‘Sorun halkın güvenmemesi’

Gazeteci Müellif Murat Uzman; iktidarın, iktisattaki sıkıntıların dış güçlerden ötürü değil, ekonomik siyasetlere duyulan güvensizlikten …

14.12.2021
‘Sorun halkın güvenmemesi’

Gazeteci Müellif Murat Uzman; iktidarın, iktisattaki sıkıntıların dış güçlerden ötürü değil, ekonomik siyasetlere duyulan güvensizlikten kaynaklandığını kabul ettiğini lisana getirdi. Yeni Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin, 11 Aralık’ta yatırımcıla…

Gazeteci Müellif Murat Uzman; iktidarın, iktisattaki problemlerin dış güçlerden ötürü değil, ekonomik siyasetlere duyulan güvensizlikten kaynaklandığını kabul ettiğini lisana getirdi. Yeni Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin, 11 Aralık’ta yatırımcılarla yaptığı toplantıda güvensizliğin giderilmesine katkı vermelerini istediğini aktardı.

Türk iktisadının dış güçlerin saldırısı nedeniyle krizden çıkamadığı yıllardır Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AK Parti hükümetinin en kıymetli telaffuzuydu. Bu telaffuz, iç siyasette sorunun hükümetten değil, Batının saldırısından kaynaklandığı propagandasına yarıyor lakin gereksinim duyulan dış yatırımların gelmesine yardımcı olmuyordu.

‘DIŞARDAN AKIN YOK, İNANÇ SORUNU VAR’

İç ve dış yatırımcılar birinci sefer 11 Aralık günü yetkili bir ağızdan sorunun dış güçlerin saldırısından değil, ekonomik siyasete duyulan güvensizlikten kaynaklandığını duydu. Toplantıya katılan kaynakların, isim yayınlamamak kaydıyla Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, yatırımcılara dışarıdan taarruz olmadığı, fakat itimat sorunu bulunduğunu söyledi.

YetkinReport‘ta yayınladığı yazısında, yeni Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin, yatırımcılarla yaptığı 11 Aralık’taki toplantıya katılan kimi isimlerden edindiği izlenimleri aktardı.

Yetkin’in yazısının ilgili kısmı şu formda;

Nebati, yatırımcılara ve bankalara açıkça Merkez Bankasının dövize müdahale ettiği sıralarda döviz alımı yapmamalarını ve böylelikle piyasalardaki, halktaki güvensizliğin giderilmesine katkı vermelerini istemiş. Hakikaten TCMB 13 Aralık öğlen skent aydın haberleritlerinde doların 14,6 lirayı aşması üzerine bir müdahalede daha bulundu lakin 14 liranın altına düşürülemedi. Türk bankalarındaki döviz hesabı 260 milyar doları bulmuş. Yastık altındaki 400 milyar liralık altının iktisada kazandırılması gerektiği konuşulmuş. Pekala, iş dünyası bu toplantı hakkında ne düşüyor ve söylenenleri ne kadar inandırıcı buluyor? Öncelikle işverenler dünyası bakanın bu toplantıyı yapması ve görüşlerini tek tek almasından mutlu kalmış. Lakin bir toplantıyla her şeyin yoluna girmesinin beklenmiyor.

DIŞ GÜÇLER SÖYLEMİ SON MU BULUYOR?

Nebati’nin 40 kadar iştirakçiyle yapılan 7 skent aydın haberleritlik toplantıda hükümetin itimat sıkıntısını aşmak için yatırımcıların ve bankaların takviyesine muhtaçlığı olduğunu da söylediği de katılımcılarca söz ediliyor. Yeni Hazine ve Maliye Bakanının şimdiye dek Erdoğan’ın iktisat telaffuzlarının temelini oluşturan dış güçler telaffuzunu revize eden itimat sorunu telaffuzuna geçişinin AK Parti ve Beştepe’de nasıl yankılanacağını söylemek için şimdi erken. Keza emekçi dünyası ve muhalefet etraflarında de. Lakin toplantıya katılan iş dünyası temsilcilerinin bunu dikkatle not ettiği anlaşılıyor. İş dünyası temsilcilerinin dikkatle not ettiği bahisler ortasında Nebati’nin söyledikleri kadar söylemedikleri de bulunuyor.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.