Son Dakika! Yüz binlerce öğrencinin katıldığı 2022 LGS sınavının sonuçları açıklandı

Son dakika! Ulusal Eğitim Bakanlığı tarafından 5 Haziran 2022 tarihinde düzenlenen Liselere Geçiş Sistemi (LGS) imtihanı sonuçları açıklandı. 1 …

30.06.2022
Son Dakika! Yüz binlerce öğrencinin katıldığı 2022 LGS sınavının sonuçları açıklandı

Son dakika! Ulusal Eğitim Bakanlığı tarafından 5 Haziran 2022 tarihinde düzenlenen Liselere Geçiş Sistemi (LGS) imtihanı sonuçları açıklandı. 1 milyondan fazla öğrencinin katıldığı imtihanın sonuçlarına MEB’in internet sitesi üzerinden ulaşılabiliyor. İştirak oranı yüzde 83 olarak gerçekleşen imtihanda 193 öğrenci tüm soruları yanıtlayarak 500 tam puan aldı.

Yüz binlerce öğrencinin merakla beklediği LGS sonuçları Ulusal Eğitim Bakanlığı tarafından açıklandı. Edilen Talepların tüm 8. sınıf öğrencileri için otomatik olarak alındığı imtihana 1 milyon 31 bin 799 öğrenci girdi ve iştirak oranı yüzde 83 olarak açıklandı.

İPTAL EDİLEN SORU YOK

Merkezi imtihanda öğrencilere iki oturumda toplam 90 soru soruldu. Skent aydın haberlerit 9.30’da başlayan birinci oturumda öğrencilere Türkçe, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ile yabancı lisan testleri uygulandı.

İkinci oturum skent aydın haberlerit 11.30’da başladı ve bu oturumda öğrenciler matematik ve fen bilimleri testlerini cevapladı. Merkezi imtihanda yer alan sorulardan hiçbiri iptal edilmedi.

KIZ ÖĞRENCİLER DAHA BAŞARILI

Raporda, öğrencilerin cinsiyetleri ile imtihan performansları ortasındaki alaka hakkında sonuçlar da incelendi. Elde edilen bulgular, evvelki yıllarda olduğu üzere 2022 yılında da kız öğrencilerin matematik dışındaki tüm alt testlerde erkek öğrencilerden daha başarılı olduklarını gösterdi.

193 ÖĞRENCİ TAM PUAN ALDI

Sınava 48 farklı vilayetten katılan 193 öğrenci tüm soruları hakikat yanıtlayarak 500 tam puan aldı. Puanların 100 ile 500 ortasında değiştiği dağılımda 400-500 puan ortasında puan alan öğrenci oranı geçen seneye nazaran artış gösterdi. Öğrencilerin yüzde 9,93’ü 400-500 puan aralığında yer aldı. Öğrencilerin en ağır bulunduğu puan aralığı (yüzde 56,04) ise 200-299 oldu.

MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİNDE MUVAFFAKİYET ORANI ARTTI

Yüz yüze eğitime kesintisiz devam edildiği eğitim öğretim yılının akabinde gerçekleştirilen imtihanda matematik ve fen bilimleri alt testlerinde yanlışsız karşılık sayısı ortalamalarının 2021 yılına nazaran kısmen artış gösterdiği görüldü.

Öğrenci,Sınav,Yüz,Soru,Öğrencileri ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Güncel sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.