Pandemi kekiğin kıymetini arttırdı

Türkiye’nin endemik bitki varlığı bakımından en güçlü vilayetleri ortasında yer alan Aydın’da resen yetişen kekik pandemi ile birlikte değere …

02.08.2022
Pandemi kekiğin kıymetini arttırdı

Türkiye’nin endemik bitki varlığı bakımından en güçlü vilayetleri ortasında yer alan Aydın’da resen yetişen kekik pandemi ile birlikte değere bindi.

Türkiye‘nin endemik bitki varlığı bakımından en güçlü vilayetleri ortasında yer alan Aydın‘da bizatihi yetişen kekik pandemi ile birlikte değere bindi. Aydın

Ata mesleği kekik yağcılığını sürdüren Bekir Özkul, yalnızca parası için değil insanlara yararlı olmak için bu mesleği seçtiğini belirterek, pandemiden sonra kekik suyu ve yağı üretiminin de tüketiminin de yüzde 100 oranında arttığını söyledi. Kısa mühlet öncesine kadar hiçbir ekonomik bedeli olmayan ve Aydın dağlarında tabiatıyla yetişen ve kullanılmadığı için de daha sonra kuruyan kekikler bölge insanı için iş tüketenler için ise şifa kaynağı oldu.

Mesleği babası Ömer Özkul’dan, babasının da dedesi Ali Özkul’dan devraldığını belirten Bekir Özkul, “Dedelerimiz Isparta’da gülsuyu ve gülyağı üretirmiş. Yaklaşık 70 yıl evvel Aydın’ın kekiğini kıymetlendirmek için Isparta’dan Aydın’ın Köşk ilçesinin Başçayır köyüne gelmiş. Burada özel yollarla kekik yağı ve kekik suyu çıkarmaya başlamış daha sonra mesleği dedemden babam devralmış artık de ben yürütüyorum” dedi.

“Pandemiden sonra altın üzere değerli oldu”

Kekik suyu ve kekik yağının pandemiden sonra çok değerlendiğini belirten Bekir Özkul, “Üretimimizi damıtma sistemiyle yapıyoruz. Atalarımızdan kalma kazanlarımızda üretimimizi sürdürüyoruz. Hiçbir katkı hususu yok. Kekik suyunun mideye çok yararı var. Kekik yağının ise her şeye yararı var. Hatta ilaçlardan daha yararlı olduğu söyleniyor o yüzden çok tercih ediliyor. İşimden epey mutluyum. Bu işi bizden diğer bu sistemle yapan yok. Fabrika yöntemi yapanlar var. Köylüden kenttekiler ve baharatçılar alıyor. Sıcaktan ötürü üretim biraz güç oluyor lakin çok yararlı bir iş yaptığımıza inanıyoruz. ve mesleğimi devam ettirmek istiyorum” dedi.

“Karya Farma ile Afrika’ya açılacağız”

aydın haberleri / İktisat
Bu haber aydın haberleri tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. aydın haberleri tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı biçimiyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin tüzel muhatabı aydın haberleri kurumudur.

Kekik,Mesleği,Aydın ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.