Pandemi tütün kullanımını artırdı

Türkiye Sigarayla Savaş Derneği (TSSD) Genel Başkaını Doç. Dr. Mustafa Aydın, 20 Kasım Dünya Sigarayı Bırakma Günü nedeniyle açıklamalarda …

19.11.2021
Pandemi tütün kullanımını artırdı

Türkiye Sigarayla Savaş Derneği (TSSD) Genel Başkaını Doç. Dr. Mustafa Aydın, 20 Kasım Dünya Sigarayı Bırakma Günü nedeniyle açıklamalarda bulundu.Pandemi sürecinde sigara tüketiminin arttığına dikkat çeken Aydın, “Dünyada sigara içenlerin sayısı bir mily…

Türkiye Sigarayla Savaş Derneği (TSSD) Genel Başkaını Doç. Dr. Mustafa Aydın, 20 Kasım Dünya Sigarayı Bırakma Günü nedeniyle açıklamalarda bulundu.

Pandemi sürecinde sigara tüketiminin arttığına dikkat çeken Aydın, “Dünyada sigara içenlerin sayısı bir milyarı geçmiş durumda, tüm vakitlerin rekorunu kırdığı iddia ediliyor. Global tüketimin büyük çoğunluğunu oluşturan 10 ülke ortasına Türkiye de dâhil” dedi.

Sigara kullanımının artmasının tıpkı vakitte tüttün kullanımına bağlı hastalık ve vefatları artırdığını söyleyen Aydın, “Bağımlılık yaşı ise tüm ülkelerde gün geçtikte düşmeye devam ediyor. Tehlikeye dikkat çekmemiz lazım. Aileleri, gençleri bilinçlendirici çalışmaların bununla birlikte ayrıyeten sigara satışına karşı da caydırıcı önlemler almalıyız” dedi.

HER 3 YETİŞKİNDEN BİRİ SİGARA İÇİYOR

Dünya Sıhhat Örgütünün istatistiklerinden örnekler de veren Aydın, dünyada varsayımı 3 yetişkinden birinin sigara kullandığını söyledi. Türkiye’de yapılan araştırmalara nazaran ise 15 yaş üstü erkeklerin yüzde 62,8, bayanların yüzde 24,3 ve tüm nüfusun ise yüzde 43,6’sının sigara kullandığını açıkladı.

Tütün içen global nüfusun üçte ikisini ise sadece 10 ülkenin oluşturduğunu vurgulayarak Türkiye’nin de bu ülkeler ortasında üst sıralarda yer aldığını tabir eden Aydın, bilhassa pandemi sonrası artan sigara kullanımına ve sigara satış alanlarının da genişlemesine dikkat çekti. Dernek olarak yaptıkları çalışmalarda sigara satış alanlarının belli kurallara tabi olması ve tütüne erişimin zorlaşmasına yönelik hazırlıklara başladıklarını bildirdi.

Sigarayı bırakmak için kullanımına götüren etkenlerin incelenmesi gerektiğini belirten Aydın, Aydın, sigara bağımlılığın nedenleri incelendiğinde bilhassa psikologlara da kıymetli misyonlar düştüğünü lisana getirerek bu hususta öncü çalışmalar yapılmasının kıymetli olduğunu kelamlarına ekledi.

Aydın, kapalı alanlarda sigara kullanımı yasaklansa da kontrollerin sıkılaştırılmasının ve caydırıcı cezaların getirilmesi gerektiğinin değerini söz etti. Fahri denetçilik kavramına da kıymetle değindi ve “Uygulama sayesinde sigara kullanımına ait yasakların delinmesini engelleyerek, sigara bağımlıları üzerinde caydırıcı bir tesir oluşturulacağını söyledi. Fahri sigara denetçilerinin ceza kesme ve kolluk kuvvetleriyle koordineli çalışarak yasal süreç yapma yetkilerine sahip olmaları gerektiğini lisana getirdi. “Yoksa bugün de hassas vatandaşlarımız sigara yasağının delindiği yerlerde gerekli mercilere şikâyetlerde bulunuyorlar. Bu yetkilere sahip olmayan bir fahri denetçilik, bu tip ihbarları resmi olarak yapan bireylerden öteye geçemez” diyerek değerlendirmede bulundu.

Genel Lider Doç. Dr. Aydın, ambalajlı sigaraların bununla birlikte ayrıyeten elektronik sigara ve bunun üzere misal eserlerin piyasada var olmasının yanlış olduğunu ve bu eserlerin de ziyanlı olduğunu gösteren araştırmaların dikkatle incelenerek bu eserlerin satışına dair de caydırıcı çalışmalara TSSD olarak öncülük etmekten çekinmeyeceklerini belirtti.

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.