Şirketlere döviz sınırı da işe yaramadı: Rezervlerden 3 milyar dolar daha gitti

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) şirketlere yönelik aldığı döviz sonu kaidesinin kamu bankaları ile Merkez Bankası’nın döviz …

01.07.2022
Şirketlere döviz sınırı da işe yaramadı: Rezervlerden 3 milyar dolar daha gitti

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) şirketlere yönelik aldığı döviz sonu kaidesinin kamu bankaları ile Merkez Bankası’nın döviz satışında artışa neden olduğu belirtildi. Türk Lirası’ndaki kıymet kaybını durdurmayı ve kredileri kısmayı amaçl…

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) şirketlere yönelik aldığı döviz hududu kuralının kamu bankaları ile Merkez Bankası’nın döviz satışında artışa neden olduğu belirtildi. Türk Lirası’ndaki bedel kaybını durdurmayı ve kredileri kısmayı amaçlayan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun geçen cuma aldığı karar sonrası Merkez Bankası ve kamu bankalarından ağır döviz satışı gerçekleştirildi.

Bankacılık kaynaklarından olay yerinden aktarılan bilgilere nazaran geçen hafta Cuma günü kararın açıklanmasıyla bir arada başlayan ve bu hafta ferdi ve kurumsal talebi karşılamaya çalışan döviz satışı 2-3 milyar doları buldu. Dünya’dan Şebnem Turhan’ın haberine nazaran Merkez Bankası ise para ve banka istatistiklerinde 24 Haziran ile biten haftaya ait memleketler arası net rezerv datalarını açıkladı. 17 Haziran haftasında 7 milyar 380 milyon dolar ile 20 yılın en düşük düzeyine gerileyen IMF tanımla net milletlerarası rezervler 24 Haziran haftasında 7 milyar 531 milyon dolar ile tekrar 20 yılın en düşük düzeylerinde kalmaya devam etti. Analistler bu hafta da yaşanan döviz satışlarından kaynaklı net milletlerarası rezervlerde kaybın sürmesini bekliyor.

MERKEZ BANKASI HAFTA SONU AĞIR BİR FORMDA DÜŞÜK HACİMLİ PİYASADA SÜREÇ YAPTI

Geçen hafta cuma günü dolar/ TL’nin Türkiye piyasalarında günü 17.39 lira düzeylerinden tamamlamasının akabinde BDDK’nın TL kredi için döviz varlığı sonu kararını açıkladı. BDDK’nın TL kredi kullanılıp döviz alınmasını engellemek için aldığını açıkladığı karar birinci etapta döviz varlığı sonu aşan şirketlerin döviz satışına yol açabileceği formunda yorumlandı. Türkiye piyasaları kapalıyken ise dolar/ TL bu karara sert bir tepki verdi ve 16.47 liraya kadar geriledi. Pazartesi sabah Türkiye piyasaları açılana kadar 16.09 liraya kadar inen dolar/ TL, piyasalar açıldıktan sonra ise gelen ağır ferdî talep nedeniyle 16.40 liraya yükseldi. Bankacılık kaynakları cuma kararın açıklanması ve pazartesi piyasalar açılıncaya kadar kamu bankaları ve Merkez Bankası’nın ağır bir formda düşük hacimli piyasada süreç yaptığını lisana getirdi.

PAZARTESİ GÜNÜ 1 MİLYAR DOLARLIK FERDİ ALEP OLDU

Pazartesi günü 1 milyar dolara yaklaşan ferdî talep nedeniyle kamunun döviz satışının sürdüğünü söyleyen bankacılık kaynakları salı gününden itibaren ise dövizde kurumsal talebin konu bahis oldu.ğını vurguladı. Bankacılık kaynakları bunu şaşırtan olarak yorumlarken kamunun da bu talebi karşılamak için satışlara devam ettiğini lisana getirdi. Dolar/TL ise hafta boyunca 16.09-16.73 lira ortasında dahil oldu. Türkiye piyasaları kapalıyken ulaşılan 16.09 lira piyasalar açıkken bir daha görülemedi. Kaynakların verdiği bilgiye nazaran cuma günü karardan itibaren düne kadar kamunun sattığı döviz ölçüsünün 2-3 milyar doları buldu.

NET REZERVLER GEÇEN HAFTA DA EN DÜŞÜK DÜZEYDE KALDI

Merkez Bankası dün ise 24 Haziran ile biten haftaya ait dataları açıkladı. Buna nazaran Merkez Bankası’nın IMF tarifli net milletlerarası rezervleri bir evvelki haftaya nazaran 150 milyon dolar artış ile 7 milyar 531 milyon dolar oldu. 17 Haziran ile biten haftada 7 milyar 380 milyon dolar ile 20 yılın en düşük düzeyine gerileyen rezervler geçen hafta da bu düzeylerde kalmaya devam etti.

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.