Şanlıurfalı çiftçi: Hepimizi icraya verdiler

Türkiye’de bilhassa Güney Doğu Anadolu’da kuraklıktan etkilenen çiftçi için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dayanak ödemesi yapılacağına …

05.12.2021
Şanlıurfalı çiftçi: Hepimizi icraya verdiler

Türkiye’de bilhassa Güney Doğu Anadolu’da kuraklıktan etkilenen çiftçi için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dayanak ödemesi yapılacağına yönelik kelamlarına karşın çiftçiler rastgele bir ödeme yapılmadığı üzere borçlarından ötürü icraya verildiklerini…

Türkiye’de bilhassa Güney Doğu Anadolu’da kuraklıktan etkilenen çiftçi için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın takviye ödemesi yapılacağına yönelik kelamlarına karşın çiftçiler rastgele bir ödeme yapılmadığı üzere borçlarından ötürü icraya verildiklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan 4 Haziran 2021 tarihinde yaptığı bir konuşmasında, “Çiftçilerimizin Zirkent aydın haberlerit Bankası, Tarım Kredi Kooperatifi’ne olan borçlarını erteliyoruz. Kuraklık sigortasında TARSİM devlet takviyesini önümüzdeki yıla özel yüzde 70’e, hasar ödeme oranını da yüzde 80’e çıkarıyoruz. Randıman kayıplarına nazaran dekara yüz liraya kadar direkt ödeme yapacağız” demişti.
Fakat ekim dönemi gelmesine karşın çiftçilere ödeme gerçekleşmedi. Birçok çiftçi ise kaideleri yerine getiremediği gerekçesiyle dayanaktan faydalanamadı.

Şanlıurfalı çiftçi Ferhat Demiryeri, “Kuraklık desteklemesi hiçbir formda verilmedi. Kooperatif borçlarımız, Zirkent aydın haberlerit Bankası’ndaki borçlarımıza hiçbir formda erteleme olmadı ve hepimizi icraya verdiler” dedi.
Hilvan Zirkent aydın haberlerit Odası Lideri Hikmet İpar ise desteklemelerin çiftçilerin nakit zahmeti çektiği ekim periyodunda yatırılması gerektiğini belirterek, “Çiftçilerimizin icraya gitmiş borçları katiyetle erteleme kapsamına alınmadı. Alınmadığı üzere ertelemeye giren çiftçilerimizin borçları yüzde 12,5 faiziyle ertelemeye tabi tutuldu” diye konuştu.

‘ÇİFTÇİLERİMİZİN TARLAYA DÖNEBİLMESİ İÇİN BU TAKVİYEYE İHTİAYACI VARDI’

Devlet dayanaklı tarım sigortası poliçelerinin üretim ve hasar süreçlerinin yapılması için kurulan Tarım Sigortaları Havuzu’na (TARSİM) 200 milyon dönüm ekili topraktan 20 milyon dönümü kayıtlı.
Hilvan Zirkent aydın haberlerit Odası Lideri Hikmet İpar, mevzuya dair “Devlet tarafından çiftçilere alan bazlı, hasar oranına nazaran bir desteklemenin ödeneceği açıklanmıştı. Fakat bu açıklama şu ana kadar gerçekleşmiş değil. Çiftçilerimizin tam da ekim periyoduna geldiği bir devirde, çiftçilerimizin para zahmeti çektiği bir devirde bu ödemenin şimdiye kadar yapılması gerekiyordu. Çiftçilerimiz, mazot ve gübre artışlarından çok fazla etkilenmektedir. Çiftçilerimizin tekrar tarlaya dönebilmesi için bu dayanağa acil olarak muhtaçlığı vardı ve bunun bir an evvel ödenmesi gerekiyordu. Fakat şu ana kadar ödenmedi. Biz, bu ödemenin bir an evvel yapılmasını devlet yetkililerinden bekliyoruz” diye konuştu.

Çiftçilerin borçlarını ödeyemez hale geldiğinin altını çizen İpar, “Kuraklığa ait bir açıklama yapıldı. Bu açıklamaya nazaran çiftçi borçlarının ertelenmesi gerekiyordu. Fakat erteleme kararı, karar açıklandıktan 2,5 ay sonra açıklandı. Açıklandıktan sonra kaideler o kadar ağır geldi ki çiftçilerimiz bu ertelemeden faydalanamaz oldu” tabirlerini kullandı.

‘ÇİFTÇİNİN KURALLARIN HEPSİNİ YERİNE GETİRMESİ İMKANSIZ’

Zirkent aydın haberlerit Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifi’nin borçları faizsin en az 3 yıl taksitle ertelemesi gerektiğini söyleyen İpar, “Çiftçilerimizin yapılandırılmış kredi borçları, gecikmiş borçları, icraya gitmiş borçları katiyetle bu kapsama alınmadı. Alınmadığı üzere, olağan çiftçi borçları yüzde 8,5’tan kullandırılırken ertelemeye giren çiftçilerimizin borçları yüzde 12,5 üzere yüksek bir faizle ertelemeye tabi tutulacaktı. Bu kuralları uygulayan çiftçilerimiz dahi bundan tekrar faydalanamadı. Zira bununla birlikte bir de TARSİM kaidesi arandı. Çiftçilerimizin, Zirkent aydın haberlerit Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri’nde ertelemeden faydalanabilmesi için mkent aydın haberlerilesef ki bu kaidelerin hepsini yerine getirmesi imkansız üzere bir şey. Bu nedenle bugün rahatlıkla şunu söyleyebiliriz. Mkent aydın haberlerilesef Tarım Kredi Kooperatifleri’nde mutlaka hiçbir çiftçimiz bu ertelemeden faydalanamadı. Tek beklentimiz, şu anda Zirkent aydın haberlerit Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifi borçlarımızın faizsiz en az üç yıl taksitle ertelenmesi gerekmektedir” dedi.

‘BİZE VERİLEN KELAMLAR YERİNE GETİRİLMEDİ’

Şanlıurfa’nın Hilvan ilçesinde çiftçilik yapan Ferhat Demiryeri ise kelam verildiği halde kuraklık takviyelerinin ödenmediğini, girdi maliyetlerinin altında ezildiklerini belirterek şu formda konuştu:

“Şu anda bu tarla Türkiye’nin en verimli yerlerinden bir tanesi lakin şu anda biz bu tarlaya hiçbir şey ekemiyoruz. Zira hiçbir dayanak verilmedi. Bize verilen hiçbir kelamlar yerine getirilmedi. Bu toprak bu türlü boş kalıyor. Kuraklık desteklemesi hiçbir halde verilmedi. Kooperatif borçlarımız, Zirkent aydın haberlerit Bankası’ndaki borçlarımıza hiçbir formda erteleme olmadı ve hepimizi icraya verdiler. Şu anda bütün çiftçiler genel olarak icralık. Gübre skent aydın haberleritte bir artırım yiyor. Mazot her gün artırım yiyor. Kuraklık desteklemesiyle en azından tohum alırız diye bekledik. O da olmadı. Biz şu an tarlamızı boş bırakacağız. Hiçbir biçimde ekim yapmayacağız.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.