TL mevduata dönüşümde kurumlar vergisi istinası geliyor

Bakanlıktan edinilen bilgilere nazaran, kurumlar vergisi mükellefleri, 31 Aralık 2021 tarihli bilançolarında yer alan yabancı paralarını Türkiye …

12.01.2022
TL mevduata dönüşümde kurumlar vergisi istinası geliyor

Bakanlıktan edinilen bilgilere nazaran, kurumlar vergisi mükellefleri, 31 Aralık 2021 tarihli bilançolarında yer alan yabancı paralarını Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) düzenlemeleri çerçevesinde Türk lirasına dönüştürmeleri halinde bu suretle aç…

Bakanlıktan edinilen bilgilere nazaran, kurumlar vergisi mükellefleri, 31 Aralık 2021 tarihli bilançolarında yer alan yabancı paralarını Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) düzenlemeleri çerçevesinde Türk lirasına dönüştürmeleri halinde bu suretle açılacak TL mevduat ve iştirak hesaplarında en az üç ay vadeli olarak değerlendirebilecek.

Bakanlığın hazırladığı taslak kapsamında, kur değerlemesi sonucu hesaplanan kur farkı karları kurumlar vergisinden istisna edilecek.

Vade sonunda elde edilen faiz ve kar hisseleri da kurumlar vergisinden istisna olacak.

Türk lirasına dönüştürme sürecinin 17 Şubat 2022 tarihine kadar yapılması durumunda, 2021 yılı son süreksiz vergi devri için de bu istisnadan yararlanılabilecek.

ALTININ TL’YE DÖNÜŞÜMÜNDEN ELDE EDİLECEK ÇIKARLAR DA DAYANAK KAPSAMINDA

Ayrıyeten kurumlar vergisi mükellefleri, altın cinsi hesaplarındaki varlıkları ile işlenmiş ve hurda altın karşılığı altın hesabı bakiyelerini dönüşüm fiyatı üzerinden Türk lirasına çevirebilecek.

Böylece elde edilen Türk lirası varlığının en az üç ay vadeli Türk lirası mevduat ve katılma hesaplarında kıymetlendirilmesi durumunda, altının Türk lirasına çevrildiği tarihte oluşacak yararlar ve vade sonunda elde edilen faiz ve kar hisseleri da kurumlar vergisinden istisna tutulacak.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.