Prof. Dr. İzzet Özgenç: Ağır ekonomik bunalım OHAL getirebilir

Sokaklarda metre kadarlerce uzayan Halk Ekmek kuyrukları, marketlerde kotalı satış devrini yaşayan Türkiye’de derinleşen ekonomik kriz karşısında …

14.12.2021
Prof. Dr. İzzet Özgenç: Ağır ekonomik bunalım OHAL getirebilir

Sokaklarda metre kadarlerce uzayan Halk Ekmek kuyrukları, marketlerde kotalı satış devrini yaşayan Türkiye’de derinleşen ekonomik kriz karşısında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla OHAL ilan edilebileceği öne sürüldü.https://twitter.com/izzetoezgenc/status/1…

Sokaklarda metre kadarlerce uzayan Halk Ekmek kuyrukları, marketlerde kotalı satış periyodunu yaşayan Türkiye’de derinleşen ekonomik kriz karşısında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla OHAL ilan edilebileceği öne sürüldü.

Türk Lirası’ndaki büyük paha kaybı Merkez Bankası ve FED kararları öncesi tedirginliği artırırken, iktidarın ekonomik krizin daha da derinleşmesi halinde harikulâde hal ilan edebileceği öne sürüldü.

JAPON BANKASI’NDAN 5 ETAPLI PLAN ARGÜMANI

Japon bankası Nomura, hazırladığı raporda Erdoğan hükümetinin beş etaplı bir planı yürüttüğünü; birinci üç adımın hayata geçirildiğini ileri sürmüş, son iki adımın ise ‘dış siyaset vakası’ ve OHAL’ olarak sıralamıştı.

Misal bir argüman, AK Parti’ye ceza kanunlarının hazırlanmasında öncülük eden ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da sık sık görüşlerine başvurduğu bilinen Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Asli Üyesi Prof. Dr. İzzet Özgenç’ten geldi.

“TOPLUM HAZIR OLMALI”

Özgenç toplumsal internet hesabından yaptığı paylaşımda toplumun harika hal ilanına (OHAL) hazırlıklı olması gerektiğini savundu.

Twitter hesabından paylaşım yapan İzzet Özgenç şunları yazdı: “Türk Lirasının yabancı paralar karşısındaki süregelen paha kaybı, “AĞIR EKONOMİK BUNALIM” sonucunun ortaya çıkacağı süreci başlatmıştır. Bu nedenle kaçınılmaz görünen ağır ekonomik buhran sebebiyle HARİKULÂDE HÂL ilânına (Any., m. 119), toplum olarak hazırlıklı olmamız gerekir” sözlerini kullandı.

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.