Tehlikeli ve yasak köpek cinslerinin son kayıt tarihi ne zaman?

Berbat niyetli şahıslarca yanlış yetiştirilmesi sonucu sokakta tasmasız ve ağızlıksız dolaştırılan tehlikeli köpek cinsleri, son günlerde birçok …

09.01.2022
Tehlikeli ve yasak köpek cinslerinin son kayıt tarihi ne zaman?

Berbat niyetli şahıslarca yanlış yetiştirilmesi sonucu sokakta tasmasız ve ağızlıksız dolaştırılan tehlikeli köpek cinsleri, son günlerde birçok kazaya neden oldu. Son olarak Gaziantep’te aktarılan habere nazaran meydana gelen durumda, Pitbull cinsi köpeğin saldırdığı 4 yaşındaki mevtten d…

Makûs niyetli bireylerce yanlış yetiştirilmesi sonucu sokakta tasmasız ve ağızlıksız dolaştırılan tehlikeli köpek çeşitleri, son günlerde birçok kazaya neden oldu. Son olarak Gaziantep’te aktarılan habere nazaran meydana gelen durumda, Pitbull cinsi köpeğin saldırdığı 4 yaşındaki vefattan dönmüştü.

YASAKLI KÖPEK IRKLARININ KAYIT ALTINA ALINMASI İÇİN SON TARİH

Hayvanları Muhafaza Kanunu’na nazaran tehlikeli ve yasaklı olarak belirlenen Pitbull Terrier, Japanese Tosa, Dogo Argentino, Fila Brasileiro, American Staffordshire Terrier, American Bully köpek cinsleri, 14 Ocak 2022 Cuma gününe kadar sahiplerince belediyelerin hayvan bakımevlerinde yahut özel veteriner kliniklerinde kısırlaştırılarak, vilayet ve ilçe tarım müdürlüklerinde PETVET sistemiyle kayıt altına alınacak.

Bu hayvanlar kayıt evraksız, ağızlıksız ve tasmasız dolaştırılamayacak, halkın ağır bulunduğu yerlere ve çocuk parklarına sokulamayacak. Sahipleri, bakamamaları halinde bu ırktan hayvanları belediyeye ilişkin en yakın bakımevine bırakabilecek. Hayvan bakımevleri, yeni kanundaki değişiklik kapsamında, teslim edilen hayvanları kabul etmek zorunda olacak.

YASAKLI KÖPEK CİNSİ BESLEMENİN CEZASI NE KADAR?

Pitbull Terrier, Japanese Tosa, Dogo Argentino, Fila Brasileiro, American Staffordshire Terrier, American Bully ırkı köpekleri kısırlaştırmayan ve kayıt altına almayan hayvan sahiplerine 11 bin TL para cezası kesilecek. İkinci ihtarda bir kere daha 11 bin TL para cezası verilmesinin bununla bir arada ayrıyeten köpeğe el konulacak.

Tehlikeli ve yasaklı ırklar listesinde yer alan köpeklerine hiçbir süreç yapmadan sokağa terk eden hayvan sahipleri hakkında 30 bin TL idari para cezası uygulanacak.

Tehlikeli ve yasaklı ırklar listesinde yer almayan köpeklerini ve kedilerini sokağa terk eden hayvan sahiplerine ise 2 bin TL idari para cezası kesilecek.

31 Aralık 2022 tarihinden itibaren petshoplardan canlı kedi köpek satışı yapılmayacak. Yalnızca Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından müsaade verilen üretim çiftliklerinden hayvan sahiplenebilinecek.

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.