Rus rublesi, işgal öncesindeki seviyelere geri döndü

Çarşamba günü, 1 ABD Doları, 85 rubleden süreç gördü. Bu da çabucak hemen 24 Şubat’ta başlayan işgalden evvelki düzeylerine geri dönmesi manasına …

31.03.2022
Rus rublesi, işgal öncesindeki seviyelere geri döndü

Çarşamba günü, 1 ABD Doları, 85 rubleden süreç gördü. Bu da çabucak hemen 24 Şubat’ta başlayan işgalden evvelki düzeylerine geri dönmesi manasına geliyor. Biden idaresinin Rus petrol ve doğal gazına yönelik yasak duyurusunun akabinde, 7 Mart’ta 1 Amerikan …

Çarşamba günü, 1 ABD Doları, 85 rubleden süreç gördü. Bu da çabucak hemen 24 Şubat’ta başlayan işgalden evvelki düzeylerine geri dönmesi manasına geliyor. Biden idaresinin Rus petrol ve doğal gazına yönelik yasak duyurusunun akabinde, 7 Mart’ta 1 Amerikan doları 150 rubleden süreç görmüştü.

Rusya, rublenin kıymetini artırmak için, ortalarında faiz oranlarını yüzde 20’ye çıkartmak ve ulusal para ünitesi birikimlerini dolar ve euroya çevirmek isteyenlere sermaye denetimleri getirmek üzere sıkı mali tedbirler almaya zorlanmıştı.

BBC Türkçe’de yer alan habere nazaran; fakat uzmanlar, Rus Merkez Bankası’nın faiz oranlarını artırarak risk aldığını, bunun Rusları küçük ölçülerde döviz alarak sermaye denetimlerini aşmaya zorlayabileceği ihtarında bulunuyor.

ZELENKSKIY’DEN YAPTIRIM DAVETİ

Ukrayna başkanı Vladimir Zelenskiy, dün Norveç Parlamentosu’nda yaptığı konuşmada, Batı’ya Rusya’ya yönelik yaptırımları sıkılaştırma daveti yapmıştı. Zelenskiy “Yaptırım paketleri ne kadar güçlü olursa, barışı o kadar çabuk geri getiririz” demişti.

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.