Teknoloji obezite hastalığını artırdı

Türkiye Obezite Araştırma Derneği (TOAD) Lider Yardımcısı Prof. Dr. Dilek Yazıcı, obezite hastalığı ve tedavisine yönelik konuştu. Obeziteyi …

14.02.2022
Teknoloji obezite hastalığını artırdı

Türkiye Obezite Araştırma Derneği (TOAD) Lider Yardımcısı Prof. Dr. Dilek Yazıcı, obezite hastalığı ve tedavisine yönelik konuştu. Obeziteyi, bedende yağ ölçüsünün artmasıyla bağlantılı olarak ortaya çıkan kronik metabolik bir hastalık olarak tanımlayan P…

Türkiye Obezite Araştırma Derneği (TOAD) Lider Yardımcısı Prof. Dr. Dilek Yazıcı, obezite hastalığı ve tedavisine yönelik konuştu. Obeziteyi, bedende yağ ölçüsünün artmasıyla alakalı olarak ortaya çıkan kronik metabolik bir hastalık olarak tanımlayan Prof. Dr. Dilek Yazıcı, “Vücut kütle indeksi dediğimiz bir indeks var, kişinin kilogram cinsinden kilosunun, metre kadar cinsinden uzunluğunun karesine bölünmesiyle bir paha elde ediyoruz. Bu kıymet 25’in üzerindeyse kişiyi fazla kilolu, 30’un üzerinde ise kişiyi obeziteli olarak tanımlıyoruz.” dedi.

KANSER ÇEŞİTLERİNİN OBEZİTELİ BİREYLERDE ARTIŞA GEÇTİĞİNİ GÖZLEMLİYORUZ

Obezite hastalığında komplikasyonlara dikkat çeken Prof. Dr. Dilek Yazıcı şöyle devam etti: “Şeker hastalığı yani Tip 2 diyabet dediğimiz sonradan ortaya çıkan şeker hastalığı, tansiyon yüksekliği, kolesterol yüksekliği, kalp damar hastalıkları, karaciğer yağlanması, safra kesesi sorunları, reflü hastalığı, ruhsal sorunlar ve depresyon obeziteli bireylerde sık görülüyor. Eklem sorunları de kişinin hayatını zora sokabiliyor. Birtakım kanser çeşitlerinin de obeziteli bireylerde artışa geçtiğini gözlemliyoruz.”

Obezite hastalığında genetik, epigenetik, ruhsal, toplumsal, toplumsal ve çevresel birçok faktörün tesirli olduğunu söz eden Prof. Dr. Dilek Yazıcı, “Kişinin doğumundan itibaren doğum kilosunun düşük yahut yüksek olması, anne sütüyle beslenmemiş olması, çocukluğunda gerçek sağlıklı beslenme alışkanlıklarının yerleşmemiş olması üzere birçok sebep obeziteye yol açabiliyor.” diye konuştu. Dijital çağda beslenme alışkanlıklarımızın çok süratli bir biçimde değiştiğine vurgu yapan Prof. Dr. Dilek Yazıcı, “Akıllı crehberaydin.comzların fazla kullanılmasıyla birlikte hareketimiz çok önemli ölçüde azaldı. Bunu gün geçtikçe çok daha bariz bir biçimde görebiliyoruz.” açıklamasında bulundu.

Obeziteli bireylerin tedavisinin önündeki mahzurlardan birinin damgalama ve ayrımcılık olduğunun altını çizen Prof. Dr. Dilek Yazıcı, “Bu durum toplumun birçok alanında obeziteli bireyleri etkilediği üzere, sıhhat hizmetinde de mkent aydın haberlerilesef sorunlara sebep olabiliyor. Bundan çekinen obeziteli bireyler hastanelere dahi başvurmak istemiyorlar; hem toplum içerisine girme konusunda çekincelerinin olmasından ötürü hem de sıhhat çalışanından de birebir ayrımcılık ve damgalamayla karşılaşacaklarını düşündüklerinden ötürü. Almaları gereken sıhhat hizmetinden de yoksun kaldıkları için obezitenin komplikasyonları gelişmeye başlıyor ve sıhhatleri açısından daha olumsuz bir duruma gelebiliyorlar.” biçiminde konuştu.

OBEZİTELİ BİREYLER KİLO VERDİKTEN SONRA ÇOK DİKKAT ETMELİLER

Diyet, ilaç tedavisi yahut cerrahi tedavi metotlarından birinin uygulandığı obeziteli bireylerin, kilo verme sonrası süreçte dikkat etmesi gereken noktalar olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Dilek Yazıcı kelamlarını şöyle tamamladı: “Kilo verdikten sonra, kiloyu idame ettirebilmek nitekim sıkıntı bir iş. Birçok kişi kilo verdikten sonra tekrar eski kilosuna geri dönebiliyor, hatta eski kilosundan daha yüksek bedellere çıkabiliyor. Cerrahi geçirmiş bireylerde bile, yüzde 25 ile 30 oranında sonradan geri kilo alımı olduğu gözleniyor. Bunun nedenleri ortasında kilo verildikten sonra kişinin bazal metabolizmasının yavaşlaması başta geliyor. Onun dışında beyindeki iştah merkezleri etkin hale geliyor. Yani kişinin iştahının açılmasına neden olacak hormonlar salgılanıyor. İştahın artması da olağan ki kişinin kilo almasını kolaylaştırıyor. Yapılan araştırmalar ruhsal etmenlerin de çok tesirli olduğunu gösteriyor. Kişinin doyumuyla ilgili, duygusal açlıkla ilgili sorunları olup da bunlar çözülmemişse kilo alımının daha kolay olduğu görülüyor. Buna rağmen antrenman yapıldığı vakit kilonun idamesi çok daha kolaylaşıyor. Yeniden kilo geri alımını önlemedeki en değerli etmenlerden biri de nizamlı olarak tabip takibinde olunması.”

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.