmanlık gerektirdiğini belirterek, ehil ellerde yapılmayan müdahalelerin önemli yan tesirlere, kalıcı izlere neden olabildiğini söyledi.

Akdeniz Üniversitesi Dahili Tıp Bilimleri Kısmı Deri ve Zührevi Hastalıkları Anabilim Kolu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yılmaz, kent aydın haberleri muhabirine, Sıhhat Bakanlığının vilayet sıhhat müdürlükleri ve hastanelere, medikal estetik kursları düzenlenmesi ve sertifika verilmesinin yasak olduğunu hatırlatan yazı gönderdiğini ve yazıda bu çeşit f kent aydın haberleri liyetlerin ilgili kuruluşlara bildirilmesini istediğini anımsattı.

Hekim olmayan şahısların dahi kurslarda eğitim alıp, “medikal estetik uzmanıyım” diye televizyon programlarına çıktığını, “merdiven altı” olarak tabir edilen estetik uygulamaları yapabildiğini lisana getiren Yılmaz, TDD olarak Türk Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği ile bunun önlenmesi için uzun yıllar uğraş verdiklerini vurguladı.

Yılmaz, Sıhhat Bakanlığının, vilayet sıhhat müdürlükleri ve hastanelere medikal estetik sertifikaları ve kurslarıyla ilgili ikaz yazısı göndermesinden memnuniyet duyduklarını söyledi.

Ehil olmayan şahıslarca yapılan estetik uygulamaları nedeniyle komplikasyonların arttığına işaret eden Yılmaz, “Medikal estetik uygulamaları önemli eğitim ve uzmanlık gerektiriyor, 2-3 günlük eğitimle sağlanacak bir şey değil. Biz yalnızca komplikasyonlarla uğraşır hale geldik. Hastalar yanlış uygulamalar sonucu önemli enfeksiyonlarla bize geliyor, bunları düzeltme konusunda birtakım efor içinde oluyoruz. Bir kısmını düzeltiyoruz ancak hasarlı kalanlar da oluyor. Bu şikayetler çok arttığı için Sıhhat Bakanlığı önemli bir adım attı.” diye konuştu.

Yılmaz, Türkiye’nin sıhhat alanındaki başarısıyla parladığını, yurt dışından saç ekimi ve estetik uygulamaları için de çok sayıda kişinin geldiğini hatırlattı.

Tabela koyarak “merdiven altı” uygulama yapan yerlere yönelik alınan önlemin ehemmiyetine dikkati çeken Yılmaz, “Bir haftalık eğitim alan, tabip olmayan ya da bakıyorsunuz diş tabibi estetik alanında ‘üniversite onaylı kurs açıyoruz’ diye afişler asıyor. Bunları Bakanlığa bildiriyoruz. Bakanlık da bunun engellenmesi konusunda adımlar atıyor fakat muhatap bulamıyorsunuz zira kaçak uygulamalar.” tabirini kullandı.

Herhangi bir eğitim programı ya da kongre yapacaklarında evvel Sıhhat Bakanlığından onay aldıklarını bildiren Yılmaz, onay verildikten sonra da Türk Tabipleri Birliğine bilgi verdikleri aktardı.

Düzenledikleri kongrelerin, üniversitelerde verdikleri eğitimin tamamlayıcısı olduğunun altını çizen Yılmaz, yalnızca kursa katılarak uzman olunamayacağını kaydetti.

“Uygulamalara yönelik kısıtlama getirildi”

Medikal estetik yaptıracakların dikkatli olmasını isteyen Yılmaz, “Ucuz ya da çok ismini duyduk” diye gidilebilen yerlerde bazen uzman olmayan hatta doktor olmayanların bile çokça uygulama yapabildiğine şahit olduklarını anlattı.

Lazer, radyofrekans üzere evreli yapılması gereken kimi süreçlerin ehil olmayan yerlerde para kazanmak tasasıyla tek seferde yapılmaya çalışıldığını lisana getiren Yılmaz, “Uygun olmayan ortamlarda yapılan uygulamalar sonucunda önemli alerjik tepkilar gelişebiliyor, bedende kalıcı izlere, önemli enfeksiyona neden olabiliyor, gereç damarı tıkayabiliyor.” ikazında bulundu.

Yanlış uygulamaların doku yıkımlarına neden olduğuna işaret eden Yılmaz, Sıhhat Bakanlığının bu uygulamalara yönelik kısıtlamasının değerli olduğunu, “merdiven altı” uygulamaların kontrolleri için dernekler aracılığıyla her türlü yardıma hazır olduklarını belirtti.

Sağlık vilayet müdürlükleri ve hastanelere yazı gönderilmişti

Sağlık Bakanlığı, 2003’te bir devir uygulanmasına müsaade verilen medikal estetik sertifika eğitimlerinin 2008’de yayımlanan Ayakta Teşhis ve Tedavi Yapılan Özel Sıhhat Kuruluşları Hakkında Yönetmelik kapsamında yürürlükten kaldırıldığını, sertifika yahut buna misal yetki dokümanına dayanılarak unvanlarda “estetik” yahut misal manaya gelecek hiçbir ibare kullanılamayacağını, bu tip süreçlerin de yalnızca ilgili alandaki hekim ve uzman hekimler tarafından tıbbi süreç olarak yapılabileceğini duyurmuştu.

Sağlık vilayet müdürlükleri ve hastanelere gönderilen yazıda, Sıhhat Bakanlığı Sertifikalı Eğitim Yönetmeliğinin de Bakanlıkça belirlenmiş alanlarda ve standartlarda verilen eğitimler sonrası sertifikaların tescil edilebileceği, kazanılmış haklar hariç medikal estetik sertifikasının yürürlükten kaldırıldığı, bu isimde ve gibisi manalara gelecek eğitimlerin düzenlenmesi, iştirakçilere sertifika verilmesinin hukuken mümkün olmadığı vurgulanmıştı.

Kaynak: kent aydın haberleri / Ayşe Yıldız – Sıhhat

Sağlık,Yılmaz,Eğitim,Medikal Estetik,Sertifika,Bakanlığı,Ciddi,Uygulamaları,Olmayan,Estetik,Tür,Uzman,Uygulamalar,Yazı,Kurs ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Sağlık sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.