Tesla hisselerinde sert gerileme yeni yılda da sürüyor

Tesla hisseleri yeni yılın ilk günlerinde keskin düşerken, Apple’ın piyasa değeri 2 trilyon doların altına geriledi

04.01.2023
Tesla hisselerinde sert gerileme yeni yılda da sürüyor

ABD borsalarının en yoğun işlem gören hisselerinden Tesla ve Apple’ın hisseleri dün keskin düşüşler kaydetti.

Tesla hisseleri zayıf talep ve teslimatlarda aksamalara neden olan lojistik sorunları nedeniyle yüzde 12 değer kaybederken, Apple’ın piyasa değeri de keskin şekilde gerileyerek 2 trilyon doların altına indi.

Tesla’nın yaklaşık bir yıl önce 1 trilyon doların üzerine çıkan piyasa değeri, yine geçen yıl Çin’deki koronavirüs önlemlerinin otomotiv talebine ilişkin yarattığı endişelerle yüzde 65 geriledi. Dünkü kayıplarla şirketin piyasa değeri 50 milyar dolar daha gerileyerek rakibi Ford’un seviyesine indi.

Tesla patronu Elon Musk’ın serveti dün 9,1 milyar dolarlık düşüşle 128 milyar dolara geriledi. Kasım 2001’de 336 milyar dolar olan Musk’ın servetinde 14 aydaki düşüş 208 milyar dolara ulaştı.

MART 2021’DEN BERİ İLK

Apple’ın piyasa değeri de geçen yılki büyük kayıpların ardından dün itibarıyla Mart 2021’den bu yana ilk kez 2 trilyon doların altına düştü.

iPhone üreticisi Apple, tam bir yıl önce 3 trilyon dolar piyasa değerine ulaşan ilk şirket olmuş, ancak bunun ardından hisseler değer kaybetmeye başlamıştı.

Apple’ın hisseleri dün yüzde 3,7 düşüşle hisse başına 125,07 dolara geriledi. (REUTERS)

Hisseler,Dolar,Milyar Dolar,Piyasa Değeri ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Ekonomi sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Kaynak: https://www.sozcu.com.tr/2023/ekonomi/tesla-hisselerinde-sert-gerileme-yeni-yilda-da-suruyor-7545052/

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.