Son kararı Cumhurbaşkanı Erdoğan verecek! İşte EYT sorununun çözümü için masadaki formüller

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı, emeklilikte yaşa takılanlar sıkıntısını çözmek için kolları sıvadı. Mevzuyu gündemine alan bakanlık bir …

30.07.2022
Son kararı Cumhurbaşkanı Erdoğan verecek! İşte EYT sorununun çözümü için masadaki formüller

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı, emeklilikte yaşa takılanlar sıkıntısını çözmek için kolları sıvadı. Mevzuyu gündemine alan bakanlık bir çalışma yürütüyor. Son kararı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın vereceği çalışma kapsamında masada 3 farklı formül bulunuyor. İşte EYT sıkıntısının tahlili için üzerinde durulan formüller.

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı, milyonlarca emeklilikte yaşa takılanlar için çalışma başlattı. Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, en geç ocak ayına kadar düzenlemenin Meclis’e sunulacağını söyledi.

BAKAN ALIM: KARARI CUMHURBAŞKANIMIZ VERECEK

Bakan Alım, bahis hakkında yaptığı açıklamada, “Bakanlık bünyesinde bir çalışma kümesi oluşturduk. Bu çalışma kümesi bu formül üzerinde çalışıyor. En uygun formülü uygulamaya sokma niyetindeyiz. Bir sayı ve içerik veremem ancak çok sayıda formül var. Alternatifler var. Bu alternatifler üzerinden çalışmalarımızı yapacağız. İşin bir mali boyutu var. Onların da bu formüller üzerinde hesaplamalar yapmasını bekleyeceğiz. O formüllerin her birinin farklı maliyet hesabı yapıldığında Cumhurbaşkanımıza sunacağız. Kararı Cumhurbaşkanımız verecek.” sözlerini kullandı.

KULİSLERDE 3 FARKLI FORMÜL KONUŞULUYOR

Bakan Alim’in açıklaması sonrası milyonları heyecan sardı. EYT sıkıntısının tahlili için kulislerde üç farklı formül konuşuluyor.

İşte EYT için üzerinde çalışılan formüller:

1.FORMÜL

Yaş şartlarının kademeli düşürülmesi masadaki seçenekler ortasında. 8 Eylül 1999’dan evvel sigortalı olanlardan istenen yaş koşullunun kademeli olarak düşürülmesi seçeneklerden bir tanesi.

2. FORMÜL

Emekli aylıklarında kesintiyle emeklilik tarihinin öne çekilmesi ikinci seçenek olarak masada. Aylıklarda belirli oranda kesinti yapılarak emeklilik tarihinin öne çekilmesi kapsamında kesintinin emeklilik yaşı dolana kadar olması ihtimali de dünyadaki öteki örnekler ortasında. Kişi yaşını doldurduğunda kesintinin de otomatik olarak kaldırılması çalışmalarda ortasında.

3. FORMÜL

Üçüncü ve en çok üzerinde durulan seçenekse prim gün koşulunu dolduranlarda yaş şartının aranmaması. Bunun için önerilen seçenek şu ki, erkeklerde 9 bin , bayanlarda da 7200 prim gün koşulunu yerine getirenlerde yaş şartı aranmaksızın emekli olabilmelerinin önünün açılması gündemde. Bu kapsamda eksik primi olanlarında borçlanma yoluyla primini tamamlayabileceklerine dikkat çekiliyor.

EYT YIL SONUNDA NETLEŞECEK

Bu husustaki düzenlemenin yıl sonunda netleşmesi, 2023 yılının birinci ayları prestijiyle yasalaşması bekleniyor.

Formül,Yaş,Çalışma,Emekli,Seçenek,Üzerinde,Bakan ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Ekonomi sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.