Son Dakika: Türk sinemasının efsane ismi Cüneyt Arkın, 85 yaşında hayatını kaybetti

Son dakika: Dün gece skent aydın haberleritlerinden rahatsızlanarak hastaneye kaldırılan Türk sinemasının efsane ismi Cüneyt Arkın, 85 yaşında …

28.06.2022
Son Dakika: Türk sinemasının efsane ismi Cüneyt Arkın, 85 yaşında hayatını kaybetti

Son dakika: Dün gece skent aydın haberleritlerinden rahatsızlanarak hastaneye kaldırılan Türk sinemasının efsane ismi Cüneyt Arkın, 85 yaşında hayatını kaybetti.

Gurbet Kuşları, Aşk ve Kin, Hepimiz Kardeşiz, Çöpçatanlar Kampı ve İstanbul Kızları üzere sayısız projeye imza atan Türk sinemasının efsane sanatkarlarından Cüneyt Arkın, dün gece skent aydın haberleritlerinde rahatsızlanarak Beşiktaş, Ulus’ta bulunan özel bir hastanede tedavi altına alındı. Eşi Betül Cüreklibatır ve yakınları hastaneye geldi. 85 yaşındaki oyuncu burada hayatını kaybetti. Türk sinemasına damga vuran, yüzlerce sinemada rol alan Cüneyt Arkın‘ın çok sayıda mükafatı bulunuyordu.

ORHAN GENCEBAY: HASTAYDI VE DURUMU UYGUN DEĞİLDİ

CNN Türk’e bağlanan Orhan Gencebay, Hepimizin başı sağ olsun. Çok kıymetli izler bıraktı. Allah gani gani rahmet eylesin. Son vakitlerde hastaydı, durumu düzgün değil diye duyuyorduk. O sinemamızda gelen kimsenin yapamayacağı sahneleri yapmıştı. Allah rahmet eylesin. Cüneyt arkının pahasını jenerasyonlar uzunluğu bilirler. Dünya starı olabilecek birisiydi” dedi.

CÜNEYT ARKIN KİMDİR?

Asıl ismi Fahrettin Cüreklibatır olan Cüneyt Arkın 8 Eylül 1937 doğumludur ve 84 yaşındadır. Liseyi Eskişehir Atatürk Lisesi’nde okuyan Arkın, 1961’de İstanbul Tıp Fakültesini bitirdi. Halit Refiğ’in teklifi ile sinemaya başlayan Arkın, Türk sinemasının en bedelli oyuncularından biri oldu. Refiğ’in teklifi ile sinemaya yönelen Arkın, o periyotta İstanbul’a gitti ve altı ay mühletle akrobasi eğitimi aldı. Bu eğitimde öğrendiklerini Battalgazi ve Malkoçoğlu sinemasında uygulayan Arkın, Türk sinemasına yeni bir şekil getirdi. Başarılı çalışmalara imza atan Arkın kısa müddette avantür sinemalarının aranan oyuncusu oldu. 300’den fazla sinemada rol alan Arkın direktörlük, yapımcılık ve senaristlik de yaptı.

1963’ten beri oyunculuk alanında birçok mükafatın sahibi olan Arkın, 1999’da “Yaşam Uzunluğu Onur Ödülü”nü 1999 Antalya Altın Portakal Sinema Şenliği’nden, 2013’te “Yaşam Uzunluğu Meslek ve Onur Ödülü”nü Manisiz Ömür Vakfı’ndan, 2013’te “Yaşam Uzunluğu Onur Ödülü”nü 18. Sadri Alışık Tiyatro ve Sinema Oyuncu Ödülleri’nden, 2013’te “Kültür ve Sanat Büyük Ödülü”nü ise 2013 Yılı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü’nden aldı.

Arkın, 1967-1968 yılları ortasında Güler Mocan ile evli kaldı. 1966’da kızı Filiz’i kucağına aldı. Arkın 1972’den beri Betül Cüreklibatır ile evli.

Sinema,Arkın,Film,Oyuncu,Türk,Cüneyt Arkın ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Güncel sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.