TÜ Tıp Fakültesi Hastanesi’nde kalp kapağı ameliyatsız yenilendi

Sağlık Haberleri Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi’nde 72 yaşındaki hastanın kalp kapağı ameliyatsız yenilendi. Üniversiteden …

20.09.2022
TÜ Tıp Fakültesi Hastanesi’nde kalp kapağı ameliyatsız yenilendi

Sağlık Haberleri

Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi’nde 72 yaşındaki hastanın kalp kapağı ameliyatsız yenilendi.

Üniversiteden verilen bilgilendirme argümanında, TÜ Kardiyoloji Ana Bilim Kısmı’nın kardiyovasküler hastalıkların tedavilerinde yenilikçi yaklaşımını sürdürdüğü belirtildi.

Daha evvel aort kapağı açık cerrahi ile değiştirilmiş olan hastanın kalp kapağının TAVI usulü ile değiştirildiği ve kısa müddette sıhhatine kavuşarak taburcu edildiği kaydedildi.

8 yıl evvel geçirdiği operasyonla aort kapak operasyonu değiştirilmiş bir hastaya TAVI sistemi ile müdahale ettiklerini söz eden Altay, şunları kaydetti:

“Hastamız 72 yaşında. 8 yıl evvel aort kapağı biyolojik kapakla değiştiriliyor. Bu kapakların da 10 yıllık bir ömürleri var. Hastamız bize geldiğinde ileri derecede nefes darlığı çekiyordu. Ayrıyeten aort kapağı değişen birinde ikinci operasyonun riski daha yüksek oluyor. Grup olarak bu hastaya ne yapacağımızı düşündük. Daha evvel bu bölgede yapılmayan bir süreci yapmaya karar verdik. Türkiye’de de çok yaygın olduğunu düşünmüyoruz. Bozulmuş biyolojik kapağın yerine TAVI dediğimiz teknikle yeni bir kapak ekledik ve hastamızı sıhhatine kavuşturmuş olduk.”

TÜ Kardiyoloji Ana Bilim Kısmından Dr. Öğretim Üyesi Uğur Özkan da TAVI prosedürünün hasta açısından hem konforlu hem ağır kan sulandırıcı kullanımı gerektirmeyen, günlük hayatına çok çabuk bir formda dönebileceği bir süreç olduğunu belirtti.

Kaynak: kent aydın haberleri / Crehberaydin.comn Demirci – Sıhhat

Hasta,Kapağı ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Sağlık sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.