‘Sigortacılığın yeniden tanımlanmaya ihtiyacı var’

‘Sigortacılığın yine tanımlanmaya gereksinimi var’ Türkiye Sigorta Strateji, Dijital Dönüşüm ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Bilal Türkmen …

18.11.2021
‘Sigortacılığın yeniden tanımlanmaya ihtiyacı var’

‘Sigortacılığın yine tanımlanmaya gereksinimi var’

Türkiye Sigorta Strateji, Dijital Dönüşüm ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Bilal Türkmen, müşteri beklentilerinin süratle evrildiği ve şirketlerin iş yapış biçimlerini bu değişme nazaran adapte etmeye çalıştığı bir periyottan geçildiğini söyledi. Bloomberg HT televizyonunda Finansal Teknoloji programına konuk olan Türkmen, sigorta kesiminin tabiatı gereği teknolojiyi çok ağır kullanan bir dal olduğunu, sigortacılığın tekrar tanımlanmaya ve müşteri zihnindeki pahasının büyütülmeye muhtaçlığı olduğunun altını çizdi. Türkmen, “Bundan 5-10 yıl evvel bunu söylemiş olsaydık tahminen çok absurd gelebilirdi lakin içine geldiğimiz dünyada sigorta şirketleri olarak oyunu kenardan izlediğimiz, kulübeden takip ettiğimiz bir dünyada açıkçası yok olmaya mahkumuz. Bu oyun ne diye sorarsanız, bu oyun müşterilerin kalbini kazanma oyunudur” dedi.

‘Sigorta şirketlerinin eserlere değil tahlillere odaklanması gerekiyor’

Sigorta şirketlerinin artık eserlere değil tahlillere odaklanması gerektiğini ve sigortayı soyut olmaktan çıkartıp daha somut bir hale getirmeleri gerektiğin vurgulayan Türkmen şöyle devam etti: “Bunun için de sigortacılar olarak müşterilerimizin hayatlarında daha fazla yer almak, yalnızca üretim ve hasar anında değil tüm bir ömür döngüsünde onların hayatlarını penetre edebilmek, daha düzgün tanıyabilmek için de aslında yalnızca kendi içimizden değil dış taraftaki ekosistem işbirlikleri ile ortak kuracağımız platformlar üzerinden müşterilerin hayatlarına daha fazla dokunmalı ve daha manalı tahliller geliştirmeliyiz diye düşünüyorum. Bir çok dalda olduğu üzere biz de müşteri bağlığını daha da artırmak istiyoruz. Hasebiyle ‘Sigorta ötesi’ kavramı yalnızca sigortaya has bir şey değil, bankacılık da bankacılığın ötesini konuşuyor, herkesin sıkıntısının tıpkı olduğu bir dönmedeyiz.”

‘Ekosistem işbirlikleri ile müşterinin hayatında yer almalıyız’

Müşterilerin yalnızca sigortalamaya temel datalarına değil, müşterilerin hayat seyahatleri içindeki datalara gereksinimleri olduğunun altı çizen Türkmen, “Ama datayı almak için de müşterinin hayatında yer almak gerekiyor. Münasebetiyle müşterinin yalnızca riskini hedge etme muhtaçlığını da ötesine geçerek sigortaladığımız varlığa ait daha 360 derece bir çerçevede ekosistem işbirlikleri ile müşterinin hayatında yer almalıyız. Zira müşteriler artık birden fazla hizmete süratli, kolay ve faal bir biçimde ulaşmak istiyorlar” dedi.

Ekosistemi geliştirmek üzere teşebbüslerle ortak ilerleyebiliriz’

Müşteriye dokunan, hizmetler sunan ekosistemlerle sigortacıların kıymet yaratmak üzere tasarladığı platformların sigortacılığın geleceği için çok çok değerli hale geleceğini tabir eden Türkmen şöyle devam etti: “Müşterilerimiz artık kompleks. Münasebetiyle daha şahsileştirilmiş tahlillere gerçek gitmeliyiz. Sigortayı soyut olmaktan çıkarabilmek üzere müşterinin hayatına dokunan, ona paha veren tahlilleri onun hayatına sunabilmeliyiz. O vakit sigorta poliçesi bir kağıt modülü olmaktan çıkar. Daha düzgün ve gerekli bir hale dönüşür. Sigorta şirketleri şayet bu gelecek seyahatinde bu konumlarını almazlarsa sonuçları uygun olmaz. Hepimizin bildiği bir çok teknoloji devi bu alanlara yatırım yapıyor ve müşteriyi bizden daha yeterli tanıyorlar. Yalnızca tanımakla kalmayıp onlara kusursuz bir satın alam ve kusursuz bir tecrübe sunuyorlar. O vakit biz de sigorta şirketleri olarak yalnızca içimizde değil, dışarıdan içeriye bakarak ve ekosistemi geliştirmek üzere girişimcilerle bu ortak problemleri çözerek ilerleyebiliriz diye düşünüyorum.”

‘Sigorta bölümünün girişimcilerden faydalanma eğrisi süratle üst çıkıyor’

Sigorta dalının girişimcilerden faydalanma eğrisinin süratle üst hakikat çıktığını kaydeden Türkmen, “Sektör şunu anladı; bizim üzere büroktarik yapılarda inovasyon kültürünü oturtmak daha sıkıntı. Ne tek başına inovasyonun dışarıdan geldiği kültür yanlışsız ne de tek başına inovasyonu içeriden tetiklemek ya da tetiklenmesini beklemek hakikat. Hasebiyle bu ikisini istikrarda yürütmek gerekiyor” dedi. Girişimcilerden kesimin faydalanabileceği alanların çoğaldığını söz eden Türkmen, insurtech tarafının bundan beş yıl öncesine nazaran çok daha uygun düzeylere geldiğini söyledi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.