Pakistan’da ekonomik kriz: Devlet varlıklarının acil satılmasına karar verildi

Ekonomik olarak sıkıntı bir periyottan geçen ve son olarak IMF ile 1,17 milyar dolarlık muahede yapan Pakistan’da hükümet, 4 milyar dolarlık …

24.07.2022
Pakistan’da ekonomik kriz: Devlet varlıklarının acil satılmasına karar verildi

Ekonomik olarak sıkıntı bir periyottan geçen ve son olarak IMF ile 1,17 milyar dolarlık muahede yapan Pakistan’da hükümet, 4 milyar dolarlık finansal açığın kapatılması için devlet varlıklarının acil satılmasına karar verdi. The Tribune Express gazetesindeki ha…

Ekonomik olarak sıkıntı bir periyottan geçen ve son olarak IMF ile 1,17 milyar dolarlık muahede yapan Pakistan’da hükümet, 4 milyar dolarlık finansal açığın kapatılması için devlet varlıklarının acil satılmasına karar verdi. The Tribune Express gazetesindeki habere nazaran, “Hükümetlerarası Ticari İşlemler” kararı, Başbakan Şahbaz Şerif’in başkanlığında toplanan kabine tarafından onaylandı.

Karar, devlet varlıklarının yabancı ülkelere acil satılması, bu süreçteki tüm prosedürlerin ve düzenleyici denetimlerin kaldırılmasını içeriyor. Kaldırılan prosedürler ortasında bu cins varlıkların satılması süreciyle ilgili 6 yasa da bulunuyor.

Bununla birlikte kararın Cumhurbaşkanı Arif Alvi tarafından onaylanması gerekiyor.

Hükümetin bu adımla Milletlerarası Para Fonunun (IMF) işaret ettiği 4 milyar dolarlık finansal açığı kapatmak istediği belirtiliyor. Pakistan, IMF ile 14 Temmuz’da 1,17 milyar dolarlık muahede yapmıştı. Lakin IMF, Pakistan’ın 4 milyar dolar finansal açığı bulunduğunu belirtmişti.

HİSSE SENTLERİ BAE’YE

Karar ile petrol ve gaz şirketlerinin ve devlete ilişkin güç santrallerinin paylarının Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) satılarak 2-2,5 milyar dolar elde edilmesi hedefleniyor.

Mayısta Pakistan’ın yeni kredi teklifini BAE, İslamabad’ın daha evvelki kredileri ödeyememesi sebebiyle reddetmişti. Bunun yerine Abu Dabi idaresinin Pakistan’ın şirketlerinde yüzde 10-12 pay satın almayı teklif ettiği belirtilmişti.

Pakistan Gelir ve Maliye Bakanı Miftah İsmail, 17 Temmuz’da yaptığı açıklamada, bir özelleştirme sürecinin 471 gün sürdüğünü ve hükümetin acil olarak para kaynağına gereksinimi olduğunu söylemişti.

İsmail, dost bir ülkeden 1,2 milyar dolarlık ödemesi ertelenen petrol alacaklarını, bir diğer ülkenin de pay senetlerine 1,5-2 milyar dolar yatırım yapacağını belirterek, “Bir öbür dost ülke tahminen ödemesi ertelenen doğal gaz verebilir ve bir diğer ülke de biraz mevduat yatıracak.” sözlerini kullanmıştı.

Bakan İsmail, hali hazırda görülenin hangi ülkeler olduğunu belirtmemişti.

HAN’DAN HÜKÜMETE REAKSİYON

Pakistan Adalet Hareketi (PTI) başkanı İmran Han, Twitter’dan yaptığı açıklamada, “ABD komplosu ile misyona getirilen ithal hükümetin” devlet varlıklarının yabancı ülkelere acil satışında tüm prosedürleri kaldırmasına tepki gösterdi.

Şerif ve Zerdari ailelerinin ülkeyi 30 yıldır “yağmaladığını” öne süren Han, bu şahısların mevcut ekonomik erimeden de sorumlu olduklarını kaydetti.

Başbakan Şerif ise Twitter’dan Han’a yanıt vererek, PTI önderinin “hafıza kaybından muzdarip” olduğunu tez etti.

Şerif, yolsuzluğun Han’ın devrinde arttığını savunarak, halkın Han’ın makus iktisat idaresinin bedelini ödediğini belirtti.

ÜLKE EKONOMİK OLARAK GÜÇ DEVİRDEN GEÇİYOR

Pakistan, ekonomik olarak güç bir devirden geçiyor.

Pakistan rupisi, ülkedeki siyasi atmosferin de tesiriyle son bir haftada yüzde 8,3 paha kaybetti. Bu, Kasım 1998’den bu yana görülen en yüksek paha kaybı oldu.

KREDİ NOTU DÜŞÜRÜLMÜŞTÜ

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, 19 Temmuz’da Pakistan’ın kredi notu görünümünü durağandan negatife çevirmişti.

Kredi derecelendirme kuruluşundan verilen bilgilendirme argümanında, 2022’nin başından bu yana Pakistan’ın dış likidite durumunda ve finansal şartlarındaki değerli bozulma, döviz rezervlerinin azalması ve siyasi riskler, ülkenin kredi görünümünün negatife revize edilmesinin sebepleri ortasında gösterilmişti.

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.