Resmi Gazete’de yayımlandı! Kur farkının vergi muafiyeti için son 3 gün

Resmi Gazete’de cuma günü yayınlanan karara nazaran, şirketler, 2021 dördüncü çeyrek vergi beyannamesi son tarihine kadar vadeli TL mevduat …

14.02.2022
Resmi Gazete’de yayımlandı! Kur farkının vergi muafiyeti için son 3 gün

Resmi Gazete’de cuma günü yayınlanan karara nazaran, şirketler, 2021 dördüncü çeyrek vergi beyannamesi son tarihine kadar vadeli TL mevduat hesabı açtıklarında döviz karları için kurumlar vergisi muafiyeti alacaklar. Buna nazaran mükelleflerin dördüncü geçic…

Resmi Gazete’de cuma günü yayınlanan karara nazaran, şirketler, 2021 dördüncü çeyrek vergi beyannamesi son tarihine kadar vadeli TL mevduat hesabı açtıklarında döviz karları için kurumlar vergisi muafiyeti alacaklar. Buna nazaran mükelleflerin dördüncü süreksiz vergilendirme periyodu için devir sonu değerlemesinden doğan kambiyo çıkarları kurumlar vergisinden istisna edilecek.

SON 3 GÜN

Dünya gazetesinden Şebnem Turhan’ın haberine nazaran, şirketlerin de bu muafiyet için elini çabuk tutması gerekiyor. Resmi Gazete’de yayımlanan kararda şirketlerin 31 Aralık 2021 tarihli bilançolarda yer alan yabancı paralarını dördüncü süreksiz vergilendirme periyoduna ait beyannamenin verilme tarihinden sonra Türk Lirası mevduat hesaplarına dönüştüren mükelleflerin 31 Aralık 2021 tarihinde biten süreksiz vergilendirme devri sonu ile hesabın açıldığı tarihten evvel sona ermiş olan süreksiz vergilendirme devirlerinin sonu itibariyle hesaplanan kur farkı yararları için kurumlar vergisi istisnasından yararlanamayacakları yer aldı. Bu nedenle önümüzdeki üç gün kurumların TL mevduat hesaplarının çok daha süratli artması bekleniyor.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu haftalık datalarına nazaran 2021 sonuna nazaran hükmî bireylerin döviz mevduatı 6 milyar 268 milyon dolar geriledi. Bu azalmanın yüzde 47’si yani yaklaşık 3 milyar doları kamu mevduat bankaları eliyle sağlandı. Kamu mevduat bankalarının bu son üç günde de ağır mesai yapması bekleniyor.

Yerli özel mevduat bankaları da en az kamu mevduat bankaları kadar yüksek düzeyde şirketlerin döviz mevduattan dövize endeksli mevduat hesabına geçişlerini sağladı. BDDK bilgilerine nazaran yılsonundan bu yana döviz mevduatında yaşanan dönüşümde yerli özel mevduat bankalarının yüzde 35’lik hissesi var. Yerli özel mevduat bankalarında 2 milyar 187 milyon dolarlık dönüşüm sağladı. Yabancı mevduat bankalarının döviz mevduatındaki gerilemeden aldığı hisse da yüzde 15 olarak belirlendi. BDDK bilgilerine nazaran yabancı mevduat bankalarında ise 938.4 milyon dolarlık döviz mevduatında gerileme sağlandı.

Şirketlerin döviz mevduat oranı yüzde 62,6’ya indi

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun bilgilerine nazaran 2021 yılsonu itibariyle döviz mevduatının şirketlerin TL ve döviz toplam mevduatı içindeki hissesi yüzde 66,8 düzeyindeydi. Toplamda 89 milyar 101 milyon dolarlık döviz mevduatı olan hukukî bireylerin 4 Şubat haftası itibariyle döviz mevduatı büyüklüğü 82 milyar 833 milyon dolara geriledi. Böylelikle şirketlerin döviz mevduatının hissesi da yüzde 62,6’ya indi. Yani yılbaşından bu yana döviz mevduatının hissesi 4.2 puan azalmış oldu. Son iki haftada ise döviz mevduatından dönüşümün hızlandığı lisana getiriliyor. BDDK’nın günlük bilgilerine nazaran de resmi, ticari ve öbür kurumların döviz mevduatının büyüklüğü 8 Şubat itibariyle 87 milyar 457 milyon dolara gerilemiş durumda.

BORSADA 8 ŞİRKET DÖVİZE ENDEKSLİ MEVDUATA DÖNDÜ

Merkez Bankası datalarına nazaran bankaların TL mevduat için uyguladıkları faiz oranı 04 Şubat haftasında bir evvelki haftaya nazaran 22 baz puan azalışla yüzde 17,33’e gerilerken dolar mevduat faizi 3 baz puan artışla yüzde 0,71 ve Euro mevduat faizi 1 baz puan artışla yüzde 0,28’e yükseldi. TL bazlı ticari kredilerin faiz oranı ise birebir haftada bir evvelki haftaya nazaran 8 baz puan artışla yüzde 22,74’e indi. TL bazlı konut kredi faizleri 42 baz puan azalışla yüzde 17,52; taşıt kredi faizleri 47 baz puan artışla yüzde 27,47 ve muhtaçlık kredi faizleri 76 baz puan azalışla yüzde 30,74 olarak gerçekleşti. Dolar bazlı ticari kredilerin faiz oranı birebir haftada 10 baz puan artışla yüzde 4,68’e çıkarken Euro bazlı ticari kredilerin faiz oranı 35 baz puan artışla yüzde 3,73’e yükseldi.

Borsa İstanbul’da payları süreç gören şirketler ortasında 8’i dövize endeksli mevduat eserine dönüşüm sağladıklarını açıkladı. 13 Şubat itibariyle 8 şirket 1 milyar 756 milyon 430 bin liralık dövize endeksli mevduat hesabı açtı. Bu 8 şirketin kurumlar vergisi avantajı ise 174.4 milyon lira olarak hesaplandı.

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.