Robotik otomasyon pazarı 2028’de 13,8 milyar dolara ulaşacak

Grand View Research’ün Nisan 2021 raporuna nazaran 5,4 milyar dolar olan Global Robotik Otomasyon pazar büyüklüğünün 2028 yılına kadar 13,8 …

14.11.2021
Robotik otomasyon pazarı 2028’de 13,8 milyar dolara ulaşacak

Grand View Research’ün Nisan 2021 raporuna nazaran 5,4 milyar dolar olan Global Robotik Otomasyon pazar büyüklüğünün 2028 yılına kadar 13,8 milyar dolara ulaşması bekleniyor. 

HANDE BERKTAN

Üretim araçlarındaki gelişim çağlar boyunca iktisadi ve toplumsal hayatı dönüştüren bir öge oldu. Sanayi ihtilali ile başlayan süreçte bu dönüşüm büyük bir sürat kazandı. Yapay zeka artık şoförsüz araçlardan sanatsal çalışmalara, finanstan uzaktan tıbbi müdahaleye kadar pek çok alanda dönüşüm sağlıyor.

“2022’de 70 milyon robot işgücü piyasasına girecek”

Grand View Research’ün Nisan 2021 raporuna nazaran 5,4 milyar dolar olan global robotik otomasyon pazar büyüklüğünün 2028 yılına kadar 13,8 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

İşgücü, büyüme, gelir dağılımı, eşitsizlikler hususlarındaki tesirlerine ait Gündem Teknoloji programına konuk olan Teknolojide Bayan Derneği Kurucu Lideri Zehra Öney “Türkiye Yapay Zeka İnisiyatifi’nin Ekim 2021 Yapay Zeka Teşebbüs Haritası’nda imaj sürece, öngörü ve data analitiği, arama asistanı ve arama motoru, doğal lisan sürece, makine öğrenmesi, optimizasyon, otonom araçlar, robotik süreç otomasyonu ve akıllı platformlar üzere alanlarda çalışmalar yapan 208 teşebbüs yer aldı. Böylelikle 2017’de 24 olan yapay zeka teşebbüs sayısı 2021 yılına geldiğimizde 8 kattan fazla artmış oldu.

Dünya Ekonomik Forumu bilgilerine nazaran 2022’de 130 milyon yeni iş imkânı olacak. Bunların 70 milyonunu robotlar alacak, 60 milyonunu ise beşerler üstlenecek. Araştırmalar çalışanların yüzde 54’ünün yeni ortaya çıkacak işleri yapmaya hazır olmadığını gösteriyor.” dedi.

“İlkokul çağındaki çocukların %65’i bugün olmayan mesleklerde çalışacak”

Cerebrum Tech İdare Konseyi Lideri Dr. Fazilet Erkul ise “Yapay zekâ üzere yeni jenerasyon teknolojilerin işgücü piyasasında yıkıcı tesirinin yanında büyük potansiyel taşıdığı alanlar da var. Bugün dünyanın birinci 10 büyük şirketinin 9’u teknoloji dalından geliyor. Bu şirketler dijital dönüşüme büyük katkı sağlıyor. İşgücü manasında yetkinliklerimizi ve marifetlerimizi her daim geliştirmemiz lazım. Artık yetişmiş işçiye büyük gereksinim duyuluyor. İlkokul çağındaki çocukların yüzde 65’i bugün olmayan mesleklerde çalışacak. Eğitimde yapılanmayı çok yeterli dizayn etmeliyiz.” dedi.

Teknolojide Bayan Derneği Lideri Öney ise, “Geleceğin dünyasında işletmeler, tertipte, üretim ve dağıtım süreçlerinde çalışacak akıllı robotlar, araştırma geliştirme, satış pazarlama ve yönetim süreçlerinde kullanılacak yapay zekâ sistemleri ile bunların dış dünyayla bilgi alışverişlerini sağlayarak tüm bu akıllı sistemlerin daima birlikte ahenkle çalışması sayesinde daha verimli hale geleceklerdir. Bu sistemlerin geliştirilmesi, kurulması gerekse kullanılması noktasında donanımlı işçi son derece önemli olacak, özellikle data tahlili, yazılım, sibergüvenlik, robotik uygulamalar, mekatronik, dijital iş süreçleri üzere alanlarda donanımlı eleman gereksinimi olacaktır. Bu değişime adapte olabilen şirketler küresel rekabette de avantajlı bir hale gelecekler.” açıklamasını yaptı.

Öney, “McKinsey tarafından 2020 yılında hazırlanan ‘Yapay Zekânın Durumu’ anketinin sonuçlarına baktığımızda kurumsal firmaların bir kısmının faiz ve vergi öncesi kârının yüzde 20’sinin yapay zeka yatırımlarından geldiği karşılığıyla karşılaşıyoruz. Tekrar tıpkı ankette katılan kurumsal firmaların yüzde 50’sinden fazlası en az bir iş kolunu yapay zekâ ile ilerlettiğini belirtiyor. Dünya Ekonomik Forumu’nun ‘İşlerin Geleceği’ bahisli son araştırmasına nazaran, şu an mevcut işlerin ortalama yüzde 71’ini beşerler, yüzde 29’unu makineler üstleniyor. Bu dağılımın 2025 yılında beşerler tarafından yapılan işlerin yüzde 48’ine karşılık, yüzde 52 oranında makineler tarafına kayacağı varsayım ediliyor.” dedi.

Yapay zekâ teknolojisinin bölümlerde kullanımına bağlı işgücü piyasasının yetkinleşmesi ve gelişimiyle toplumsal bir dönüşüme de şahitlik etmiş olacağız.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.