TİP Genel Başkanı Erkan Baş’tan 3. ittifak çıkışı: 15-20 gün içerisinde ilan edilecek

Türkiye Emekçi Partisi (TİP) Genel Lideri ve İstanbul Milletvekili Erkan Baş, Kocaeli’de partisinin Gebze İlçe Örgütü tarafından düzenlenen halk …

16.08.2022
TİP Genel Başkanı Erkan Baş’tan 3. ittifak çıkışı: 15-20 gün içerisinde ilan edilecek

Türkiye Emekçi Partisi (TİP) Genel Lideri ve İstanbul Milletvekili Erkan Baş, Kocaeli’de partisinin Gebze İlçe Örgütü tarafından düzenlenen halk buluşmasında gündeme ait değerlendirmelerde bulundu.”ZATEN YENERİZ RAHATLIĞI BİZE KAYBETTİRİR”Haziran ayınd…

Türkiye Emekçi Partisi (TİP) Genel Lideri ve İstanbul Milletvekili Erkan Baş, Kocaeli’de partisinin Gebze İlçe Örgütü tarafından düzenlenen halk buluşmasında gündeme ait değerlendirmelerde bulundu.

“ZATEN YENERİZ RAHATLIĞI BİZE KAYBETTİRİR”

Haziran ayında yapılması planlanan seçimlere ait de konuşan Baş, “AK Parti olağan koşullarda gerçekleşecek seçimlerde ağır bir mağlubiyet alacak. Fakat bunu seçim gününe kadar yapılacak çalışmalar belirleyecek. Bunlar aslında gitti, hali hazırda görülenin esasen kazanma bahtı yok’ diyerek, tırnak içinde söz ediyorum yatışa geçerseniz, AK Parti seçime kadar daha 40 tane takla attırır. ‘Biz seçime kadar bekleyelim de biz zati seçimde bunları yeneceğiz’ rahatlığı bize kaybettirir.” dedi.

“PARLAMENTODA GÜÇLÜ BİR SOL MUHALEFET ŞART”

Baş, 3. bir ittifakın kurulacağını ise şu sözlerle anlattı: “Mevcut sistemi değiştirmek için Anayasa’nın değişmesi, bunun için de en az 360 milletvekilinin bunu onaylaması gerekiyor. Hasebiyle parlamentoda Millet İttifakı’nın kaç kişi olacağı değerli değil, AKP – MHP dışındaki partilerin toplam kaç kişi olacağı değerli. Bu yüzden parlamentoda güçlü bir sol muhalefetin olması kaide.

“20 GÜNE İLAN EDİLECEK”

Üçüncü ittifak 15 – 20 gün içinde ilan edilecek. Üçüncü ittifak barajı geçtiği vakit, ittifakın bütün partileri barajı geçmiş sayılıyor. Münasebetiyle, ‘Ben size oy vermek istiyorum ancak barajı geçemediğimiz için veremiyorum’ diyen olursa bu türlü bir durum katiyen yok. Bu ittifak yüzde 7’yi geçtiği anda baraj sorunu ortadan kalkıyor. Baraj kalktığı andan itibaren de her parti aldığı oy kadar milletvekili çıkartır.”

Parti,İttifak,Seçim,Baraj ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Güncel sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ETİKETLER: , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.